שכונת העוני הצבעונית במקסיקו

אמנים שביקשו לשנות את התדמית השלילית של שכונת העוני לאס פאלמיטס בעיר פאצ'וקה, יזמו פרויקט מקורי וצבעו את הבתים בצבעי הקשת. "כשאתה קם בבוקר ורואה את הצבעוניות מסביבך – זה מאוד יפה ומספק", אמר אחד התושבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
אי-פי

פרויקט קהילתי בעיר פאצ'וקה שמרכז מקסיקו מביא את האמנות לבתיהם של אנשים — במלוא מובן המילה. קבוצת אמנים המכונה "קולקטיב הנבט" עמלה במשך 14 חודשים והפכה את שכונת לאס פאלמיטס, השוכנת על מדרון גבעה, לציור קיר ססגוני ענק במאמץ לקרב את בני מעמד הפועלים אלה לאלה, ולשנות את תדמיתה הקשה של השכונה.

האמנים, שעבדו יד ביד עם תושבי המקום, צבעו את חזיתם של 200 בתים בצבעים בוהקים — לוונדר, ירוק ליים, כתום זוהר — שאינם מצויים בדרך כלל בשכונות עוני כמו לאס פאלמיטס, שבתיהן בנויים מבטון אפור וחשוף ובהן מתגוררים רבים מעניי מקסיקו.

כשמתבוננים בהם ממרחק, הבתים הצבועים נראים כמו ציור קשת: פסים מבריקים שמתחילים בקיר אחד נמשכים לאורך כמה בתים עד שהם מסתיימים בסלסולים חינניים. העיצוב נעשה בהשראת הרוח, מאחר שהעיר פאצ'וקה מכונה La Bella Airosa, ביטוי ספרדי שתרגומו "עיר הרוחות היפהפיה".

מנהל הפרויקט, אנריקה גומס, אמר כי המטרה היתה לקדם את האיחוד הקהילתי ולשנות את תדמיתה השלילית של השכונה. "לא חשבתי שתהיה לנו השפעה גדולה כל כך", אמר גומס, שהיה בעבר חבר בכנופיה ואשר על זרועותיו עדיין מתנוססות כתובות קעקע מחייו הקודמים. הוא אומר שכעת הוא מקדיש את חייו לגראפיטי ולציורי קיר.

לדבריו, לאס פאלמיטס היתה לפני כן סביבה שבה אנשים נמנעו לצאת לרחוב אחרי רדת החשיכה והתרחקו משכניהם. אך ככל שהפרויקט התקרב לשלביו הסופיים, אפשר היה לראות אנשים משוחחים אלה עם אלה, וילדים רבים יותר נצפו במדרגות התלולות העוברות דרך השכונה. "בכל הכנות, הופתעתי לראות עד כמה האנשים משתנים", הוסיף. "הם מתפתחים. הרוח הקהילתית גוברת. האנשים מטפלים במו ידיהם בביטחון השכונה שלהם".

הפרויקט, שנערך בחסות העיריה, החל בשכנוע בעלי הבתים להרשות לצבוע את חזית בתיהם. לאחר מכן כל בניין נצבע בלבן, כדי להראות שכל התושבים שווים, והקולקטיב האמנותי גייס תושבים מקומיים, חלקם חברי כנופיות, לכסות את הבתים ביותר מ–20,000 ליטר צבע. בשלב הסופי של הפרויקט, צבעו האמנים ברחובות הצרים קירות ששטחם הכולל יותר מ–1,500 מ"ר.

פרויקט "פאצ'וקה צובעת את עצמה" הוכתר בהצלחה רבה כל כך, שנערכות תוכניות לצבוע גם את קוביטוס השכנה, שגם היא שכונת עוני. "יש תחושת סיפוק אדירה", אמר אלפונסו רייס, פועל בניין המתגורר בשכונה. "בבוקר אתה מתעורר ורואה את כל הצבעים האלה מסביבך. הם יפים מאוד. ואז אתה יוצא מהבית ואומר: 'הכל צבוע ומסודר כל כך יפה'".

צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ