אושר לקריאה שנייה ושלישית חוק המאפשר פסילת מועמדים לכנסת על סמך התבטאויותיהם

אם יאושר, יאפשר התיקון לחוק הכנסת פסילה של מעמדים לכנסת בשל הבעת תמיכה מילולית במאבק מזוין של ארגון טרור או מדינת אויב, הסתה לגזענות או שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (רביעי) לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק הכנסת שיאפשר פסילה של מועמדים לכנסת על סמך אמירות המבטאות תמיכה בטרור או שלילת קיומה של ישראל, ולא רק על סמך מעשיהם.

החוק נועד לאפשר פסילה של מועמדים לכנסת בשל הבעת תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור או מדינת אויב, הסתה לגזענות או שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית — במלים ולא רק במעשים, כפי שקובע חוק יסוד הכנסת כיום. אלא שלדברי היועץ המשפטי לוועדת החוקה, עו"ד גור בליי, בית המשפט העליון ממילא מפרש את החוק הקיים כאילו הוא חל גם על התבטאויות. בדיון אתמול הבהיר בליי כי "בית המשפט מתייחס מאוד בזהירות לפרשנות הסעיף ודורש שבהתבטאויות יהיה מאפיין מרכזי, דומיננטי, מפורש וכן חוזר ונשנה, והתיקון אינו משנה זאת". לדבריו, "גם אם מדובר בתיקון מצומצם, הוא מתקן חוק יסוד בסעיף רגיש שדורש זהירות רבה במדינה דמוקרטית כי הוא כרוך בהגבלת הזכות לבחור ולהיבחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ