נכשל המשא ומתן בין שקד לציונות הדתית על קידום חוק האזרחות

לפי שרת הפנים, המגעים עם האופוזיציה כשלו כי ח"כ שמחה רוטמן לא הצליח לרתום את חברי הכנסת לנושא. מפקיעת החוק בחודש יולי הוגשו, לפי נתוני רשות האוכלוסין, 1643 בקשות חדשות לאיחוד משפחות

בר פלג
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד ובנט בכנסת, אתמול
בר פלג
נעה שפיגל

המשא ומתן בין הקואליציה לאופוזיציה בנושא חוק האזרחות נכשל, כך הודיעה הבוקר (שלישי) שרת הפנים איילת שקד. היא ניהלה את המגעים מול ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית), אך אלה כשלו לדבריה משום שלא הצליח לרתום את חברי הכנסת לנושא. רוטמן מצדו טוען כי הסיבה לכישלון השיחות היא ששקד סירבה לבטל את ההבנות שהושגו מול רע"ם ומרצ על החוק. 

בשבוע שעבר הודיעה שקד כי רוטמן הסכים לדחות את הצעת חוק יסוד ההגירה שתכנן להעלות להצבעה, במטרה להגיע לסיכום על חוק האזרחות, שנועד לאסור על פלסטינים תושבי הגדה שנישאו לאזרחים ישראלים לקבל מעמד בישראל מסיבות ביטחוניות. הבוקר הוסיפה שקד כי רוטמן חזר בו מהחלטתו להקים צוות שיגיע לנוסח מוסכם לחוק יסוד הגירה חדש. בסביבת שקד אמרו ל"הארץ" כי רוטמן הבין "שהוא עשה טעות, ושהוא צריך להעביר את החוק".

רוטמן (במרכז) בדיון בכנסת על חוק האזרחות, ביוני צילום: נועם מושקוביץ / דו

"האופוזיציה שוב בחרה בפוליטיקה קטנה במקום לסתום את הפרצה שיצרה", כתבה שקד בפוסט שפרסמה בפייסבוק. "רוטמן לא הצליח להביא את תמיכת האופוזציה 'הלוחמנית' למהלך ונאלץ לומר לי בגילוי לב: לא הגענו להבנות, אצטרך 'לעשות לך קמפיין על הראש'. ככה זה עובד. פוליטיקה קטנה החליפה שיקולים לאומיים וביטחוניים. אני מקווה שמישהו באופוזיציה יתעשת ויתנהג כמבוגר האחראי. עוד לא מאוחר".

רוטמן הכחיש את הדברים. לדבריו, נקודת המוצא למשא ומתן היתה ביטול ההסכמות בין שקד לשותפותיה לקואליציה - המפלגות מרצ ורע"ם. "כל הדיבורים האחרים הותנו בזה", אמר רוטמן ל"הארץ". ההסכמות בין שקד למרצ כללו בין השאר בחינה פרטנית של כל אחד מהמקרים הרלוונטים בחוק, ובסביבת שקד הבהירו כי מדובר בהסכמות שגם כך בג"ץ היה מחייב את המדינה להגיע אליהן בסופו של דבר. כך או כך, במרצ הבהירו כי לא יצביעו לחוק האזרחות אם לא יכלול את הסעיפים הללו.

הפגנה למען איחוד משפחות מול המשרד לעניינים אזרחיים ברמאללה, ביוליצילום: אמיל סלמן

לדברי רוטמן, שקד לא היתה מוכנה לבטל את ההסכמות בינה לבין מרצ ורע"ם, מה שהוביל לקריסת המו"מ עם האופוזיציה. "מאכזב מאוד שבמקום לדאוג לביטחון ישראל היא עסוקה שוב בניסיון פתטי לשווק את השקר שלה", אמר רוטמן.

בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי שקד הורתה לרשות האוכלוסין וההגירה לטפל בבקשות של פלסטינים לאיחוד משפחות בהתאם למצב המשפטי שהתקיים כשהתיקון לחוק האזרחות היה בתוקף. למרות זאת, מאז פקעה הוראת השעה  הוגשו, לפי נתוני רשות האוכלוסין, 1643 בקשות חדשות. כעת שקד צריכה להמתין עד להשגת רוב בשיתוף האופוזיציה להעלאת חוק האזרחות מחדש. רוטמן יעלה את חוק יסוד ההגירה שלו ביום רביעי בכנסת - אך הוא לא צפוי להשיג רוב. 

ראש רשות האוכלוסין, תומר מוסקוביץ, שלח מכתב לאגודה לזכויות האזרח, המוקד לזכויות הפרט ורופאים לזכויות אדם ובו כתב כי שרת הפנים הנחתה להמשיך טיפול בהתאם למצב המשפטי שנהג בתקופת תוקפה של הוראת השעה. במכתב נאמר עוד כי בבקשות הומניטריות תדון ועדה מקצועית המייעצת לשקד, "לעת הזו בהתאם לאותם עקרונות וכללים שהיו קבועים בהוראת השעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ