עבאס: רע"ם תיתן הזדמנות נוספת לקואליציה

יו"ר רע"ם: "זו טעות איומה ללכת למערכת בחירות שקרוב לוודאי תחזיר את נתניהו לראשות הממשלה". האופוזיציה משכה את ההצעות לפיזור הכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנסור עבאס, וואליד טאהא ואימאן ח'טיב יאסין, הבוקר בכנסת

יו"ר רע"ם מנסור עבאס הודיע היום (רביעי) כי רע"ם תתן הזדמנות נוספת לקואליציה. "הגענו למסקנה שסיעת רע"ם, ומועצת השורא של רע"ם והתנועה האיסלאמית תיתן הזדמנות לחזור ולקיים את חובתנו בהתאם להסכמים הקואליציוניים", אמר עבאס. "אנחנו חושבים שזו טעות איומה ללכת למערכת בחירות שקרוב לוודאי תחזיר את נתניהו לראשות הממשלה". על רקע הודעת רע"ם, האופוזיציה משכה את ההצעות לפיזור הכנסת.

לדברי עבאס, "קיבלנו החלטה על רקע האירועים שהיו באל-אקצא והשימוש הלא מידתי באלימות נגד מתפללים, של הקפאת הפעילות הפרלמנטרית ומאז ניהלנו מגעים עם השותפים מהקואלציה והגענו להבנות שהן לטובת כולנו". במהלך הצהרתו של עבאס, ח"כ איתמר בן גביר צעק לעברו וקטע את דבריו במשך דקות ארוכות. 

"ראש הממשלה לשעבר חזר להסית נגד רע"ם", המשיך עבאס, "זה אותו נתניהו שניהלנו איתו מערכת יחסים גם בתקופת הממשלה הקודמת...ניהלנו משא ומתן קואליציוני המתועד בפלאפון שלי. כנראה שנצטרך להוציא חלק מזה למרות שאנחנו יודעים שעם ישראל מאמין לנו ולא מאמין לבנימין נתניהו, יותר מזה, חברי המרכז של הליכוד מאמינים לנו ולא מאמינים לנתניהו".

לפני דבריו נאם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בכנסת. "אני מוחה בתוקף נגד ההתבטאויות המבישות שנשמעו מבית נגד חיילינו מצד חברי הקואליציה של בנט", אמר. "תתביישו לכם. ההכפשות מוכיחות שוב שממשלה שתלויה בתומכי טרור לא יכולה להילחם בטרור. ממשלה שתלויה במועצת השורא של האחים המוסלמים לא מסוגלת להגן על אזרחינו ולשמור על חיילינו".

עבאס ובן גביר בכנסת, הבוקרצילום: אוהד צויגנברג

בתגובה להודעת עבאס, באופוזיציה האשימו את הממשלה בכניעה לרע"ם והוסיפו לטעון כי הממשלה תיפול בקרוב. "בנט ולפיד מכרו גם את ירושלים והר הבית לאחים המוסלמים", כתב ח"כ שלמה קרעי (הליכוד), לאחר שמשך את הצעת החוק לפיזור הכנסת שהגיש. הוא ציין כי באופוזיציה צפו את המהלך, אך הוסיף כי "דבר לא השתנה. סוף הממשלה קרוב מאוד". ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) מסר כי עבאס ומועצת השורא "לא יפספסו אף הזדמנות לסחוט את הממשלה, שראשיה עושים הכל כדי לשמור על הכיסא שלהם".

מוקדם יותר, רע"ם ביטלה את מסיבת העיתונאים שהיתה אמורה לקיים, זאת בעקבות הרג העיתונאית בג'נין היום. בסיעה גינו את ההרג וקראו להקמת ועדת חקירה בינלאומית. 

רע"ם היתה אמורה לקיים את מסיבת העיתונאים לאחר שמועצת השורא, ארגון הגג של מפלגת רע"ם, לא הגיעה אתמול להחלטה אם חברי הסיעה יתמכו היום בהצבעה על פיזור הכנסת בתום דיון שארך שבע שעות. אתמול אמר יו"ר רע"ם מנסור עבאס כי לסיעתו היו "מגעים מאוד רציניים" עם גורמים בקואליציה וכי נרשמה "התקדמות חיובית".

הרג העיתונאית בג'נין הפך את החלטתה של רע"ם אם לחזור לשורות הקואליציה לקשה ומורכבת עוד יותר. בכירים במפלגה אמרו היום כי הם "נקלעו לסיטואציה בלתי אפשרית שקשה לדעת איך לצאת ממנה". 

אבו שחאדה בכנסת, בינוארצילום: דני שם טוב / דוברו

העיתונאית, כתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה, נורתה הבוקר למוות במהלך פעילות של כוח צה"ל במחנה הפליטים ג'נין. עיתונאי נוסף נפצע מירי. בבית החולים בג'נין דיווחו על עוד שני פצועים באורח בינוני. מדובר צה"ל נמסר כי נבדקת האפשרות שעיתונאים נפגעו מירי חמושים פלסטינים. עוד אמרו בצה"ל כי הציעו לפלסטינים לקיים חקירה משותפת. 

בתוך כך, ח"כ סאמי אבו שחאדה, נציג בל"ד ברשימה המשותפת ויו"ר הסיעה בכנסת, אמר הבוקר בראיון לרדיו א-שמס כי יתפטר היום מתפקידו כיו"ר הסיעה. זאת לדבריו במחאה על "אי-תיאום" איתו מצד ראשי שתי הסיעות האחרות המרכיבות את הרשימה - תע"ל וחד"ש. 

אבו שחאדה הודיע אתמול על ביטול ישיבת הסיעה לאחר שנודע לו כי בכירים ברשימה מנהלים מגעים עם יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד. בסביבת אבו שחאדה הסבירו כי מגעים כאלה, גם אם אינם רשמיים, חייבים להיעשות בתיאום עם ראשי הסיעה. בכיר בבל"ד אמר אתמול ל"הארץ" כי ביטול הישיבה היה צעד שאבו שחאדה נקט בניסיון להעביר מסר לשותפיו, ובעיקר ליו"ר הרשימה איימן עודה וליו"ר תע"ל אחמד טיבי, שלא לנהל להבא מגעים ללא תיאום.

תגובות