הכנסת אישרה בקריאה טרומית העלאת גיל הנישואים ל-18

מחש הצעות חוק שונות שעוסקות בנושא אושרו במליאה, אולם גורמים בכנסת הטילו ספק ביכולתה של המשטרה לאכוף את החוק החדש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית חמש הצעות חוק להעלאת גיל הנישואים מ-17 ל-18. המליאה אישרה את החוקים, הדומים במהותם, לאחר שוועדת השרים לחקיקה החליטה ביום ראשון לתמוך בהצעת החוק שהגיש בנושא ח"כ יריב לוין.

בעקבות הצעתו של לוין הוצגו הצעות אחרות שהניחו חברי הכנסת לאורך השנים האחרונות, בהן הצעות של מרצ, ח"כ דב חנין (חד"ש) וח"כ חנין זועבי (בל"ד). הצעות החוק שעלו בעקביות מאז 2004, נדחו פעם אחר פעם על ידי הממשלה בלחץ הסיעות החרדיות. ח"כ נסים זאב (ש"ס) הביע אתמול התנגדות נחרצת לחוק: "מה קרה אחרי 60 שנה? מדוע פתאום צריך לשנות את החוק? האם יש לנו שליטה אם בדווים לוקחים ארבע, חמש או שש נשים? הצביעות פה כל כך חוגגת. עדיין לא שמעתי על דיין אחד ברבנות שיסכים למהלך הזה. לחוק הזה תהיה השפעה על הגברת ההפלות בישראל".

גורמים בכנסת הטילו ספק ביכולתה של המשטרה לאכוף את החוק החדש. זאת, בין היתר משום שהחוק מתיר לבתי המשפט להכיר בנישואים קודם לגיל 18, וזאת כדי למנוע ״התערבות במסורות דתיות או בנורמות חברתיות של מיעוטים אתניים כאלו ואחרים״. הסעיף מתיר לבית המשפט לענייני משפחה להכיר בנישואים אלה במקרים חריגים, דוגמת נישואי ילדי אדמורי״ם, או נישואים בעקבות כניסה להריון, מבלי לסכל את מתן הסיוע הנדרש לנפגעות מהתופעה.

הצעות החוק שאושרו אתמול מתבססות, בין היתר, על דו"ח שהפיק מרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר אילן, והוגש לחברי הכנסת ולפיו בישראל נישאים בשנה יותר מ-4,500 קטינים, בהם כ-4,000 נערות. כ–500 מהן נישאות לפני גיל 16.

חתונה של חסידי תולדות אהרון, שגיל הכלה בה פחות מ-18, במאה שערים בירושליםצילום: גיל כהן-מגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ