טיוטת דו"ח המבקר בפרשת הרפז: ליקוי ערכי בהתנהגות של אשכנזי

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס מותח ביקורת חסרת תקדים על התנהלות גבי אשכנזי, מטיל את הנטל המרבי של האשמה על לשכתו, ומסתפק בהערות מינוריות בלבד על חלקו של שר הביטחון אהוד ברק

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

טיוטת דו"ח מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז כוללת ביקורת חסרת תקדים בחריפותה על הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי ועל עוזרו, אלוף-משנה ארז וינר. סדרת שיחות עם גורמים הבקיאים בטיוטה, שהוגשה למעורבים בה בתחילת השבוע, מעלה כי הדו"ח ממקד את החלק המרבי של האשמה בפרשה בלשכת הרמטכ"ל לשעבר ומעיר הערות מינוריות יחסית על תפקוד לשכת שר הביטחון, אהוד ברק.

מקורבי אשכנזי, שפרקליטיו ביקשו השבוע מהמבקר את כל החומרים שאסף לצורך ההתדיינות על הנוסח הסופי של הדו"ח, מדגישים לעומת זאת את העובדה שהמבקר לא אימץ חלק ניכר מההאשמות שהוטחו ברמטכ"ל בכתבות בעיתונות, בהן הטענות על קשרים עסקיים כביכול בין משפחת אשכנזי לבין זייפן המסמך, סא"ל (מיל') בועז הרפז. המבקר, מיכה לינדנשטראוס, מונה ארבעה שלבים פגומים בהתנהלות אשכנזי ועוזרו: יצירת הקשר עם הרפז, אי הפסקתו במועד כשהרפז התחיל להעביר לווינר מידע מכפיש על ברק ואנשיו, אופן הטיפול במסמך המזויף והתנהלות הלשכה לאחר פרסום המסמך בערוץ 2.

המבקר מוצא ליקויים ערכיים ופיקודיים בהתנהגותם של אשכנזי ועוזרו. חלק ניכר מהביקורת מופנה אל אל"מ וינר, אולם המבקר אינו עושה אבחנה של ממש בין העוזר לבין מפקדו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

בטיוטה מצוין כמה פעמים כי וינר פעל בשליחותו של הרמטכ"ל וכי אשכנזי ידע לפחות על חלק ממעשי עוזרו. הטיוטה מתארת את הפעלתו של הרפז בידי וינר כמעין סוכן, שהרמטכ"ל ועוזרו סברו בטעות כי הוא מביא להם מידע מהימן מלשכת השר (בפועל, נמצאו ראיות רק לשיחות של הרפז עם עובדים שונים במשרד הביטחון, אך לא עם מי מאנשי הלשכה).

וינר, מציין המבקר, פעל כך כמי שנושא במשרה צבאית בכירה ביותר ואינו מייצג את עצמו בלבד. הדו"ח אמנם אומר כי אשכנזי הורה לווינר פעמיים בחודש מאי 2010 להפסיק את איסוף החומר עם הרפז, אולם בפועל נמשך האיסוף, הן על ידי וינר והן במעורבות רונית אשכנזי, אשת הרמטכ"ל. אשכנזי עצמו הוסיף לקבל את המידע שהביא הרפז. בין השאר, מוזכרת בדו"ח התעניינות של וינר והרפז בקשרים כביכול בין יוני קורן, ראש מטה השר, לבין הקרן החדשה לישראל ואפילו עיסוק בשאלה אם נילי פריאל-ברק, אשת שר הביטחון, קיבלה כדין נקודות טיסה ממועדון "הנוסע המתמיד".

ביקורת של המבקר גם על התנהלות לשכת שר הביטחון

התנהגות זו, קובע המבקר, "פסולה מכל וכל". הדבר פסול במיוחד משום שברק הוא הדרג המדיני שאליו כפוף הרמטכ"ל. עוזר הרמטכ"ל לקה ב"ליקוי מאורות", כותב לינדנשטראוס. הוא סטה מהותית ממה שהיה מחויב לו ופעולותיו אינן עולות בקנה אחד עם רוח צה"ל, עם חוק יסוד הצבא ועם חובת הנאמנות שיש לרמטכ"ל ולעוזרו מכוח תפקידם.

הדו"ח מתאר סדרת שיחות במשולש אשכנזי-וינר-הרפז ב-7 וב-8 באוגוסט 2010, מיד לאחר פרסום המסמך בערוץ 2 ב-6 באוגוסט. זאת, בשעה שהשלושה יודעים כי תיתכן חקירת משטרה בעניין (זו נפתחה ב-8 בחודש, לאחר התלונה שהגיש יועץ התקשורת אייל ארד) ולפני מסירת גרסאותיהם. וינר ואשכנזי העידו אצל המבקר ובמשטרה שאשכנזי אמר בשיחות כי קיימת חובה לומר את כל האמת בחקירה.

המבקר תוקף גם את השתהות אשכנזי במסירת המסמך שברשותו למשטרה, שבאותה עת ניהלה מאבק משפטי עם ערוץ 2, אשר סירב למסור לידיה את המסמך בנימוק של חיסיון עיתונאי. העיכוב במסירת המסמך, מ-6 באוגוסט ועד 11 בחודש, מתואר כ"השתהות תמוהה ובלתי ראויה". המבקר מביע תמיהה מיוחדת על נוסח שיחת הטלפון של הרמטכ"ל ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטין ב-10 באוגוסט: "פתחתי עיתונים בבוקר וראיתי שאתם מחפשים את המסמך", בזמן שהיה ידוע לו היטב שהמשטרה והפרקליטות עוסקות בכך כבר יומיים לפחות.

לאחר שהתברר שהמסמך מזויף והרפז הודה בזיופו (הודאה שממנה הוא מתנער כעת), קובע המבקר כי אשכנזי "גימד משמעותית" את טיב יחסיו עם מקורבו הרפז, בתשובותיו לציבור, לאלופי המטכ"ל ולחוקרי המשטרה. אשכנזי, כותב לינדנשטראוס, הציג מצג חלקי ביותר של היחסים והיה מצופה ממנו שיראה תמונה מלאה יותר. המבקר מותח ביקורת על יחסה של לשכת ברק לאשכנזי ועל התבטאות בוטה של ראש המטה קורן כלפי וינר. מצד שני, הוא דוחה חלק מהטענות שהעלה אשכנזי, בהן ההאשמה (שזכתה בזמנה לסיקור נרחב בעיתונות) כאילו מנע ברק במתכוון מפגש בין הרמטכ"ל לבין שר החינוך, גדעון סער.

בסביבת אשכנזי הדגישו השבוע את מה שאין בטיוטה: אין האשמה בפוטש כנגד ברק, אין האשמה בזיוף או במעורבות בהדלפה לערוץ 2, אין התערבות להבטחת הפנסיה הצבאית של הרפז ואין קשרים עסקיים עם הרפז. מקורבי הרמטכ"ל לשעבר גם מוחים על חוסר השוויון בחקירה. דו"ח המבקר נשען במידה רבה על הקלטות של שיחות טלפון מלשכת הרמטכ"ל, בעוד שבלשכת ברק כמעט לא התקיימו הקלטות דומות - ואילו תקלה מסתורית במערכת ההקלטה גרמה למחיקת תיעוד של שיחות אחרות. סביבת אשכנזי טוענת שמדובר בדפוס המאפיין את ברק גם בפרשות קודמות, מאסון צאלים ב' (בעת שכיהן כרמטכ"ל), ועד לחקירת מהומות אוקטובר 2000 בקרב ערביי ישראל (כשברק היה ראש הממשלה).

אשכנזי הודה, גם השבוע, בשיחות סגורות כי עשה טעויות בפרשה וכי בהקלטות בלשכתו מצויות "שיחות שאפשר היה לוותר עליהן". עם זאת, הוא מתרשם כי קביעות המבקר עושות לו עוול ואינן נותנות משקל הולם להתנכלות לשכת ברק כלפיו. נראה כי הרמטכ"ל לשעבר יערער על הקביעה בטיוטה כאילו עשה וינר, בידיעתו, מהלך שיטתי לאיסוף מידע מכפיש על ברק ואנשיו.

וינר שוקל להגיש תלונה על הדלפת טיוטת הדו"ח

עורכי דינו של אל"מ וינר הודיעו כי הם שוקלים פנייה למשטרה והגשת תלונה בעקבות הפרסומים האחרונים בתקשורת, הכוללים ציטוטים מטיוטת דו"ח המבקר, אך עד כה לא נעשתה פנייה שכזו. עורכי הדין, אל"מ אודי בן אליעזר וסא"ל (מיל') עודד סבוראי, אומרים כי "ארז וינר פעל לטובת הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, במסגרת גבולות התפקיד כעוזר כפי שהוא הבין אותם ובהתאם למה שהוגדר לו וברוח הרמטכ"ל. הוא פעל כך כדי לאפשר את עבודת הרמטכ"ל ובמסגרת זו נאלץ להתמודד עם מתקפות, לרבות מתקפות אישיות לא ראויות עליו ואיומים. כל שעשה עשה לטובת המערכת ובתום לב. בשום שלב אי אפשר לראותו כמישהו שחותר או תחת רוח צה"ל או תחת חוק יסוד הצבא. גם הדברים שמובאים בתקשורת אינם משקפים את המציאות".

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ