אופיר בר-זהר

שבועיים וחצי לפני הפריימריז בקדימה, את השבוע שמסתיים כעת היו מעדיפים לשכוח במחנה לבני. פעילי שטח מרכזיים המשיכו לעבור לצד של שאול מופז, לאחר מכן תחקיר "המקור" בערוץ 10 העלה טענות בנוגע להתנהלות קלוקלת של המטה, ולסיום ספגה לבני את המכה הקשה ביותר, עם פרסום סקר "הארץ" אתמול, שבו הופרכה הטענה המרכזית שעליה היא מתבססת: פופולריות גדולה יותר בציבור הרחב מאשר מופז.

רק לפני כמה שבועות אמרה לבני למוסף "הארץ" כי "מופז יודע שקדימה בראשותו תיפול". סקר "הארץ" הראה כי אם היו הבחירות הכלליות לכנסת נערכות כעת, מופז היה מקבל 12 מנדטים, בעוד שלבני מסתפקת בעשרה - הנתון הנמוך ביותר שקיבלה עד כה בסקרים.

"מה שראינו השבוע זו קריסה אמיתית של המותג הפוליטי ציפי לבני", הסביר אתמול פוליטיקאי מהליכוד, שיחד עם חבריו חגג את הצלחת ראש הממשלה בנימין נתניהו בסקר, ואת קריסתם של לבני ושל המתמודד החדש, יאיר לפיד. "לבני היתה מותג זוהר שעלה כמטאור בחיים הפוליטיים עד שקיבלה החלטה שלא להיכנס לממשלת נתניהו. יכול מאוד להיות שהסקר הזה הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלה", הוא הסביר.

בסביבתה של לבני התייחסו לתוצאות הסקר בביטול ושידרו מצג של שוויון נפש. "אני לא מאמין לנתונים, זה לא הגיוני. הניתוח לא מתחבר ולא ראיתי בשום מקום אחר תוצאות כאלה", אמר אדם המעורב בקמפיין שלה. לבני עצמה אמרה אמש לערוץ 2 כי "הסקר האמיתי זה האנשים שמתקשרים אליהם. כולם רוצים לבוא להצביע". לדבריה, "היתרון הוא לא הסקרים. היתרון הוא היכולת להוריד את האנשים שעל הגדר ולהחזיר אותם הביתה". במטה של לבני הוסיפו כי "אנחנו רואים נתונים אחרים. יש מגמה ברורה וחזקה של מצביעי קדימה שרוצים את ציפי וזה מה שחשוב בפריימריז. אם ציפי לא תעמוד בראש קדימה, המצביעים יברחו".

לבני ותומכיה ח"כ רוני בר און וח"כ נחמן שי מתקשרים למתפקדי קדימה, אתמול

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בסביבתה לבני הוסיפו גם כי "אנחנו לא טוענים ולא טענו שהיא מביאה יותר מנדטים, אלא שרק אתה קדימה יכולה לנצח. גם מצביעי הליבה של המפלגה מעדיפים אותה, ובנוסף היא זו שתוכל להחזיר אנשים שעכשיו על הגדר". עוד מספרים במחנה לבני כי הגיעו כבר לרשימה של 15 אלף מתפקדים מאותרים אשר אמרו כי יצביעו למענה.

בכיר במטה של אחד המתמודדים המתחרים בקדימה מספר כי ח"כים שונים שתומכים בלבני דואגים לשמור על קשר גם עם מופז: "ח"כים מהצד שלה מדברים אתו ואומרים לו שבכל מקרה יתמכו במנצח. וזה לא ח"כ אחד ולא שניים", הוא מספר. בתקופה האחרונה שני פעילים משמעותיים נוספים עשו את הדרך למחנה של מופז - מנהל מחוז הדרום רוני בן חמו, שהצטרף לפעיל מרכזי נוסף מאזור הדרום, איתמר שמעוני, שהודיע על המעבר למופז כמה ימים לפני כן.

חבר הכנסת נחמן שי, המשתייך למחנה לבני, אמר כי "אנחנו מקבלים נתונים אחרים. מתוך שיחות שאני עושה עם פעילים, התחושה שלי טובה. גם אם עוברים פעילים מפה לשם זה לא אומר שהם לוקחים אתם את כל המחנה. ברור שקדימה עוברת משבר, אבל חלק מזה זה כתוצאה מהפריימריז ומהקרע במפלגה". לבני וחברי הכנסת התומכים בה התכנסו אתמול בבוקר לצילום משותף שנקבע מראש בעת עריכת טלפונים למתפקדים. גורמים בקדימה העידו כי היא לא נראתה כמי שמצב רוחה עכור, אך הוסיפו כי "צריך לקחת בחשבון שאנשים לומדים לשים מסכה".

גם התחקיר ששודר במקור וטען להתנהלות כספית לא תקינה של המפלגה, לא הועיל ללבני השבוע. גורם בתוכנית סיפר כי בקדימה ניסו לעצור את שידור התוכנית. לדבריו, חוץ מרשימה מכובדת של עורכי דין בכירים שהוטלו למערכה, התבצעו שיחות טלפון למנהלים בערוץ. בין השאר, נשלף הטיעון כי בקדימה התגייסו לעזור לערוץ 10 בעת שעמד בפני סגירה.

נוסף לכל אלה, החליטה אתמול יושבת ראש ועדת הבחירות, השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין, כי סמנכ"ל קדימה, אלי ידיד, לא יוכל לצאת לחל"ת על מנת לעבוד במטה לבני עד לבירור העניין בוועדה, לאחר שמטותיהם של מופז ודיכטר התלוננו על העניין. לפי הודעת בקנשטיין, "ההודעה המפתיעה על יציאתו של הסמנכ"ל לחופשה ללא תשלום מחייבת ישיבה דחופה של ועדת הבחירות, משמדובר באיש שמופקד מטעם מטה המפלגה על ניהול יום הבחירות ומשמש נציג המפלגה בוועדת הבחירות". הישיבה אמורה להתקיים ביום ראשון.

במטה מופז קיבלו את התוצאות בשביעות רצון ואמרו כי הן עולות בקנה אחד עם הידוע להם. מופז עצמו אמר כי "החיים הם לא סקר. המדינה והחברה במצב קשה וקדימה זקוקה לתיקון על מנת להציב עצמה כאלטרנטיבה לנתניהו. בכוונתי לעשות זאת, כך שהפער שנרשם בסקר בין הליכוד לקדימה יהיה בתוך זמן קצר לא רלוונטי. קדימה בראשותי תחליף את ממשלת נתניהו". חבר הכנסת יוחנן פלסנר ממטה מופז הוסיף כי "את הסחף רואים גם בשטח וגם בקרב פעילים מרכזיים, כך שזה לא מפתיע אותנו שעכשיו זה בא לידי ביטוי. מופז מוכיח שהוא יודע להביא מנדטים גם מגוש הימין, אבל זו תחילת הדרך ונעבוד קשה כדי להכריע קודם את המאבק בקדימה ואז את המאבק נגד נתניהו".

מקורבים למופז אמרו כי הסקר יכול להשפיע הן על המצביעים המתלבטים שיקבלו חיזוק כי מופז מועמד מוביל, והן על תומכי לבני שיפקפקו אם בחרו במחנה הנכון. "כל הניסיונות נעשו לקעקע את מופז ולהגיד שאתו קדימה תתרסק. בינתיים מי שמתרסק זאת ציפי".

ההידרדרות של לבני. לחצו להגדלה

חבר הכנסת אבי דיכטר, המתמודד על ראשות קדימה, אמר כי "לבני הצליחה לדרדר את קדימה לשפל. אין לזה משמעות אם זה עשרה מנדטים או 12. התכווצנו לחצי ומטה מגודלנו. אנחנו מפלגה של 28 ח"כים ולא משפיעים על כלום", אמר דיכטר, שמעוניין שהמפלגה תיכנס לממשלה. "יש לקדימה פוטנציאל עצום והוא נקבר שלוש וחצי שנים תחת גוש בטון שנקרא ציפי לבני", הוסיף. לדברי דיכטר, המפלגה החמיצה אפשרות להשפיע בתקופה קריטית ורוויית אירועים: "שלוש שנים שאנחנו מתנהלים בלי שום דיון רציני. דיון בנושא מדיני, חברתי, כלכלי, חינוכי, התיישבותי או חקלאי. כמה אפשר. הציבור שואל ‘איפה אתם חיים?'".

ואולם, לכל חבר בקדימה ברור כי המשבר במפלגה עמוק יותר ומשותף לכל המחנות, שכן לפי סקר זה וסקרים נוספים שפורסמו, קדימה עלולה לאבד יותר ממחצית מכוחה. "יותר מהכל זה עצוב - מופז עם 12 מנדטים אומר שהוא ראש ממשלה, ולבני עם עשרה אומרת שתנצח את נתניהו. שניהם חיים בסרט", ניתח את המצב יועץ תקשורת.

בליכוד כבר מכוונים למערכה הבאה בבחירות הכלליות: "קדימה הגיעה לסוף דרכה ולא משנה אם בראשותה יעמוד מופז או לבני", אומר יושב ראש צוות התגובות במפלגה, ח"כ אופיר אקוניס. "השעטנז הפוליטי הזה הגיע לסוף דרכו. מפלגת אופוזיציה שמאבדת יותר ממחצית כוחה כאופוזיציה - זה דבר חסר תקדים. הסקר מקבע את שביעות הרצון ההולכת וגוברת של הציבור ממשלת הליכוד בראשות נתניהו. ברור היום שהליכוד יקים את הממשלה הבאה ויעמוד במרכז הקואליציה".

מטה לבני מאשים שהסקר לא אובייקטיבי; פרופ' פוקס דוחה את הטענה

במטה של ציפי לבני תקפו אתמול את סקר "הארץ" ואמרו כי הוא בעייתי, שכן חברת המחקר דיאלוג, שסיפקה לסוקר את הנתונים, עובדת גם עם המועמד המתחרה בלבני, אבי דיכטר. שניים מתומכיה הבולטים של לבני בקדימה, חברי הכנסת רוני בר און ויואל חסון, וכן יועץ התקשורת שלה, משה דבי, התראיינו בתחנות הרדיו המרכזיות ותקפו את הממצאים.

דוברה של לבני, גיל מסינג, אמר כי "מעבר לבעייתיות שאנחנו מוצאים בעובדה שמכון הסקרים עובד עם אחד ממועמדי קדימה במקביל לסקרים שהוא עושה בעבור העיתון - עניין עקרוני שאינו מתייחס אך ורק לעיתון "הארץ" - מעולם סקרים לא קבעו את ההתנהלות שלנו, בוודאי כשיש סקרים רבים אחרים שמראים מגמה הפוכה, וחשוב יותר מכל זה שמצביעי קדימה מעדיפים בבירור את ציפי לבני על פני שאול מופז וזה לב העניין בבחירות דמוקרטיות. אנחנו בטוחים שחברי קדימה יצביעו בהתאם למה שמצביעי המפלגה רוצים".

ואולם, בין הסקרים שערך מכון דיאלוג בעבור הארץ לבין הסקר שנערך בעבור דיכטר יש הבדלים רבים: הסקר שפורסם אתמול בעיתון התבצע בימים ראשון ושני השבוע, ותוצאותיו נמסרו ביום שלישי. לעומת זאת, הסקר המיועד לדיכטר נערך ביום רביעי. בנוסף, סקר "הארץ" פנה לכלל הבוחרים בבחירות לכנסת, ואילו סקרו של דיכטר נערך בקרב 95 אלף מתפקדי קדימה בלבד, לפי רשימה שהועברה אל המכון מהמטה של דיכטר.

דיכטר אומר כי הפעם הראשונה שבה נחשף לסקר "הארץ" היתה עם פרסומו בעיתון, כמו כל קורא אחר. "פתחתי עיתון וראיתי את הסקר. זה סקר שעוסק במנדטים לכנסת ברמה הארצית ולא במתפקדי קדימה. הוא לא קשור בכלל לסקרים שאני עושה לקראת הפריימריז". דיכטר הוסיף כי הוא עובד עם מכון מחקר נוסף: "אני עושה סקרים גם אצל דיאלוג, אבל לא רק אצלם". דיכטר ציין עוד כי "אין לי מושג איך הם הצליחו לדרדר את עצמם לנימוק הזה. זה לא סקר שעשו עבורי או בהזמנתי, או שאני הלקוח שלו".

ח"כ בקדימה אמר אתמול כי "המתקפה הזאת פתטית ומעידה על לחץ. גם קלמן גייר, הסוקר של לבני, עובד עם מכוני מחקר שונים. מאוד קל להגיד שהרצפה עקומה כשהמצב לא מרנין". עורך הסקר, הפרופסור קמיל פוקס, אמר אתמול בכמה תוכניות רדיו כי הוא אינו עובד בעבור מופז או דיכטר. יש לציין כי מקובל שמפלגות שונות וכלי תקשורת שונים עובדים עם אותו מכון מחקר, כל עוד אין חפיפה בין הסקרים השונים ואין שימוש כפול בנתונים שהם מספקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ