פיליבסטר בכנסת |

1,600 הסתייגויות לחוק הבנייה

לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית, תציג האופוזיציה את הסתייגויותיה בפני ועדה מיוחדת בכנסת החל מהיום: "חוק אנטי חברתי ואנטי דמוקרטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מרתון דיונים והצבעות ייפתח היום בוועדה המיוחדת בכנסת לעניין חוק התכנון והבנייה, לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. "רפורמת הדגל" שיזם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפויה לגרור דיון של כשבוע באלפי התנגדויות של האופוזיציה, בנימוק שמדובר בחוק "אנטי-חברתי ואנטי-דמוקרטי".

נתניהו נסוג מכוונתו המקורית להביא את החוק הנרחב, המונה למעלה מ-600 סעיפים, להצבעה במליאה כבר בשבועיים הקרובים. על פי סיכום עם האופוזיציה, ההצבעה על החוק במליאה תידחה לכנס הקיץ, ובתמורה תידרש הוועדה לסיים את דיוניה על החוק בתוך כשבוע. סיעת חד"ש כבר הגישה כאלף הסתייגויות לחוק וסיעת מרצ הגישה כ-500 הסתייגויות נוספות.

חבר הוועדה, ח"כ דב חנין (חד"ש), המוביל בכנסת את ההתנגדות להצעת החוק, הסביר אתמול את חסרונותיו: "חוק התכנון והבנייה החדש איננו רפורמה אלא מהפכת ענק אנטי-דמוקרטית, אנטי-חברתית ואנטי-סביבתית. זכויות דמוקרטיות בסיסיות כמו זכות הערר נשללות מהציבור".

נוצרים מנגנונים עוקפי תכנון שיפגעו קשות בשטחים הפתוחים וידרסו רגישויות סביבתיות ובריאותיות". לדבריו, "החוק יפגע באוכלוסיות מוחלשות, בשכבות הביניים, בפריפריה, בשלטון המקומי ובמיוחד ברשויות עניות, לטובת אינטרסים נדל"ניסטיים צרים".

פארק אריאל שרון, שעשוי לעבור שינויים בעקבות החוקצילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

חנין קבל אתמול על כך שהחוק כולל בתוכו מנגנונים חסרי תקדים של מינויים פוליטיים ופגיעה קיצונית - לדבריו - במערכות המקצועיות. לדברי ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), "רפורמת המרפסות של נתניהו היא מפלצת שהתחפשה למרפסת. זהו חוק שמשרת אינטרסים של בעלי הון, והוא כולו סתימת פיות הציבור, פגיעה בחברה, בסביבה, ופתיחת דלת לשחיתות נוסח מפלצת הולילנד. החוק הזה ישפיע על חיינו יותר מרוב החוקים שעוברים בכנסת ויעצב את דמות המדינה לשנים רבות. למרות קואליציה חסרת-תקדים של מתנגדים בהם פעילים חברתיים, קבלנים, שוחרי סביבה, ראשי ערים, אדריכלים, עורכי דין, ושמאים, ראש הממשלה דוחף את החוק באגרסיביות, כאילו היה קברניט הטיטאניק".

במקביל לפתיחת הדיונים תיערך הבוקר מול הכנסת הפגנת מחאה נגד הרפורמה ביוזמת מגמה ירוקה והמטה לתכנון אחראי. גורמי תכנון מקצועיים חששים מאי-הסדרים החמורים שעלולים להיווצר במערכת התכנון במסגרת החוק. זאת, בשל הכוונה לאשר העברת סמכויות לוועדות תכנון מקומיות עוד לפני שאושרו תוכניות לשטחים שבהן פועלות ועדות אלו. לטענת גורמים בכירים במשרד הפנים ובמשרד המשפטים, העברת הסמכויות לוועדות התכנון המקומיות היא הכלי לייעול מערכת התכנון, ומהווה הציר המרכזי שעליו נשען החוק החדש.

על פי הוראות המעבר של החוק החדש, יעברו עוד שנתיים עד שכל סעיפי החוק ייכנסו לתוקף, אולם בפרק זמן זה כבר יואצלו הסמכויות לוועדות המקומיות. אלה יוכלו לאשר תוכניות בנייה נרחבות ללא צורך באישור ועדת תכנון ובנייה מחוזית, כפי שנהוג כיום. הוועדות המקומיות אמורות לפעול על פי תוכניות חדשות שיוכנו עבור שטח השיפוט שלהן, אבל כבר עתה ברור שהן לא יספיקו לגבש אותן בזמן הקרוב. עד היום הסתמכו ועדות אלו גם על תוכניות מתאר מחוזיות, אולם אלה יבוטלו במסגרת החוק החדש.

לטענת גורם בכיר במשרד הפנים, הכנת התוכניות במתכונת החדשה חשובה, אך היא אינה מטרה בפני עצמה. לדבריו, ניתן כבר עתה להתחיל בהעברת סמכויות לוועדות המקומיות. על פי אותו גורם, ועדות אלו יוכלו לאשר תוכניות בנייה רק בשטחים שכבר יועדו לכך ולכן הן לא יסכנו ערכי טבע ושטחים פתוחים. כשנשאל לגבי תרחיש שלפיו יהיה מחסור במשאבים להסמכת כל הוועדות המקומיות, אמר הבכיר: "זה יהיה עצוב מאד אם מדינת ישראל לא תוכל לעשות זאת".

פרופ' ערן פייטלסון מהאוניברסיטה העברית, ששימש בעבר יועץ למנהל התכנון במשרד הפנים, הזהיר מפני ההשלכות של ביטול תוכניות מתאר מחוזיות והחלפתן בתוכניות במתכונת החדשה: "בתוכניות המתאר המחוזיות בגרסתן המחודשת נצבר ידע תכנוני רב ועכשיו הולכים לזרוק את זה. בדיקה שנערכה עבור משרד הפנים הראתה שהן ענו על צורכי הבנייה והפיתוח ונתנו מידה רבה של ודאות ליזמים. התוכניות הכוללניות יביאו לכך שכל רשות תרצה לרכז אצלה כמה שיותר בנייה למגורים ואזורי תעסוקה והרשות החזקות הן אלו שיצליחו יותר וישאירו מאחור את הפריפריה. לא יהיה מה שמאזן בין הצרכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ