רפורמת המרפסות של נתניהו |

ישראל ביתנו סייעה לאופוזיציה להפיל סעיף מרכזי

מרתון דיונים והצבעות בכנסת, לקראת קידום חוק התכנון והבנייה. לטענת ישראל ביתנו, התנגדותם נובעת מאי מציאת פתרון לבעיית הדיור בר-השגה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ישראל ביתנו חברה לאופוזיציה והפילה סעיף מרכזי בחוק התכנון והבנייה – המוכר גם כרפורמת המרפסות של נתניהו - במחאה על כך שלא ניתן מענה לדרישות המפלגה בתחום הדיור בר-השגה.

"לא מדובר בנושא בטיפולו של שר כזה או אחר אלא בטיפולה של הממשלה כולה", אמר להארץ ח"כ חאמד עמאר (ישראל ביתנו). "אנחנו דורשים שימצא פתרון לסוגיית הדיור בר השגה". הצטרפותו לחברי האופוזיציה בוועדה מקשה על הקואליציה לקדם את אלפי ההסתייגויות שהוגשו נגד החוק. המשך הדיון נדחה לשעה מאוחרת יותר, כדי לנסות ולגשר בין עמדות ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

עאמר סייע לאופוזיציה להפיל את סעיף שמונה בחוק, הקובע את דרכי עבודתה של ועדת התכנון והבניה הארצית. זאת אחרי שהאופוזיציה הצליחה לשנות סעיף נוסף בחוק והכניסה חברי מועצה ערבים למנגנון ועדת התכנון והבנייה הארצית.‬

היום נפתח בכנסת מרתון דיונים והצבעות על חוק התכנון והבנייה, לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. רפורמת הדגל שיזם נתניהו צפויה לגרור דיון של כשבוע באלפי התנגדויות של האופוזיציה, בנימוק שמדובר בחוק "אנטי-חברתי ואנטי-דמוקרטי".

גורמי תכנון מקצועיים חששים מאי-הסדרים החמורים שעלולים להיווצר במערכת התכנון במסגרת החוק. זאת, בשל הכוונה לאשר העברת סמכויות לוועדות תכנון מקומיות עוד לפני שאושרו תוכניות לשטחים שבהן פועלות ועדות אלו. מנגד, גורמים בכירים במשרד הפנים ובמשרד המשפטים טוענים כי העברת הסמכויות לוועדות התכנון המקומיות היא הכלי לייעול מערכת התכנון, ומהווה הציר המרכזי שעליו נשען החוק החדש.

נתניהו נסוג מכוונתו המקורית להביא את החוק הנרחב, המונה למעלה מ-600 סעיפים, להצבעה במליאה כבר בשבועיים הקרובים. על פי סיכום עם האופוזיציה, ההצבעה על החוק במליאה תידחה לכנס הקיץ, ובתמורה תידרש הוועדה לסיים את דיוניה על החוק בתוך כשבוע. סיעת חד"ש כבר הגישה כאלף הסתייגויות לחוק וסיעת מרצ הגישה כ-500 הסתייגויות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ