אושר בקריאה ראשונה: מועמד לכנסת יידרש לחשבון שקוף

בנוסח החדש של "חוק לפיד 2" נקבע גם כי המועמד יצטרך לנהל חשבון בנק נפרד, הנתון לפיקוח המבקר, ולהצהיר על כל תרומה שקיבל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה ראשונה את הנוסח החדש של חוק "יאיר לפיד 2", שיזם ח"כ יריב לוין (הליכוד). הנוסח קובע כי מועמד לכנסת יידרש לפתוח חשבון בנק "שקוף" הנתון לפיקוח מבקר המדינה.

הנוסח החדש גובש לאחר שהיועץ המשפטי לכנסת קבע כי הגרסה הקודמת, אינה חוקתית. על פי הנוסח המקורי אדם המכריז, במפורש או בהתנהגות, על כוונתו להתמודד בבחירות לכנסת, מבלי להצטרף למפלגה קיימת, נדרש להקים מפלגה תוך שבועיים ולקבל עליו את חוק מימון המפלגות.

בחוות דעת שהציג היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון היום נכתב כי, "הנוסח אשר אושר בקריאה הטרומית, אינו יכול לעמוד חוקתית, בשל חיובו של כל אדם שמצהיר על רצונו להתמודד בבחירות, להתאגד באופן מיידי כמפלגה".

בעקבות חוות הדעת, ועדת הכנסת ניסחה את החוק מחדש. נקבע כי המצהיר על כוונה להתמודד, ינהל תרומות שקיבל והוצאות שהוציא בחשבון בנק נפרד, ולפי הנחיות שקבע מבקר המדינה לעניין ניהול מערכת חשבונות. על פי הנוסח, המצהיר על כוונה להתמודד ימסור למבקר המדינה, לא יאוחר מששה שבועות לאחר תום התקופה, דו"ח על מערכת החשבונות שניהל למימון ההתמודדות בבחירות, ועל תרומות שקיבל והוצאות שהוציא באותה תקופה.

עוד נקבע כי המצהיר על כוונה להתמודד ימסור למבקר המדינה הודעה על כל תרומה שקיבל מתורם, בתוך 14 ימים, מיום שקיבל את התרומה. מבקר המדינה יפרסם את פירוט התרומות עם קבלת ההודעה על כך.

בדיון אמר עו"ד ינון "עמדנו על האיזונים הנדרשים בין הערכים המתגוששים בזירה: מצד אחד החובה לשמור על חופש הביטוי הפוליטי - גם תרומה של אזרחים, נחשבת למימוש חופש הביטוי הפוליטי, והזכות להתמודד בבחירות, שהם אבני יסוד במשטר דמוקרטי, ולא לחסום את היכולת של שחקנים חדשים להיכנס לזירה הפוליטית. ומצד שני ערכים שאף הם ערכי יסוד במשטר דמוקרטי; חובת השקיפות, ההקפדה על טוהר המידות ויצירת כללים שוויוניים ככל הניתן, בין המתמודדים בזירה".

יו"ר הועדה ויוזם החוק ח"כ יריב לוין אמר בשבוע שעבר, "אני מבקש למנוע מצב בלתי תקין של בעלי הון שקונים מקומות בכנסת, ומריצים סיעות ומועמדים, מבלי שהציבור יודע שהם עומדים מאחוריהם". לוין סיפר כי הוא יודע על לא מעט ח"כים שמתכננים לרוץ לכנסת במסגרת מפלגתו של לפיד. לדבריו, "יאיר לפיד הצליח בזמן קצר למצוא בחוק שלוש פרצות משמעותיות, ולחשוב שניתן לעבור עליהם כאילו לא קרה כלום. שתי פרצות כבר נחסמו, וכעת עלינו לחסום גם את השלישית".

יאיר לפידצילום: אלי הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ