היום בכנסת: עימות חזיתי בין עוזי ארד לאלוף יוחנן לוקר

ארד על לוקר: "סהדי שבמרומים, שאני אמרתי לו אלף פעם, שאין אף אדם שפטור מהחוק, אפילו לא ראש הממשלה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

עימות חזיתי צפוי להתרחש היום בבוקר (שלישי) בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בין היועץ לביטחון לאומי לשעבר ד"ר עוזי ארד לבין המזכיר הצבאי של ראש הממשלה האלוף יוחנן לוקר. השניים אישרו את השתתפותם בדיון שיכנס יו"ר הוועדה ח"כ רוני בר-און (קדימה) בעקבות טענותיו של ארד כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את אנשי לשכתו לשקר למבקר המדינה.

ארד טען עוד בראיון ל"ידיעות אחרונות" לפני עשרה ימים כי לוקר "בישל" קנוניה במסגרתה טפלו עליו חשדות להדלפת מידע ביטחוני רגיש לעיתונות, וזאת במטרה להדיחו מתפקיד היועץ לביטחון לאומי.

בין ארד ולוקר שוררת איבה קשה וההערכה היא שהדיון ילווה בחילופי האשמות חריפים. גורמים בוועדה אמרו אמש כי לוקר אישר את השתתפותו בדיון. עם זאת, ייתכן שבסופו של דבר לוקר יבקש להיעדר מהדיון בשל ההסלמה בדרום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במארס שנה שעברה, כמה ימים לפני שארד סיים את תפקידו כיועץ לביטחון לאומי, הוא הגיע לדיון בוועדה לביקורת המדינה ותקף בחריפות את לוקר. דבריו של ארד היו כה קשים, עד שבסיום הדיון, בעקבות לחצים מלשכת ראש הממשלה, הוא ביקש מיו"ר הוועדה דאז ח"כ יואל חסון שלא לפרסם את הפרוטוקול של הישיבה באתר האינטרנט של הוועדה.

עם זאת, לפי הפרוטוקול שהגיע לידי "הארץ", ארד האשים את לוקר כי התנהלותו בלשכת ראש הממשלה היתה בבחינת עבירה על החוק. "המזכירות הצבאית כתבה לעצמה את תפיסת העבודה שלה במסמך שאין לו שום מעמד פורמאלי", אמר אז ארד. "זה כמו התורה שבעל פה, שהמזכיר הצבאי הקודם (מאיר כליפי, ב"ר) רצה להעביר למזכיר הצבאי הנוכחי (יוחנן לוקר, ב"ר)".

ארד הוסיף כי נהלי העבודה של המזכיר הצבאי מתעלמים לחלוטין מחוק המל"ל. "ישב גורם וכתב כאילו לא היתה כנסת בישראל, כאילו לא היו ועדות חקירה, כאילו אני ואפסי עוד", אמר ארד בדיון במרץ 2011. "מזכיר צבאי שמייצג את צה"ל עובד בצורה מפורשת וגלויה שכופרת בחוק המל"ל".

ארד המשיך: "סהדי שבמרומים, שאני אמרתי למזכיר הצבאי אלף פעם, שכולנו כפופים לחוק המדינה, וכי אין אף אדם שפטור מהחוק, אפילו לא ראש הממשלה. החוק הוא מעל כולם. אנחנו חייבים לנהוג בהתאם. אם משהו לא נראה לנו, יש תהליכים דמוקרטיים. כל עוד יש חוק, אין אנחנו חופשיים לעשות את מה שאנחנו רוצים".

בישיבה, שתועבר היום בשידור חי בערוץ הכנסת החל מהשעה 9:00, ישתתפו מלבד לוקר וארד, גם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ואנשיו. כמו כן תשתתף בדיון היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שולמית ברנע-פרגו, שאותה האשים ארד בנסיון להסתיר מידע ממבקר המדינה בכל הנוגע להתנהלות המטה לביטחון לאומי (מל"ל).

הישיבה תעסוק בהתנהלות ראש הממשלה ולשכתו אל מול מבקר המדינה בכל הנוגע לדו"ח הביקורת על המל"ל ועל המשט הטורקי לעזה. עוד יידונו יישום חוק המל"ל ע"י הממשלה ותהליך קבלת החלטות בנושאים אסטרטגים בלשכת ראש הממשלה.

בדיון ישתתפו גם נציגי נציבות שירות המדינה והשב"כ כדי להשיב על שאלות בנושא החקירה שהתנהלה סביב ההדלפות בלשכת ראש הממשלה. אחת הסוגיות שיועלו בישיבה תהיה התנהלות השב"כ ולשכת ראש הממשלה בנושא עיכוב לחקירה של ארד והטיפול בסיווגו הביטחוני.

עוזי ארדצילום: מוטי מילרוד
יוחנן לוקרצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ