ישראל ביתנו תחדש תמיכתה ברפורמת המרפסות

פריצת דרך הושגה לאחר שהוחלט לגרוע מחוק התכנון והבנייה את הסעיף העוסק בגיבוש הקריטריונים לדיור בר השגה, ולהעביר הדיון בו לממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
יהונתן ליס
יהונתן ליס

פריצת דרך הושגה הערב (שני) בין הליכוד לישראל ביתנו. המפלגה צפויה לחדש את תמיכתה ברפורמת בחוק התכנון והבנייה, המוכר גם כרפורמת המרפסות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שהוחלט לגרוע ממנו את הפרק העוסק בגיבוש הקריטריונים לקביעת זכאות לדיור בר השגה והעברתו לדיון בפני הממשלה.

נציג ישראל ביתנו בוועדה הדנה ברפורמה, ח"כ חאמד עמאר, חבר היום לאופוזיציה , בשל התנגדות מפלגתו לנוהל גיבוש הקריטריונים לדיור בר ההשגה כפי שהופיעו בחוק. על פי הסעיף העוסק בנושא, שהוכנס לחוק על ידי נציגי ש"ס, ראש הממשלה ושרי האוצר והשיכון הם אלו שידונו בקביעת הקריטריונים. בישראל ביתנו העריכו שההרכב המוצע לא יאמץ שני קריטריונים עליהם התחייב נתניהו בתמורה לתמיכת שרי מפלגתם בדו"ח טרכטנברג. מדובר בזכאות שאמורה להינתן ליוצאי צבא ולזוגות צעירים.

לאורך הערב ניסו בהנהלת הקואליציה לפייס את ישראל ביתנו והציעו כי גם השר סטס מיסז'ניקוב יצורף לצוות השרים המכריע. ישראל ביתנו זכתה לבסוף, כאשר תביעתה המקורית לדיון בנושא שיתקיים בהשתתפות הממשלה בהרכבה המלא, נענתה בסופו של דבר וסללה את הדרך לתמיכת המפלגה בכל חלקי הרפורמה הנותרים.

היום על החוק, לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. רפורמת הדגל שיזם נתניהו צפויה לגרור דיון של כשבוע באלפי התנגדויות של האופוזיציה, בנימוק שמדובר בחוק "אנטי-חברתי ואנטי-דמוקרטי".

גורמי תכנון מקצועיים חששים מאי-הסדרים החמורים שעלולים להיווצר במערכת התכנון במסגרת החוק. זאת, בשל הכוונה לאשר העברת סמכויות לוועדות תכנון מקומיות עוד לפני שאושרו תוכניות לשטחים שבהן פועלות ועדות אלו. מנגד, גורמים בכירים במשרד הפנים ובמשרד המשפטים טוענים כי העברת הסמכויות לוועדות התכנון המקומיות היא הכלי לייעול מערכת התכנון, ומהווה הציר המרכזי שעליו נשען החוק החדש.

נתניהו נסוג מכוונתו המקורית להביא את החוק הנרחב, המונה למעלה מ-600 סעיפים, להצבעה במליאה כבר בשבועיים הקרובים. על פי סיכום עם האופוזיציה, ההצבעה על החוק במליאה תידחה לכנס הקיץ, ובתמורה תידרש הוועדה לסיים את דיוניה על החוק בתוך כשבוע. סיעת חד"ש כבר הגישה כאלף הסתייגויות לחוק וסיעת מרצ הגישה כ-500 הסתייגויות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ