תחקיר "הארץ" |

הממשלה מתקצבת במיליונים את הנצחת מורשת רחבעם זאבי

בעוד שמורשת הרצל או ז'בוטינסקי מתוקצבת ב-350 אלף שקל בשנה, מפיץ תורת הטרנספר וחברם של עבריינים ויעדים מודיעיניים הופך להיות אייקון לאומי

גידי וייץ וליאת לויאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ וליאת לויאן

משרד ראש הממשלה יקצה השנה בין שלושה ל-4.9 מיליון שקלים למימון מורשתו והנצחתו של השר לשעבר רחבעם זאבי (גנדי). הסכום הזה יצטרף לשניים וחצי מיליון שקלים שיקצו משרד ראש הממשלה ומשרד התיירות בשנים 2012-2013 להנצחת מורשת רחבעם זאבי באתר חאן שער הגיא. כתבה נרחבת שתתפרסם במוסף "הארץ" ביום שישי הקרוב משרטטת את התהליך שהפך את מפיץ תורת הטרנספר, חברם של עבריינים ויעדים מודיעיניים, למעמד של אייקון לאומי.

המקרה של זאבי מדגים שוב את הקשר המובהק שבין אקלים פוליטי לזיכרון. לפני יותר משנה קידם יושב ראש ועדת חוק, חוקה ומשפט, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, תיקון להצעת חוק שביקשה להקים מרכז למורשת זאבי, בדומה למרכזים שהוקמו לזכר ראשי הממשלה המנוחים מנחם בגין ויצחק רבין. ההצעה של רותם זכתה לרוב בוועדת השרים לענייני חקיקה בראשות שר המשפטים, יעקב נאמן.

לפני שהחוק עבר את המשוכה הקשה הזו, המבטיחה את תמיכת הקואליציה בו, אנשי משרד האוצר נזעקו. הם חישבו ומצאו שהעלות התקציבית הישירה של הצעת החוק תעלה למשלם המסים יותר מעשרה מיליון שקלים בשנה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

התקצוב האסטרונומי לא עמד בקנה אחד עם התקציבים המוקדשים להנצחת אישים אחרים במדינה, הזוכים לסכומים נמוכים בהרבה. במשרד האוצר ערערו על ההחלטה, ומזכיר הממשלה צבי האוזר החל לתווך בין אנשי האוצר, בני משפחת זאבי ומקדמיה של הצעת החוק כדי לנסות להגיע לפשרה. בסופו של דבר נרקחה הסכמה שהערר והצעת החוק יוסרו, ובמקביל יגדלו התקציבים להנצחת זכרו של זאבי.

על פי הסיכום, מ-2011 יקצה משרד ראש הממשלה מדי שנה בין שלושה ל-4.9 מיליון שקלים לשמירת הגחלת. מנהיגים חשובים לא פחות ואולי אף יותר, כמו חיים ויצמן, גולדה מאיר ולוי אשכול משתרכים הרחק מאחור. זאב ז'בוטינסקי ובנימין זאב הרצל מתוקצבים בכ-350 אלף שקל בלבד. במשרד אישרו את הנתונים, ואולם בשנה האחרונה לא הוצא כל הסכום שהוקצה להנצחתו. מאז שנרצח, קידמה משפחתו של זאבי את הנצחתו במרץ רב. בזכות קשריה, הצליחה המשפחה לגייס, בין השאר, את משרד החינוך, את צה"ל ואת משרד הביטחון לפעילות נמרצת לשימור מורשתו.

תקצוב המורשת. לחצו להגדלה

בערכות ההנצחה הממומנות מתקציב משרד ראש הממשלה ומופצות במאות בתי הספר, מוצגת דמותו של זאבי באור יקרות. "איש עקרונות, אידיאליסט, בעל צדדים מגוונים באישיותו: לוחם ואיש ספר, מנהיג ישר, חד ואמיתי". חזון הטרנספר של זאבי, לעומת זאת, עבר ריכוך משמעותי: "רעיון הטרנספר של גנדי מתבסס על כמיהתו לשלום יחד עם הבנת הבעיה הדמוגרפית והרצון לחיות במדינה דמוקרטית שבה אין שני סוגי אזרחים, אדונים ועבדים".

מנכ"ל משרד החינוך, הד"ר שמשון שושני, שהמליץ בפני המורים על הערכה, הסביר ל"הארץ" כי "בנושאים שאני בקיא בהם גנדי הוא דמות נערצת עליי". מאז נרצח, פעלה משפחתו של זאבי לקידום הנצחתו באמצעות שתי עמותות. בנו החרדי בנימין זאבי, בכיר בקהילת שובו השנים הימנית-קיצונית, הוא הרוח החיה בעמותה הפועלת להנצחתו בסגנון אורתודוקסי: הפצת התיקון הכללי ומתן מלגות ותמיכות לבני תורה. "הארץ" חושף כי לעמותה זרמו בין השאר 2.5 מיליון שקלים מכספי קופת חולים מאוחדת.

עמותה נוספת שניהל הבן הבכור פלמ"ח נקלעה לסכסוך משפטי שבמרכזו המנכ"לית הקודמת של העמותה. בתביעה שהגישה המנכ"לית היא טוענת, בין השאר, כי פלמ"ח והאלמנה יעל זאבי הפעילו עליה לחץ נפשי כדי שתחזור בה מפרוטוקול שכתבה המתעד ישיבה של הוועד המנהל של העמותה, שבה הציע אחד הבכירים לעבור עבירה פלילית לכאורה שנועדה לעקוף את החוק. לטענת המנכ"לית, הפעילה עליה יעל זאבי "לחצים כבדים מנשוא במשך שעה ארוכה, מילוליים ורגשיים, עד כדי אונס וכפייה ממש על מנת שהתובעת תסכים לתקן את הפרוטוקול של הדיון שנערך בעניין ולא התירה לה לעזוב את הבית בטרם תסכים לכך מיד ולאלתר".

בין השאר, טוענת המנכ"לית לשעבר כי פלמ"ח זאבי ובת זוגו ציינו באוזניה "שהם מחזיקים בעדויות ובהקלטות העלולות להלבין את פניה". היא גם טוענת כי בעימות עם זאבי, אנשים עקבו אחריה ובוצעה חדירה שיטתית למחשב שלה. זאבי דוחה את כל הטענות. "התובעת ניסתה ומנסה בחוסר תום לב מוחלט להלך אימים על הנתבע מספר אחת, בנו של רחבעם זאבי ז"ל, תוך שהיא מטיחה בו האשמות מן היקב ומן הגורן ללא רחם", נכתב בכתב ההגנה. העימות בין הצדדים יוכרע בבית המשפט. משפחת זאבי סירבה להתייחס לדברים.

התחקיר המלא ביום שישי במוסף הארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ