יאיר לפיד: כשר החינוך אבטל 262 מבחני בגרות

לפיד, שאינו מחזיק בתעודת בגרות, אמר את הדברים אתמול בכנס באוניברסיטה העברית. "הילדים שלנו צריכים בגרות באנגלית, במתמטיקה ובהבנת הנקרא. וזהו"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

איש התקשורת שפנה לפוליטיקה, יאיר לפיד, אמר אמש כי במידה וימונה לשר חינוך בממשלה הבאה, יפעל לבטל את כל הבגרויות, למעט בשלושה מקצועות. בהרצאה באוניברסיטה העברית אמר לפיד: "כששואלים אותי מה הדבר הראשון שאני אעשה אם אהיה שר החינוך, זה מה שאני אעשה: אני אבטל 262 בחינות בגרות מתוך 265. הילדים שלנו צריכים בגרות באנגלית, במתמטיקה ובהבנת הנקרא. וזהו". הוא הוסיף כי "כשהם יגדלו וירצו ללכת לאוניברסיטה, הם יעשו בחינת כניסה לאוניברסיטה כמו בכל מקום נורמלי בעולם".

מוקדם יותר הסביר לפיד, אשר אינו מחזיק בתעודת בגרות, כי "למערכת שלנו אין אמון במורים, בדיוק כמו שאין לה אמון בתלמידים, אז היא כל הזמן עושה תרגילים כדי שהתלמידים יהיו בשליטתה המוחלטת. ואתם יודעים איך נקרא התרגיל הגדול מכולם? הוא נקרא בחינות הבגרות". לפיד סיפר על לימודיו של בנו ליאור: "הבן שלי יעשה בשנה הבאה בגרות בתנ"ך. למה? הוא לא צריך לעשות בגרות בתנ"ך, הוא צריך ללמוד תנ"ך. תנ"ך זה ההיסטוריה שלו, והמורשת שלו, והביוגרפיה הרגשית שלו, וזה גם הספר הכי טוב שהוא יקרא אי פעם בחייו. ואם הוא ילמד אותו בשביל להבין - הוא יאהב אותו. אבל ללמוד לבגרות זה ההיפך מללמוד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לפיד הזכיר כי 50% מתלמידי כיתות א' בישראל השנה הם ערבים או חרדים. "זה אומר ש–50% מתלמידי כיתות א' במדינת ישראל משוחררים על פי חוק - שהצביעו בעדו מפלגת העבודה, קדימה והליכוד - מלימודי מתמטיקה, אנגלית, מחשבים ועברית. הם יגמרו 12 שנות לימוד על חשבון מדינת ישראל, בתחומי מדינת ישראל, במערכת החינוך של מדינת ישראל, בלי שהם ישמעו אפילו פעם אחת על מגילת העצמאות. למה? כי המערכת לא מאמינה בערכים שהיא עצמה מדברת עליהם".

לדברי לפיד, צה"ל הוא דוגמה למקום שבו האמון שניתן בבני הנוער מביא להישגים: "החבר'ה האלה הולכים לצבא. ובצבא קורים שני דברים: קודם כל הם עושים קורסים שהם פי אלף יותר תובעניים, דחוסים וקשים, ופתאום מתברר להם שהם מסוגלים. והדבר השני הוא שהצבא בא אליהם ואומר להם: אני מאמין בכם, אני סומך עליכם, אני כל כך מאמין בכם שאני מפקיד בידיכם את הדבר הכי חשוב שתעסקו בו אי פעם בחייכם - את בטחונם וחייהם של שבעה וחצי מיליון בני אדם. וזה הופך אותם לאנשים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ