ניר חסון
ניר חסון

המטיף האוונגליסטי השנוי במחלוקת, ג'ון הייגי, נאלץ לדווח אתמול בערב למאות מאוהדיו על עיכוב בהגעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנאום בפניהם במלון ענבל בירושלים. "יש אמירה ביהדות על המשיח - אני יודע שגם אם יתמהמה, בוא יבוא", הוא הסביר באנגלית, "אני יודע שראש הממשלה יגיע, וגם אם יתמהמה בוא יבוא", הוא אמר.

זו הייתה בדיחה. הקהל צחק וגם הייגי. אבל כעבור חצי שעה, כשנתניהו עלה לבמה, הציג אותו הייגי ופתאום הבדיחה כבר פחות מצחיקה. "הוא היה לוחם ביחידת העילית והשתתף בשחרור בני הערובה בסבנה ונלחם במלחמת יום כיפור", התחיל הייגי, "כשר האוצר הוא העביר את ישראל מרווחה לעבודה (מחיאות כפיים), הוא חיזק את המגזר הפרטי וצמצם את המגזר הציבורי. הוא נשוי לשרה, פסיכולוגית, בנו יונתן (הטעות במקור) הוא אלוף הארץ בתנ"ך (מחיאות כפיים), הוא קם בכל בוקר ב-6 כדי ללמוד את התנ"ך יחד עם בנו (מחיאות כפיים סוערות). הוא גם שינה את מסלולה של הנצרות באמריקה, כאשר שאל אותי ב-2006 'האם אתה חושב שהנוצרים באמריקה יכולים להתאחד למען ישראל?'. לישראלים הקדומים היה את משה שהוביל אותם במדבר, בדור הזהב היה להם את דוד שכבש את ירושלים, היום כשיש איומים קיומיים יש לישראל אלוף שיכול להתמודד עם האתגר, קבלו את ראש הממשלה (מחיאות כפיים סוערות, שריקות וגם תקיעת שופר שצץ מאי שם)".

נתניהו בכנס "נוצרים מאוחדים למען ישראל" בירושלים, אתמול. "שינה את מסלולה של הנצרות", לפי הייגיצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בתחילת דבריו תיקן נתניהו שתי עובדות: שמו של הבן, אלוף התנ"ך, הוא אבנר ואת התנ"ך הוא קורא בשבתות, אחרי ארוחת הצהריים. נתניהו היה הדובר השקול ביותר בכנס. הוא בחר לספר דווקא את סיפור אוריה החתי והחטא של דוד המלך. סיפור בעייתי לקהל שרגיל, כך נראה, לתמונת שחור-לבן. משם הוא מגיע למשל כבשת הרש ולכך שעקרון הדמוקרטיה והשוויון בפני החוק נולד אז, בדבריו של הנביא נתן לדוד. "אני גאה בכך שבישראל מוסלמים זכאים לממש את זכות הפולחן", אמר נתניהו. שוב מחיאות כפיים סוערות. כולם שכחו את מבוכת אוריה. בנוגע לאיראן אמר נתניהו: "כאשר איראן מממנת טרור ואלימות מסביב לעולם וקוראת להשמדתנו, אני לא צריך להסביר לכם למה למשטר הזה אסור שיהיה נשק גרעיני. האויבים שלנו לא שונאים אותנו בגלל מה שאנחנו עושים, אלא בגלל מי שאנחנו".

נאומו של נתניהו היה שיאו של כנס שעורך בימים אלו ארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל". אין קהל אוהד יותר, נלהב יותר וחף מכל טיפה של ציניות מאשר אנשי הארגון, שהפך באחרונה ללובי הגדול ביותר בארה"ב עם כמיליון חברים. לפני הופעתו של נתניהו, כאשר דודו פישר עלה לשיר את "עוד אבינו חי" בעיבוד טכנו, הקהל מצטרף בהתלהבות דתית לפזמון. לימיני שלוש נשים, אחת יורדת על ברכיה, ספק קורסת מהתרגשות, ספק מתפללת. שתי האחרות עוצמות את עיניהן, בפזמון השני גם הן מתחילות לדמוע. כמותן שאר האולם. "החדשות הרעות הן שהמספרים קובעים ואנחנו אומה קטנה", אמר נתניהו לקהל, "החדשות הטובות הן שישראל לא לבד, יש לה את התמיכה שלכם".

להייגי יוחסו בעבר מספר התבטאויות שנויות במחלוקת, אך על ידי נתניהו הוא התקבל בכבוד רב: "אתה תמיד ממלא את כל הציפיות שלי", אמר. אחד המשתתפים הקולניים באולם הוא פרנק הובס, תושב הוואי, בשנות השישים לחייו, בעל קוקו מתנפנף. את רוב הסיקסטיז הוא העביר כמבריח מריחואנה ממקסיקו לארה"ב. ב-1972 הוא נתפס כשעל סירתו טון מריחואנה. בכלא הוא גילה את אלוהים ולאחר השחרור הוא הפך למבריח ספרי תנ"ך מתורגמים למנדרינית לסין הקומוניסטית. "הוא מדהים, הוא צודק בכל מה שהוא אומר", סיכם הובס את דברי נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ