הכנסת אישרה את "חוק לפיד 2"

על פי החוק, אדם שיכריז על כוונתו להתמודד בבחירות לכנסת יחוייב לפתוח חשבון בנק "שקוף" לביקורת של מבקר המדינה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) את החוק המכונה "חוק לפיד 2", הקובע כי מי שמצהיר על כוונה להתמודד לבית הנבחרים ינהל תרומות והוצאות בחשבון בנק נפרד, ימסור למבקר המדינה דו"ח על מערכת החשבונות שניהל למימון ההתמודדות ויודיע למבקר על כל תרומה שקיבל בתוך 14 יום מקבלתה. החוק, שיזם חבר הכנסת יריב לוין, אושר ברוב של 32 ח"כים מול 12.

נוסח החוק שעלה לבסוף להצבעה הוא נוסח מתוקן שגובש לאחר שהיועץ המשפטי לכנסת קבע כי הגרסה הקודמת אינה חוקתית. על פי הנוסח המקורי אדם המכריז, במפורש או בהתנהגות, על כוונתו להתמודד בבחירות לכנסת, מבלי להצטרף למפלגה קיימת, נדרש להקים מפלגה תוך שבועיים ולקבל עליו את חוק מימון המפלגות.

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

    יוזם החוק ח"כ יריב לוין אמר לפני כשבועיים כי הוא "מבקש למנוע מצב בלתי תקין של בעלי הון שקונים מקומות בכנסת, ומריצים סיעות ומועמדים, מבלי שהציבור יודע שהם עומדים מאחוריהם". לוין סיפר כי הוא יודע על לא מעט ח"כים שמתכננים לרוץ לכנסת במסגרת מפלגתו של לפיד. לדבריו, "יאיר לפיד הצליח בזמן קצר למצוא בחוק שלוש פרצות משמעותיות, ולחשוב שניתן לעבור עליהם כאילו לא קרה כלום. שתי פרצות כבר נחסמו, וכעת עלינו לחסום גם את השלישית".

    חוק לפיד הראשון נועד היה לגזור תקופת צינון קבועה על עיתונאים החפצים להיכנס לפוליטיקה. החוק לא עלה להצבעה לבסוף לאחר שיו"ר ועדת חוקה של הכנסת, דוד רותם, ביטל את הדיון על החוק מאחר שלדבריו מדובר בחוק פרסונאלי.

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ