דיכטר פורש מהמירוץ לראשות קדימה; תומך במופז

הצעד צפוי לחזק את מופז, אף שחלק ממצביעי דיכטר יעברו למחנה לבני. כעת נראה שהפריימריז יוכרעו בערב אחד

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

אבי דיכטר הכריז הערב (חמישי) על פרישתו מהמרוץ בפריימריז לראשות מפלגת קדימה ועל תמיכתו במועמד שאול מופז. דיכטר נחשב מתחילת המרוץ למועמד לא ריאלי ובסקרים השונים שנערכו לקראת הבחירות במפלגה, הוא השתרך אחרי ציפי לבני ומופז.

"אני הבנתי ואני מניח שגם מופז הבין שהפריימריז הזה הוא יותר ממרוץ על קדימה", אמר דיכטר במסיבת עיתונאים שקיים הערב עם שאול מופז. "לדעתי, האתגר הוא להחזיר את קדימה למושג המקורי שלה, קדימה של אריאל שרון. זה המושג (הרצוי) כפי שהבנתי ממופז באחרונה וגם מעצמי, וגם מפעילים רבים בשטח, בין אם שלי, של מופז, או של לבני שהבהירו לי שהם מתגעגעים לקדימה המקורית של שרון, קדימה שאנחנו מתגעגעים ורוצים אותה".

עוד אמר דיכטר כי "נדמה לי שמופז כמוני מבין את המציאות הזאת את הצורך להביא להכרעה והרגשתי שהכוח הזה הוא משמעתי מכריע שאסור לי לעשות בו שימוש לצורך האישי שלי אלא לשעבד אותו לכוח המפלגתי, וכך בחרתי לעשות היום בצהריים כששוחתי עם מופז והודעתי לו שנעניתי לבקשתו. החלטתי לפרוש מהמרוץ לראשות קדימה, לאחד את המטות, שבימים שנותרו השלם הזה יהיה גדול מסך חלקיו ובסופו של דבר יביא להכרעה מוחצת לדעתי".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לשאלה האם המהלך אינו מעיד על פגם באמינותו, שכן הוא התחייב שלא יפרוש מהמירוץ, השיב דיכטר כי "אם אי הגעה לסוף הדרך היא חוסר אמינות, יש לי ברקורד מקרים נוספים כאלה. המקרים ההם, כמו המקרה הזה, הם ללא שום קשר או קישור לאמינות אלא קשר ישיר לתפישת עולם ממלכתית שמאפיינת אותי. כשאתה מגיע למסקנה שאתה מחזיק בידך יכולת הכרעה בסוגייה שאתה מאוד מאמין בה ועושה בה שימוש לא נכון או לא עושה בה שימוש אתה עושה מהלך לא ממלכתי ולא מפלגתי".

שאול מופז אמר במסיבת העיתונאים כי "זה רגע מרגש. זאת החלטה לא קלה, מאוד אמיצה. זאת החלטה ממלכתית שבאה לחזק את קדימה על מנת לנצח את נתניהו. זה היעד שלנו". הוא הוסיף כי "אנחנו נאחד את קדימה, אני לא אתן לאף אחד לפלג את קדימה. כל חברי הכנסת שנמצאים ותומכים בלבני הם אנשים מעולים ונאחד אותם ביום שאחרי ואף אחד לא יאיים בפילוג".

בתגובה לדברים אמרה הערב ציפי לבני כי "הפאניקה של הרגע האחרון שראינו היום לא הפתיעה אף אחד מאיתנו. זה שאמר שלא עוזבים בית חבר למי שאמר שלא יעזוב את ההתמודדות - וגם הם יודעים שננצח". בדברים שנשאה בכנס נשים, הוסיפה יו"ר האופוזיציה כי "לשים פתק בקלפי מופז זה לשים פתק לביבי לעוד ארבע שנים. אין מה להסתיר את זה. החבירה של היום רק מחדדת את ההבדל בין מי שרוצה להיות שר מבלי שאכפת לו מי ראש הממשלה ומה המדיניות לבין מי שנלחם על העקרונות וההבטחות שהציבור מצפה מאיתנו לשמור עליהם".

פרישתו של דיכטר צפויה להועיל למופז, שיזכה לתמיכה מצד חלק ממצביעיו של דיכטר. יחד עם זאת, לא מן הנמנע שחלקם יתמכו דווקא בציפי בלבני. הצטמצמות מספר המועמדים בפריימריז לשני מועמדים בלבד מקטינה את הסיכויים שיתקיים סיבוב שני, וההנחה היא הבחירות, שיתקיימו ביום שלישי הקרוב, יוכרעו כבר באותו ערב.

סקר מתפקדים בקדימה שפורסם אתמול צופה ניצחון לציפי לבני בפריימריז שיתקיימו בשבוע הבא. על פי הסקר, שביצע מכון "חקר", לבני זוכה לתמיכה של 46% מהמתפקדים, שאול מופז עם 36% ואבי דיכטר - שפרש בינתיים - עם 9%.

בקרב המתפקדים שאמרו שהם בטוחים כי יגיעו להצביע, התמיכה בלבני גדולה עוד יותר ומסתכמת ב-51% לעומת 38% תמיכה במופז ו-3% בלבד בדיכטר. שאלה נוספת בסקר מעלה צפי כי שיעור ההצבעה יתקרב ל-40%, כאשר 39% מכלל המתפקדים אמרו כי בכוונתם לנצל את זכותם להצביע. הסקר, שהוזמן על ידי העיתונאית והבלוגרית טל שניידר, נערך בתחילת השבוע בקרב מדגם של 400 מתפקדי קדימה.

יצויין עם זאת כי סוקרים רבים וכן אנשי המערכת הפוליטית מסתייגים מעריכת סקרי פריימריז, שכן סקרים אלה כבר הוכיחו את עצמם בעבר כלא אמינים וככאלה שאינם מצליחים לחזות את תוצאות האמת. בנוסף, כרבע ממתפקדי קדימה הם מהמגזר הערבי, ועריכת סקרי הצבעה במגזר זה נחשבים לבעייתיים עוד יותר בשל אי שיתוף פעולה של הנסקרים.

Read this article in English: Avi Dichter withdraws from Kadima race, throws weight behind Shaul Mofaz

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ