לקראת בחירות? |

מזכיר הממשלה מקדם מתן זכות הצבעה לישראלים בחו"ל

על פי היוזמה המעוגנת בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו, ישראלים בחו"ל יקבלו זכות הצבעה עד השנה הרביעית אחרי עזיבתם

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מזכיר הממשלה, צבי האוזר, מתניע מחדש את היוזמה להרחיב את זכות ההצבעה בבחירות לכנסת לישראלים השוהים בחו"ל. היוזמה מעוגנת בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו, וראש הממשלה בנימין נתניהו תמך בה פומבית לפני כשנתיים. אז הבהיר שהענקת זכות הצבעה לאזרחים בחו"ל היא "דבר שמקובל במדינות רבות". ש"ס ומרבית סיעות האופוזיציה הביעו בעבר התנגדות להצעה. אולם כעת עומד על הפרק נוסח מרוכך שלה.

ל"הארץ" נודע שהאוזר הזמין נייר מדיניות בעניין זה מהמכון למדיניות העם היהודי (JPPI), והצעת המכון נבחנת בימים אלה. לפי ההצעה, ישראלים השוהים בחו"ל יקבלו זכות הצבעה עד השנה הרביעית אחרי עזיבתם את ישראל, ורק אם יחתמו בנציגות ישראלית על רצונם לשוב ולחיות בארץ. כל אזרח יוכל לממש את זכותו להצביע מרחוק רק פעם אחת. לפי מחבר המסמך, יוגב קרסנטי, אוכלוסיית הישראלים שיצביעו בחו"ל בתנאים אלה לא עולה על שני מנדטים. כחצי מיליון ישראלים מתגוררים בחו"ל, רובם בארה"ב וברוסיה.

על רקע האפשרות שיתקיימו בחירות, שאלת ההצבעה של ישראלים בחו"ל עשויה לצוץ מחדש כחלק מההתחייבויות שאמור נתניהו לספק לישראל ביתנו מאז הקמת הממשלה. עם זאת, בלשכת ראש הממשלה מדגישים, כי ההצעה של JPPI אינה מחייבת, וכי היא אינה מצביעה על הקדמת הבחירות, ו"לא על ניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות". עוד אומרים בלשכה, כי בעקבות התנגדותן בעבר של ש"ס והבית היהודי להרחבת זכות ההצבעה לישראלים בחו"ל, הלשכה מחפשת נוסחה שתהיה מקובלת על כל סיעות הקואליציה.

מזכיר הממשלה צבי האוזר (מימין) וראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה צילום: אמיל סלמן

האוזר אמר ל"הארץ", עם זאת, כי ההצעה עוסקת בסוגיות עקרוניות ולא פוליטיות. "להגדרה העצמית שלנו, כמדינת לאום של העם היהודי, יש רלוונטיות לא רק למו"מ עם הפלסטינים. יש לזה משמעויות מורכבות גם כלפי יהודים לא ישראלים וגם כלפי ישראלים שחיים בחו"ל.

אלה שתי קהילות רלוונטיות. קודם כל צריך לקבל הכרה בזה שיש רלוונטיות כזו, ואז לצקת בה תוכן". מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "מדובר בבחינה ראשונית, ולכן, לא ידוע אם בכלל הנושא יגיע לשולחן הממשלה".

החוק נותן היום זכות הצבעה רק לנציגים רשמיים של ישראל - בנציגויות דיפלומטיות וקונסולריות או בנציגויות הסוכנות היהודית - ולימאים בהפלגה. כותבי המסמך טוענים שהחוק "יוצר עיוות ממסדי שלפיו עשרות אלפי אזרחים ישראלים הנמצאים בחו"ל באופן זמני (חלקם אף בתפקידים ביטחוניים), ורואים במדינת ישראל את מרכז חייהם, אינם יכולים להצביע". לדברי קרסנטי, שכתב יחד עם ענבל הקמן את נייר המדיניות בשביל האוזר, החוק הקיים "ארכאי" ואינו מתאים לתקופה גלובלית שבה ישראלים רבים נוסעים ללימודים ולעבודה בחו"ל, לתקופות ארוכות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

ההצעה לקדם חוק בעניין עלתה באחרונה ב-2010, אבל נגנזה לנוכח ביקורת ציבורית. מחברי המסמך צופים שלא תהיה התנגדות ציבורית להצעה, ולהערכתם כמחצית מאלו שיממשו את זכות ההצבעה המוצעת מתכוונים ממילא לשוב לישראל. הנוסח שהוצע להאוזר הוא מרוכך.

לפי המסמך, 115 מדינות מאפשרות לאזרחיהן לממש את זכותם הדמוקרטית מחוץ לגבולותיהן, בהן רוב גדול של המדינות המפותחות, כמו ארה"ב, נורווגיה, קנדה, אוסטרליה ופולין. אבל המדינות מסייגות את הזכות הזאת ומקנות אותה לתקופה מוגבלת, או בכפוף להצהרת המצביע שיחזור לחיות במדינת-האם.

מזכיר הממשלה צבי האוזר צילום: תומר אפלבאום

בהסתמך על נתוני הלמ"ס, עורכי המחקר מעריכים את אוכלוסיית הישראלים בחו"ל - אלה שמחזיקים באזרחות ישראלית וחיו בישראל - ב-543-572 אלף נפש. לפי נתונים של מאזן ההגירה, כותבי הנייר מעריכים שמספר האנשים שיוכלו להצביע בתוך ארבע שנים מיום עזיבתם והם מעל גיל 18 הוא כ-42 אלף. בבחירות הקודמות, מנדט היה שווה כ-27 אלף קולות.

קרסנטי אמר שהוא לא מקבל את הטענה שנשמעה בעבר, ולפין הרחבת זכות ההצבעה לישראלים בחו"ל נועדה לחזק את הימין. בשיחה ל"הארץ" אמר: "מכיוון שמדובר במי שלא התנתקו מישראל ליותר מארבע שנים, אפשר להעריך שדפוסי ההצבעה שלהם לא יהיו שונים מכפי שהצביעו לפני שעזבו. לכן קשה להמר שיצביעו יותר לימין או יותר לשמאל".

המסמך בוחן ארבע חלופות: השארת המצב הקיים; מתן זכות מוגבלת לארבע שנים בלבד; מתן זכות גורפת לכל ישראלי בחו"ל להצביע; ומתן הזכות לפי מבחן תשלום מסים בישראל.

הכותבים, ששקללו יתרונות וחסרונות של כל חלופה, מציינים שהחלופה השנייה היא הטובה ביותר. לדבריהם, מספר הזכאים להצביע על פיה ידוע, אין צורך להוסיף מנגנונים חדשים על אלה שניתנים לקונסוליות, ולא צפויה הוצאה תקציבית גבוהה כדי ליישמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ