שיחת השבוע |

השר עוזי לנדאו, האם מחיר החשמל יצא משליטתך?

מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי

ביום חמישי אושרה העלאה של 8.9% במחיר החשמל. השר עוזי לנדאו הוא שר האנרגיה, הטלפון שלי תופס אותו בחו"ל, בנסיעה פרטית.

גם בחו"ל אתה יודע על העלאת מחיר החשמל?

"ודאי שאני יודע, אני יודע שהיינו אמורים לדון בזה, אני יודע שהיה אמור לעלות, והיום אנחנו יודעים את הפרטים כולם".

והעלייה הזאת נראית לך הגיונית?

"אני לא מכיר את הפרטים של העלייה הזאת, את החישובים ממש, אבל בלי שום ספק המחיר גם היום הוא הרבה יותר נמוך מהמחיר שאמור היה להיות או מהמחיר שמשקף את העלויות האמיתיות של החשמל. הוא עדיין מציב את ישראל במקום שבו ברוב מדינות אירופה וארה"ב המחירים גבוהים יותר".

אבל השכר בישראל וכח הקנייה בישראל אינם גבוהים כמו באירופה וארה"ב.

"אבל לא לשכוח דבר אחד: בכל מה שקשור במחירים, שר האוצר הוא מלך מלכי המחירים. מי שקובע את המחירים בתחומי החשמל היא רשות החשמל שהיא רשות סטטוטורית ועצמאית לחלוטין בכל השיקולים שלה".

שר האנרגיה עוזי לנדאו. "באשר למחירי החשמל, אסור לי להתערב, אך אני אומר את דעתי"צילום: אוליבייה פיטוסי

אז מה הצורך בשר אנרגיה?

"השאלה שלך היא אכן נכונה. הארכיטקטורה של השפים של המרקחת הזאת - אנחנו מדברים על מיזם משותף של אגף התקציבים ומשרד המשפטים - הם הוציאו במהלך השנים סמכויות מן המשרדים לסמכויות סטטוטוריות - למשל רשות החשמל והמים - והותירו את השרים אחראים לכל, גם לתחומים שבהן לרשויות האלה יש מלוא הסמכויות, כשהרשויות בעצם אינן צריכות למסור דין וחשבון לאיש. כשאני מביע כאן את דעתי על מחירי החשמל זה משום שאני אחראי פורמלית, סמכויות אין לי, אסור לי להתערב, גם לא בהנחיות או בהוראות לרשות החשמל. אבל אני לא צמחוני, אני אומר מה דעתי. וגם אם אין לי סמכויות, אנחנו אמרנו בפני רשות החשמל בתחומים שונים מהן העמדות שלנו. למשל, שבשוק הזה דרושה יציבות, צריך שיהיה משהו בנוסח של קרן בולמת זעזועים, שמנטרת עליות וירידות חריפות. אז אני זוכר, המחיר ירד לפני שנתיים, בשיעור של בין 12% ל-15%. והמחיר עכשיו הוא פחות או יותר כמו המחיר שהיה לפני שנתיים".

סליחה, בתוך שמונה חודשים היתה עלייה של 25% במחיר החשמל, זה לא כישלון שלך כאחראי על משק האנרגיה בישראל?

"ממש לא, ודאי לא. אין לי שום סמכות, אין לי שום אפשרות, הדבר היחיד שאני יכול לעשות זה כמו בראיון הזה - לדבר".

אז למה אתה מסכים לכהן?

"אני אה... יש שרים רבים במדינת ישראל שהיו רוצים לראות הגדרת תפקידים, סמכויות ואחריות אחרת. את יודעת מה, לפני שנכנסתי לתפקידי היה נסיון נוסף להוציא מן המשרד עוד סמכויות, לרשות אנרגיה. אנחנו לא אפשרנו את זה, כי מדובר בתקלה קשה. התהליך הזה מוציא סמכויות לקביעת מדיניות ממי שנבחרו לקבוע מדיניות, מציב אותם בידי הדרג הפקידותי - שיש לו כל הסמכות, ואין לו כל אחריות בפני שום גוף למה שהוא עושה. בתחום החשמל בכלל יש לך לצערי עוד לפחות תשעה רגולטורים שוודאי משפיעים על חברת החשמל - אגף התקציבים, הממונה על השכר, רשות החברות, הממונה על שוק ההון, הממונה על ההגבלים העסקיים - בקיצור, לכלל רשויות סטטוטוריות יש השפעה גדולה ביותר על התנהגות השוק כאשר אין תיאום ביניהם. זאת התקלה במערכת הממשל הישראלי".

ח"כ שאמה-הכהן אמר שימליץ לממשלה לבחון שימוש בזכויות הציבור על תגליות הגז, שבחצי אחוז בזכויות המדינה בלבד, אפשר לבטל את התייקרות החשמל.

"אני לא מכיר את הרעיון שלו עד הסוף, אבל אנחנו בשעתו היינו בקשר עם רשות החשמל וביקשנו לבדוק תעריפי עומס זמן, שבשעות השיא ישלמו תעריף יקר יותר. אנחנו ביקשנו מרשות החשמל לבדוק רעיון של לבנות תעריף בן שלוש מדרגות: מדרגה אחת היא מדרגה חברתית, היא מדרגה מסובסדת; מדרגה ממוצעת, ששם רוב הציבור; ומדרגה שלישית לאלה שמשתמשים בהרבה חשמל".

תגיד, השר לנדאו, היית בארץ בקיץ האחרון?

"בוודאי".

הבחנת שחצי מיליון אישה ואיש יצאו לרחובות כי הן לא יכולות לשלם את החשבונות שלהם?

"אני מבין אותך לגמרי, אני מבין גם אותם, אין מה לדבר. החשבונות הם כאן כבדים. כשאת שואלת מה צריך עכשיו לעשות שהמחירים לא יעלו, זה מה שאת שואלת, נכון?".

לא, אני שואלת מי יעשה את זה. לך אין סמכות, שר האוצר ניסה לדחות את ההעלאה הזאת, אבל לא הצליח - אז מי יעשה משהו בעניין?

"בסיכומו של דבר מי שצריך לטפל בזה היא הממשלה. עליית המחירים הזאת לא עומדת להיות האחרונה, לכן מה שאני חושב שצריך לעשות זה שהממשלה צריכה לקבוע סדר עדיפויות חדש, לפחות לשנה-שנתיים הקרובות, לפחות לגבי חלק מהפרוייקטים שלה, לדחות חלק מהם ולהביא לכך שירד נטל המס שעדיין נגבה ממשק החשמל וממשק הדלק. אני חושב שצריך גם לשקול קיצוץ רוחבי".

אני פשוט מופתעת, איך הממשלה לא פוחדת לעשות את זה, איך אתם לא חוששים שככה להתעלם מהציבור לא יגרום לו פשוט לא להצביע לה יותר?

"לי אין תשובה כרגע על הקשיים שהציבור חש אותם ובין העובדה שבשיטת הממשל שלנו קשה ביותר לקבל החלטות באופן יעיל. אני חושב שהממשלה הזאת רגישה למה שהיה בקיץ..".

ולכן היא מעלה שוב את מחירי החשמל.

הממשלה איננה קובעת את מחירי הנפט. אני חושב שהציבור יבין שזה מחוץ לשליטתנו. אבל ההשפעה הגדולה של משרד המשפטים ואגף התקציבים גורמים לשיתוק של מערכות. למשל חברת החשמל, יש מדיניות של אגף התקציבים להוריד את חברת החשמל על הברכיים: היום חברת החשמל יש לה חוב של יותר מ-60 מיליארד שקלים, ולתוך החוב הזה הם הכניסו את חברת החשמל בכוונה, ואת הריביות על החוב הזה משלם הציבור בין השאר גם בתעריף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ