בכירה במשרד המבקר: דו"ח נגנז בשל סכסוך אישי

מנהלת ביקורת בכירה מאשימה כי הממונה עליה קברה דו"ח חמור שחיברה על השלטון המקומי, במטרה לפגוע בקידום שלה. המשרד: היא לא מקבלת מרות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

דו"ח ביקורת חמור של מבקר המדינה נגנז עקב ריב על קרדיטים - כך מאשימה מחברת הדו"ח, הד"ר מיכל דחוח הלוי, מנהלת בכירה בחטיבה לביקורת בשלטון המקומי. בתובענה לבית הדין האזורי בתל אביב, טוענת דחוח הלוי כי הממונה עליה, תמר מנס, מנהלת אגף בחטיבה, החליטה לקבור את הדו"ח - חרף ממצאיו העקרוניים והחשובים - כדי לפגוע בה מקצועית, עקב סכסוך אישי בין השתיים.

הדו"ח עסק בהקמה משותפת של בית מלון על ידי עיריית אשדוד ויזם פרטי, בניגוד לכללי מינהל תקין. לטענת דחוח הלוי, למסקנות היו צפויות להיות השלכות רחבות על רשויות מקומיות רבות בישראל, שכן הן קובעות כללים בהתקשרות של רשויות כשותפות במיזמי ענק עם חברות עסקיות פרטיות. "קבירת דו"ח ביקורת שכבר הסתיימה כתיבתו והועלו בו ממצאים קשים הוא מעשה חמור של טיוח ממצאי ביקורת ובזבוז המשאבים הציבוריים שהוצאו להפקתו", כתבה דחוח הלוי לבית הדין. לטענתה, סירבה לתת גיבוי מקצועי לפסקאות ביקורת "חוטאות לאמת" שהממונה עליה ביקשה ממנה לנסח.

במקביל, מאשימה דחוח הלוי עובדים במשרד מבקר המדינה בניסיון לשבש הליכי משפט. השבוע פנתה לפרקליט המדינה משה לדור, ולנציב שירות המדינה, משה דיין, בדרישה לפתוח בחקירה, לאחר שהתברר לה שקבצי המחשב של דו"ח הביקורת שערכה, וכן קלסרים בהם חומרים רבים שאספה, נעלמו מהמשרד. משרד מבקר המדינה הכחיש את כל טענותיה של דחוח הלוי.

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

מלון ריווירה על חוף הים באשדודצילום: אילן אסייג

הד"ר דחוח הלוי עובדת כעשר שנים במשרד מבקר המדינה, ומתמחה בעבודות ביקורת של השלטון המקומי, התחום בו עשתה את הדוקטורט שלה. בשנים האחרונות היא היתה מעורבת בכתיבת הדו"חות על קליטת מפוני גוש קטיף, שימור מבנים ואתרים היסטוריים ופיקוח על כוח אדם ברשויות מקומיות.

הפרשה המביכה החלה לאחר שדחוח הלוי ביקשה מבכירים במשרד להוציא מתיקה האישי מכתבים ותרשומות שכתבה הממונה עליה מנס לגביה, בטענה כי מדובר במסמכים מכפישים ולא נכונים, שפוגעים בקידומה. בסכסוך בין שתי הבכירות עורבו בו גם בכירי המשרד, בהם שמוליק גולן, ראש חטיבת ביקורת ברשויות המקומיות ומיכה לינדנשטראוס עצמו - שהחליט להעביר את דחוח הלוי לאגף אחר בחטיבה.

"רוצה שאהיה יס וומן"

לאחר שבמשרד סירבו להוציא את המסמכים, פנתה דחוח הלוי לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. שני הצדדים הסכימו כי המבקר הפנימי של משרד המבקר, רו"ח שמואל רוזנבלום, יבדוק את המסמכים ויקבל החלטה. ואולם, לאחר שרוזנבלום הודיע לדחוח הלוי כי בכוונתו רק "לנסות לגבש המלצה", היא שבה לבית הדין וטענה כי מדובר בהפרת ההסכם עמה. השופט דורי ספיבק מחק את התביעה על הסף וחייב את העובדת בהוצאות למשרד המבקר, תוך שהוא מותח ביקורת על התנערותה מהסכם הפשרה וקובע שנהגה בחוסר תום לב. לפני חודשיים עתרה שוב לביטול ההסכם על פי פסק הדין ולביטולו, ובו העלתה את טענותיה המתפרסמות כאן.

תמר מנס
ד"ר מיכל דחוח הלוי

כתיבת הדו"ח הסתיימה בספטמבר 2007. לטענת דחוח הלוי, מנס גנזה אותו בנימוק כי הגיע באיחור, אולם הסיבה האמיתית היא כדי למנוע ממנה הצלחה ולהנחיל לה כישלון. דחוח הלוי אף קובלת על כך שמנס נמנעה מלהעביר את הטיפול בדו"ח לגורמים אחרים במשרד מבקר המדינה, בניגוד להוראות העבודה במשרד. "משרד מבקר המדינה מעולם לא מפיל דו"ח בעל ממצאים", טוענת דחוח הלוי לבית הדין. "גם אם הגיע בדוחק זמנים, הדו"ח ממשיך להיות מקודם עד לפרסום הספר הקרוב...הדו"ח לא נפל, הממונה (מנס - ת"ז) פשוט קברה אותו באין רואה ובלי לדווח לא לממונים מעליה ולא לכפופים לה וגם לא לגוף המבוקר שעוד ממתין לבואה של התובעת".

בתגובה לקביעה של מנס כי היא איננה מקבלת מרות מקצועית, טוענת דחוח הלוי כי "הממונה דורשת מהתובעת להיות ‘יס וומן' בעבודת הביקורת, ולוותר על היושרה המקצועית שלה, כשהיא מתוסכלת מכך שהתובעת עומדת על הצגת האמת בניסוח דו"חות הביקורת שהתובעת בעצמה חיברה".

"לממונה", מסכימה דחוח הלוי, "עומדת כל הסמכות לשנות פסקאות ביקורת גם בניגוד לדעתה של התובעת, אין על כך מחלוקת. הבעיה היא שהממונה מעוניינת לקבל מהתובעת גיבוי מקצועי לניסוח שאינו אמת. כשם שידה ‘קלה על ההדק' בניסוח פסקאות ביקורת - והתובעת עמדה לה למכשול - כך ידה קלה על ההדק בהוצאת מסמכים מכפישים לעובד".

המסמכים מהדו"ח נעלמו מהמחשבים

השבוע עירבה דחוח הלוי את פרקליט המדינה משה לדור בפרשה. באמצעות עו"ד גיל דחוח, הציגה העובדת תיעוד, ובכלל זה תמלול שיחה מוקלטת, שלטענתה תומכים בטענה שהממונים עליה שיבשו הליכי משפט והעלימו מסמכים חשובים שיכולים לסייע לה בתביעה. "מדובר בחשש לביצוע עבירות משמעתיות קשות בידי עובדי משרד מבקר המדינה, המשמש כלי מרכזי למאבק בשחיתות הציבורית וכן לשימור והבטחת האמון הציבור ברשויות השלטון", נכתב ללדור.

מהפנייה עולה כי כל המסמכים מדו"ח הביקורת על אשדוד נעלמו ממערכת המחשוב של משרד מבקר המדינה. גם קלסרים שבהם תייקה מסמכים רבים, בהם חוות דעת משפטיות וטיוטות הדו"ח, נעלמו כלא היו. לטענתה, התיקיה האישית שלה נמצאה שמורה במחשב האישי של מזכירתה של מנס, במקום שאינו מצוי ברשת המשותפת ואינו נגיש לעובדי האגף ובכלל זה לא לדחוח הלוי. בדיעבד התברר לה כי הקבצים של "מטלת אשדוד" נמחקו גם הם מהמחשב של מזכירתה של מנס.

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה כי "משרד מבקר המדינה ער למערכת יחסים גרועה בין שתי עובדות, ונעשו כל המאמצים למנוע את ההידרדרות ביניהן. הפנייה של דחוח הלוי לבית הדין מנעה לצערנו ניסיונות לפתור את הבעיה בין שתי העובדות בדרכי שלום. מעצם פנייתה של דחוח הלוי לערכאות משפטיות מתקיימת למעשה בדיקה חיצונית של טענותיה על ידי גורם אובייקטיבי ובלתי תלוי, קרי בית המשפט".

במשרד הדגישו את דבריו של השופט דורי ספיבק בהחלטתו לגבי דחוח הלוי, שקבע כי "הדרך בה פעלה... היא דרך נגועה לדעתנו בחוסר הגינות וחוסר תום לב ואף גובלת בניצול לרעה של הליכי משפט".

עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג, המייצגים את דחוח הלוי, מסרו בתגובה כי "מרשתנו נדהמה לגלות ממצאים מדאיגים, המעלים חשש ממשי הן לשיבוש הליכים בהליך משפטי והן להעלמת ממצאים חמורים. כל ניסיונותיה של מרשתנו למצוא הסבר או פתרון בתוך משרד המבקר - כשלו. כאשר ראתה שלא רק שאין טיפול בתלונתה אלא גם מעלימים חומרים מהמחשבים ומהארכיון הבינה כי משרד המבקר אינו המקום המתאים לבדוק את טענותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ