סיכום מושב החורף בכנסת: פחות חוקים, יותר מהומות

לאחר המחאה הציבורית בקיץ, ציפיות הציבור ממושב החורף היו גבוהות. אולם סדר היום הציבורי התפוגג במהרה, ואת מקומו תפסו מאבקים על צביון בתי המשפט וההידרדרות בהתנהגות הח"כים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

כנס החורף של הכנסת שהסתיים שלשום, אמור היה להיות אחד המושבים המרתקים בשנים האחרונות: חברי הכנסת, שהיו שהיו בפגרת הקיץ בימי המחאה החברתית, בעיצומה של עסקת שליט ולאורך משבר האמון עם ההנהגה הפלסטינית בספטמבר, התכוונו למנף את המושב החולף כדי ליצור שינויים חברתיים מרחיקי לכת ולדחוק בממשלה לשנות את דרכיה. אלא שמהר מאוד התברר שסדר היום החברתי והוויכוחים בזירה המדינית כמעט שהתפוגגו: הממשלה אישרה אמנם חלקים מדו"ח טרכטנברג, אך נוכחותם של מנהיגי המחאה במשכן הלכה ופחתה ורובן של הצעות החוק שגיבשו החכי"ם בימי הקיץ לא הצליחו לזכות בתמיכה במליאה. את מקומה של המחאה החברתית תפסו מאבקים על דמותו של בית המשפט העליון, על חופש הביטוי ועל הכשרת הבנייה במאחזים.

דמותו של בית המשפט העליון היתה אחד העניינים המרכזיים שעוררו עימות בין הקואליציה לאופוזיציה והעמיקו את הפילוג והקיטוב שבין ימין לשמאל: מליאת הכנסת אישרה את "חוק גרוניס", וסללה את דרכו של השופט אשר גרוניס לתפקיד נשיא העליון. גרוניס לא יכול היה להתמנות לתפקיד עד אישור התיקון, משום שהחוק הקיים הגביל את מינויים של שופטים שנותרו פחות משלוש שנים עד צאתם לגמלאות.

הימין, בראשות ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי, הוביל את החקיקה, והשמאל עמד על רגליו האחוריות, במחאה על קידומו של החוק האישי. בתום דיון בכ-5,000 הסתייגויות לחוק, הוא עבר ברוב גדול.

חוק אחר שעורר עימותים רבים במושב החולף היה החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. החוק נועד להגדיל את כוחו בוועדה של שר המשפטים, יעקב נאמן, על ידי מינוי אדם המזוהה עמו כחלק מנציגות לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים. באופוזיציה האשימו את נאמן בניסיון לכפות מינוי של שופטים שהוא חפץ ביקרם ובראשם השופט נעם סולברג לתפקיד בבית המשפט העליון. ערב ההצבעה על החוק הודיע ראש הממשלה על החלטתו לגנוז אותו. כעבור ימים אחדים התברר שהושגה עסקה בוועדה, שאיפשרה את מינויו של סולברג גם בלי חקיקה בעניין.

מליאת הכנסת, השבועצילום: מיכל פתאל

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הנשיאה הפורשת של העליון, דורית ביניש, טלטלה את הכנסת כשקבעה באחרונה שחוק טל לגיוס תלמידי ישיבה, איננו חוקתי. ימים אחדים לפני הפסיקה, חברי הכנסת העריכו בעצמם שהחוק לא יחזיק מעמד: ראש הממשלה הודיע שבכוונתו להאריך את תוקפו אך להכניס בו שינויים; שר הביטחון דרש מנגד שההארכה תיעשה בשנה בלבד, כדי לאפשר הצגה של חוק חדש לחלוטין; שר החוץ קבע שמפלגתו תתנגד לכל הארכה של החוק. הסיעות החרדיות, מנגד, קבלו על כל ניסיון לשנות את הסטטוס קוו. העימות בין סיעות הקואליציה, שפרץ סביב חוק טל, סימן את המשך התפוררותה של הקואליציה של נתניהו במושב.

ריח הבחירות שבאופק הביא את השותפות הקואליציוניות לחדד את תביעותיהן ולהעמיק את העימותים ביניהן. ערב צאתה של הכנסת לפגרת האביב השבוע, התברר שנתניהו מתקשה מאוד לשלוט בקואליציה בראשה הוא עומד: השבוע הוא נאלץ לדחות את הדיון וההצבעה על רפורמת הדגל שיזם - חוק התכנון והבנייה - בעקבות עימות בין ש"ס לישראל ביתנו ולאחר שלא הצליח לגבש פשרה בין הצדדים. נתניהו, שהעריך בשיחות סגורות שיתקשה להעביר את החוק בכנס הקיץ הקרב, דרש להשלים את חקיקתו עוד השבוע אך נאלץ להתקפל. כעת, יש מי שמעריך בכנסת שלא ניתן יהיה להעביר את הרפורמה כלל.

האופוזיציה התקשתה לתפקד בחודשים האחרונים. קדימה, העבודה, מרצ, חדש והסיעות הערביות גילו פעם אחרי פעם שאין ביכולתן לגבש חזית אחידה ומשמעותית נגד יוזמות קואליציוניות. למרות זאת, שיתוף פעולה נדיר בין קואליציה לאופוזיציה, הביא לקידום שורה של חוקים דרמטיים בחודשים האחרונים: כך, חרף התנגדות הסיעות החרדיות, הכנסת החליטה להעלות את גיל הנישואין בישראל מ-17 ל-18.

במקביל, המליאה אישרה סופית חוק האוסר על העסקת דוגמניות בתת משקל במסעות פרסומיים בישראל וקידמה הצעת חוק נוספת שתתיר לאשפז בכפייה חולות אנורקסיה כדי להציל את חייהן.

בנוסף, הכנסת קיבלה החלטה מהפכנית, שזכתה לתהודה בעולם, הקוראת להטיל אחריות פלילית על צרכני זנות, בניסיון לצמצם את ממדי התופעה.

לצד אלה, הידרדרה התנהגותם של חברי כנסת לשפל חדש. ועדת האתיקה נדרשה להכריע בחודשים האחרונים איזו התבטאות חמורה יותר - "כוס אמוק" או "רוצחת"?; איזו התנהגות פסולה יותר - דחיפת סדרן של הכנסת שמנסה להוציא ח"כ מהמליאה או קריאת בוז בפומבי מצד ח"כ שנענש בחומרה? עיון בסדר יומה של הוועדה בחודשים האחרונים מגלה כמה נמוך ירדו החכי"ם במושב האחרון, בניסיון לתפוס כותרות ולבלוט בעיני הציבור.

שיאנית המושב היא, ככל הנראה, ח"כ אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו, שלראשונה הפגינה אלימות פיזית במשכן כששפכה כוס מים על עמיתה ח"כ ראלב מג'דלה מהעבודה. התקרית אירעה בתום ויכוח שפרץ ביניהם בוועדת החינוך של הכנסת. ועדת האתיקה התכנסה בדחיפות והרחיקה אותה, בצעד חסר תקדים, לחודש שלם מדיוני המליאה והוועדות.

ח"כ אחמד טיבי מיהר לרקוד על המים כשקרא במליאה חמשיר מעליב שכתב על מערכת "האינסטלציה של אנסטסיה", וחתם בביטוי "כוס אמוק". ועדת האתיקה הרחיקה אותו לשבוע ובהמשך לחודש נוסף, לאחר שלעג על ההחלטה במליאה וקרא בערבית, "אני בז לכם ולהחלטתכם". ח"כ דוד רותם כינה את ח"כ זהבה גלאון "אפילו לא בהמה", הכחיש את הדברים ואז התנצל וזכה לנזיפה בלבד.

לעומת זאת, חברי הוועדה החליטו שמרבית הקללות שהוטחו בח"כ חנין זועבי, בדיון בעקבות השתתפותה במשט הטורקי, הן בגדר חופש ביטוי לגיטימי ו"ניקו" את ח"כ לשעבר אלי אפללו מקדימה שכינה אותה "בוגדת" ו"רוצחת"; את יוליה שמאלוב ברקוביץ' (קדימה), שכינתה אותה "טרוריסטית מחבלת" ואת ח"כ מירי רגב, שקראה לה, בערבית, ללכת לעזה.

כעת יצאו חברי הכנסת למנוחה שלה הם זקוקים כל כך, עד מוצאי יום העצמאות. בבורסת ההימורים בכנסת מעריכים כיום שנתניהו יכריז על הקדמת הבחירות לספטמבר או נובמבר. אם זה יקרה, חברי הכנסת יחזרו מהחופשה אל כנס קיץ קצר במיוחד, שיימשך רק כמה שבועות, אז יתפזרו לפגרת הבחירות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ