שלמה דוברת מייעץ ללפיד בתחום החברתי

איש העסקים דוברת, שהביע דעות דומות לאלה של יאיר לפיד על שיטת הממשל, שוק העבודה והחינוך, מסייע בגיבוש המצע למפלגה

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

איש העסקים שלמה דוברת מייעץ ליאיר לפיד בתחומים החברתי והכלכלי, ומסייע לו בגיבוש מצע מפלגתו בתחומים אלה. דוברת הוא חבר קרוב של לפיד, המכיר אותו שנים והתארח בתוכניתו בערוץ 2, לאחר פרסום דו"ח דוברת בתחילת 2005. לשניהם דעות דומות בעניינים שונים, משינוי שיטת הממשל, דרך שילוב אוכלוסיות בשוק העבודה וכלה בחינוך.

דוברת הוא איש עסקים, ממייסדיי קרן הון הסיכון כרמל ונצ'רס וקבוצת ויאולה. הוא חבר הוועד המנהל של "ישראלים להצלת הדמוקרטיה", תנועה המקדמת שינויים בשיטת הממשל בישראל. בעבר עמד בראש ועדת דוברת שהמליצה על שינויים רבים במערכת החינוך. מסקנותיה לא מומשו בסופו של דבר.

איש עסקים בכיר נוסף שמייעץ ללפיד בתחום החברתי-כלכלי הוא מנכ"ל כלל תעשיות בעבר, מאיר שני. שני, שהיה חבר ועדת דוברת וגם הוא חבר הוועד המנהל של "ישראלים להצלת הדמוקרטיה", קיים בתקופה האחרונה כמה פגישות עם לפיד ודן עמו בעניינים אלה. שני הוא דירקטור בכמה חברות, בהן שטראוס וסנו, ומכהן כיו"ר אלו"ט, האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים.

דוברת. עמד בראש הוועדה שהמליצה על שינויים במערכת החינוךצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בהתבטאויות של דוברת בשנתיים האחרונות ניתן למצוא קווי דמיון רבים לדברים שאמר לפיד מאז הודעתו על הקמת מפלגה. בראיון שנתן דוברת לפני כשנה לעיתון "כלכליסט" הוא הסביר שיש להעלות את אחוז החסימה ולהעניק זכות קדימה לראש המפלגה הגדולה בהקמת ממשלה, כדי להפחית הצבעה למפלגות הסקטוריאליות ולאפשר לממשלה לנווט את המדינה במקום להקדיש את מרב הזמן להישרדות קואליציונית.

לפיד אמר דברים דומים והציע ש"ראש המפלגה הגדולה יהיה אוטומטית ראש ממשלה, כדי שאנשים יצביעו למפלגות גדולות". שינוי נוסף שלפיד תומך בו הוא "שאחוז החסימה יעלה ל-6%, כדי שהמפלגות המגזריות יתאחדו".

אחת הדרישות העיקריות של לפיד היא שילוב החרדים והערבים בצבא ובשוק העבודה. הוא חוזר ומזכיר כי השנה, 50% מתלמידי כיתות א' הם חרדים או ערבים. בהרצאה שנשא לפני סטודנטים חרדים קרא להם להשתתף בחיי המדינה ולקחת אחריות עליה, כי "הם אלה שניצחו בעימות בין החרדים לחילונים".

דוברת אמר, לפני כשנה, דברים דומים בעניין העוני במגזרים החרדי והערבי, הנובע מאי שותפות במאבק הכללי במדינה. "אני לא קונה את ה'עוני מבחירה'. זה קשור לנכונות שלהם (החרדים והערבים) להיות שותפים להתמודדות לאומית, ולא כמגזר", אמר. לדבריו, "אסור ומסוכן להתבשם מהצמיחה הכלכלית ומנתוני המאקרו החיוביים; חייבים להתמקד בצמיחה לנפש, אבל גם בחלוקת ההכנסות. כי הפערים הולכים וגדלים ויש לנו שתי אוכלוסיות שדמוגרפית צומחות במהירות עצומה, אבל אינן משתלבות כראוי בשוק העבודה".

הרשימה של לפיד אינה ידועה עדיין, אך תמונת הכוורת שלו מתבהרת. היועץ אורי שני מלווה אותו וכך גם איש הפרסום יורם באומן. איש החינוך הרב שי פירון נחשב קרוב אליו מאוד. שם נוסף הוא ראש העיר הרצליה יעל גרמן, שהצהירה בעבר בראיון למקומון כי שתתחבור ללפיד, אם יקים מפלגה. לפיד שכר באחרונה את יועצת התקשורת נילי רייכמן, שהיתה בעבר דוברת הליכוד.

תגובתו של דוברת לדברים לא התקבלה עד כה.

לפיד. שכר באחרונה יועצת תקשורת שהיתה דוברת הליכודצילום: ניר קידר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ