יאיר לפיד - חולם להיות שר חינוך, אך מרבה לטעות בנתונים

מקום 41 בעולם באנגלית? ישראל כלל לא מדורגת בתחום. אבסורד שדרוזים נבחנים בתושב"ע? הם לא. הטעויות של לפיד לגבי מצב מערכת החינוך

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בכינוס שקיים שלשום יאיר לפיד עם הורי תלמידי בית הספר הריאלי בחיפה, באחד מאולמות בבית הספר, הוא פירט את עמדותיו בענייני חינוך, חרדים ושינוי שיטת המשטר, ואמר שחלום חייו הוא להיות שר החינוך.

בכינוס, שהתקיים בשעות הלימודים, השתתפו כ-200 הורים וגם כמה תלמידים. חוזרי מנכ"ל אוסרים חשיפת תלמידים לעמדה של פוליטיקאי אחד, אך במקרה של לפיד, טוענים בבית הספר, לא מדובר בכינוס פוליטי. יו"ר ועד ההורים, שיבולת קיפניס, הסבירה ש"ההחלטה התקבלה לפני שלפיד הודיע על מעבר לפוליטיקה".

בכנס המשיך לפיד לנקוט קו ביקורתי וכינה את מערכת החינוך "תעשיית אי-אמון". הוא פירט את משנתו לביטול 262 בחינות בגרות. לפיד נשאל מדוע יצליח לשנות את המערכת, בהבדל מפוליטיקאים שהבטיחו ולא קיימו. לפיד: "גופנו מכוסה בצלקות אכזבה, מעובדה ששנים אנחנו שמים פתקים, מקווים לטוב ומאכזבים אותנו. אין ברירה אלא להמשיך לנסות. להבטיח לך שאני אצליח בכל דבר שאני רוצה, אני לא יכול. לא צריך לחשוב שהמערכת הפוליטית כל כך מושחתת שתמוסס כל כוונה טובה".

לפיד אמר שחלום חייו הוא להיות שר החינוך. אך בדבריו על מצב החינוך בישראל היו לא מעט טעויות. כך, למשל, אמר לפיד ש"ישראל נמצאת במקום ה-41 בעולם במתמטיקה, הרבה מתחת לאיראנים". ואולם מדובר בדירוג שנערך על פי מבחני פיז"ה הבינלאומיים, שבהם איראן אינה משתתפת. לעניין הפיגור אחר איראן, נראה שלפיד התכוון לאולימפיאדה הבינלאומית במתמטיקה, שבה הגיעה ישראל למקום ה-27 ואיראן למקום החמישי.

לפיד גם ציין כי "אנחנו מקום 41 באנגלית, שזה מתחת לירדנים, ומקום 37 במדעים". אך מבדיקה עולה שהמבחנים הבינלאומיים שבהם משתתפת ישראל לא כוללים ידיעת אנגלית, כך שאין דירוג של ישראל לעומת מדינות אחרות בתחום זה. מבחני פיז"ה דירגו את ישראל במקום ה-41 במדעים.

יאיר לפיד בכנס באוניברסיטת תל אביב, החודשצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

>> האם ללפיד יש סיכוי לשנות את מערכת החינוך? עשו לנו לייק ודברו על זה בפייסבוק || צפו: ב. מיכאל מונה את הטעויות בטוריו של לפיד

על שאף שלפיד הצהיר בעצמו כי "הוא נזהר מלהפוך את הכנס לפוליטי", הוא נשאל שאלות רבות שנוגעות לעתידו הפוליטי וגם השיב להן. הקהל רמז לו שהקרב על ביטול בחינות הבגרות יהיה כרוך במאבקים רבים, והוא ענה: "אני נזהר לעשות מזה כנס פוליטי. לא יצאתי לדרך שיצאתי בשביל להימנע ממאבקים".

בנוסף התייחס לפיד גם לדו"ח ועדת שושני, שלדבריו חובר על ידי ד"ר שמשון שושני, שלפי לפיד גם הוגש ליו"ר הוועדה, ונדחה על ידיו. לפיד אמר: "הוועדה ישבה הרבה מאוד זמן לבדוק מהו התקן הדיפרנציאלי לתלמיד, שזה אומר שצריך לתת לתלמידים שאין להם, קצת יותר. הוועדה הגישה את מסקנותיה למשרד החינוך ויצא הגורל והיות והוועדה ישבה הרבה זמן, אז נוצר מצב שבחודש האחרון לעבודתה, ד"ר שמשון שושני, מונה למנכ"ל משרד החינוך. ואז ועדת שושני הגישה את מסקנותיה למשרד החינוך, לד"ר שושני. הדבר הכי מעניין הוא שהוא לא קיבל את המסקנות".

אולם מבדיקה עולה כי דו"ח שושני הוגש ב-2003 - כששושני כלל לא כיהן כמנכ"ל משרד החינוך. בשיחה עם שושני הוא הביע תמיהה שאלה הדברים שלפיד אמר. "אני מתפלא שאלה הדברים שהוא אמר. חבל לי שמטעים את האנשים. יש עובדות. הוועדה ישבה קרוב לחמש שנים לפני שהתמניתי למנכ"ל. מישהו הזין אותו לא נכון".

בנוסף, כשדיבר על שכר המורים הדגיש כי שכר המורה הוא מתחת לשכר הממוצע במשק, שעומד לשיטתו על כ-7,000 שקל בחודש, על אף שהשכר הממוצע במשק נע בחודשים האחרונים סביב ה-8,500 שקל בחודש.

לפיד התייחס גם לאבסורד שבבחינת תלמידים הדרוזים בתורה שבעל-פה. אך מבדיקה אצל במשרד החינוך מתברר שהדרוזים אינם נבחנים בתורה שבעל-פה.

לפיד סירב להגיב לדברים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ