לבני עתרה לביטול איחוד המטות של דיכטר ומופז

מחריף המאבק במפלגה לקראת הפריימריז מחרתיים: לבני טוענת כי האיחוד לא חוקי ו"מעניק יתרון כלכלי אדיר למופז"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ימים לפני הפריימריז לראשות קדימה, שיתקיימו מחרתיים, המאבקים בין מטה לבני למטה מופז מחריפים: מטה לבני דורש לבטל את איחוד המטות של שאול מופז ואבי דיכטר, בטענה שהצעד הזה בלתי חוקי. שלשום פנה עורך הדין גיא בוסי, מטעם מטה לבני, למבקר המדינה, ליועץ המשפטי לממשלה וליו"ר ועדת הבחירות בקדימה, ודרש לעצור את איחוד המטות של דיכטר ומופז. לטענתו, האיחוד הוא "הפרה בוטה וחמורה של חוקי הבחירות", ושל הנחיות מבקר המדינה לפי חוק המפלגות.

לטענת מטה לבני, חוקים אלה "מעניקים ומורים על מימון ספציפי ואישי לכל מועמד ומועמד, ואינם טומנים בחובם אפשרות לאיחוד מטות". עוד נטען כי מעשה האיחוד מעניק "יתרון כלכלי אדיר, שהלכה למעשה מכפיל את תקציב הבחירות הקבוע בדין של מטה ח"כ מופז". במטה לבני מבקשים את ההתערבות המיידית של המכותבים, לעצור את האיחוד.

דיכטר מסר בתגובה כי "חבר הכנסת אבי דיכטר פועל ויפעל על פי החוק, כפי שפעל תמיד".

בסוף השבוע שעבר הודיע דיכטר שהוא פורש מהמרוץ לראשות המפלגה ומעביר את תמיכתו למופז. "החלטתי לפרוש מהמרוץ לראשות קדימה, לאחד את המטות, ובימים שנותרו השלם הזה יהיה גדול מסך חלקיו, ובסופו של דבר יביא להכרעה מוחצת לדעתי", הודיע דיכטר.

היערכות בסניף המפלגה בפ"ת לפריימריז מחרתיים, בסוף השבוע. מטה לבני ניסה לשכנע את תומכי דיכטר לא להצביע למופז צילום: איציק אדרי

לאחר הודעת הפרישה פתחו במטה לבני בניסיונות לשכנע את תומכי דיכטר להצביע ללבני. בידי הפעילים רשימה של כמה מאות מתפקדים, שאמרו בשיחות טלפון קודמות כי בכוונתם לבחור בדיכטר. שלשום, עד כניסת השבת, עשו חברי כנסת ממחנה לבני טלפונים למתפקדים שהופיעו ברשימה, כדי לשכנעם להעביר את תמיכתם ללבני. במטה היו מעודדים מהתוצאות וטענו שמספר לא מבוטל של המצביעים הפוטנציאליים יצביעו בסופו של דבר ללבני. "התוצאות הפתיעו לטובה", אמר אחד מחברי הכנסת.

במטה מופז הביעו, לעומת זאת, ביטחון שהמתפקדים התומכים בדיכטר יעברו לתמוך במופז. לפי חישובי המטה, יש קלפיות רבות שניצחונו של מופז כבר מובטח בהן. דיכטר אמר שלשום למקורביו כי "המשימה עכשיו היא לא ניצחון, אלא ניצחון מוחץ". עוד נמסר מהמטה כי "זו הוכחה נוספת לרצון העז לשינוי המנהיגות בקדימה".

אתמול קיימו הצדדים היריבים ביקורים וכנסים בשורה של יישובים ערבים ודרוזים. כרבע מ-95 אלף ממתפקדי קדימה שייכים למגזרים אלה, ואופן הצבעתם חשובה מאוד למתמודדים. ככל הידוע, יש למופז יתרון ניכר על לבני בין המתפקדים הערבים והדרוזים, המאורגנים על ידי קבלני קולות. בחלק מהיישובים הערבים יש מתפקדים רבים יותר של קדימה מאשר בערים גדולות כמו נתניה, חולון, חיפה או פתח תקוה, אף שמספר תושבי היישובים קטן בהרבה ממספר תושבי הערים.

לבני וחברי הכנסת המלווים אותה ביקרו בדיר אל אסד, בסאג'ור, בג'וליס ובמרר. מופז ביקר עם דיכטר וח"כים אחרים בעוספייה, דליית אל כרמל ובית ג'אן. בית ג'אן הוא יישוב מגוריה של משפחת החייל ההרוג מדחת יוסף, ובעבר נמנע ממופז להנחית את מסוקו ביישוב, לאחר שנודע שבני משפחת יוסף ממתינים לו שם. אתמול התקשר מופז לבני משפחת יוסף וביקש להיפגש עמם. הם סירבו.

מהדי יוסף, אחיו של מדחת, אמר כי "מופז התקשר ואמר 'אני בא אליכם, יש לי ביקור אצל הפעילים'. אמרתי לו, אל תבוא. מה העילה שהוא בא אלינו עכשיו? אין טעם". יוסף אמר כי חזר על דרישת המשפחה שמופז יודיע שהוא אחראי לאי-פינויו של אחיו, עד למותו מאובדן דם, לאחר שנפצע בקבר יוסף בשנת 2000, בעת שמופז היה רמטכ"ל. "הפוליטיקאים האלה לא מקובלים", אמר מהדי. "הם רוקדים על הדמים ובאים אלינו הדרוזים שנצביע בשבילם. אנחנו רגילים לראות פוליטיקאים רק בשני מקרים - בבחירות או כשחייל מובל עטוף בדגל ישראל".

הפריימריז לראשות קדימה יתקיימו ביום שלישי. לזוכה צפויה מלאכת שיקום של המפלגה, שאיבדה לפי הסקרים יותר ממחצית המנדטים שניתנו לה בבחירות 2009. זאת, בשעה שראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד נמצאים בשיא כוחם. ההערכות הן שלבני ומופז לא יוכלו להישאר יחד במפלגה לאחר הפריימריז, בשל האיבה העמוקה ששוררת ביניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ