יהודי ארה"ב הכפילו את התרומות לישראל מ-1994

ממחקר ראשון מסוגו עולה כי בשנת 2007 הסתכמו התרומות ב-2.1 מיליארד דולר. רוב היהודים בארה"ב מוכנים לפשרות בהתנחלויות אך לא בי-ם

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

סכום התרומות שמעבירים יהודי ארה"ב לארגונים שונים בישראל הוכפל בשני העשורים האחרונים - כך עולה ממחקר שערך מכון "כהן" באוניברסיטת ברנדייס שבבוסטון, מסצ'וסטס. הממצאים, הנחשפים כאן לראשונה, הוצגו בשבוע שעבר בוועדת המשנה של הכנסת לקשרי ישראל והעם היהודי. מהמחקר, שערכו הפרופ' תיאודור ששון והד"ר אריק פלייש ולדעת חוקרים מובילים הוא ראשון מסוגו, עולה כי בעוד שבשנת 1994 עמד היקף התרומות של פילנתרופים יהודים אמריקאים על 1.08 מיליארד דולר (סכום כמעט זהה לזה שנתרם ב-1975), בשנת 2007 נתרמו לארגונים שונים בישראל 2.1 מיליארד דולר. בנתונים נלקחו בחשבון השינויים האינפלציוניים לאורך השנים.

מרבית התרומות מועברות כיום באמצעות ארגוני ידידות שונים ולא באמצעות המגבית היהודית.

מנתוני 2007 עולה כי 500 מיליון דולר הועברו לארגונים ציוניים (330 מיליון לסוכנות היהודית והיתר לקק"ל, ההסתדרות הציונית העולמית). 400 מיליון דולר הועברו למוסדות חינוך חילוניים (אוניברסיטאות, מכונים), כ-370 מיליון לעמותות רווחה, כ-300 מיליון למוסדות רפואיים, 130 מיליון למוסדות חינוך דתיים (בעיקר ישיבות) וכ-90 מיליון דולר למוסדות תרבות ואמנות.

בכל הנוגע לעמותות פוליטיות, היקף התרומות לארגונים המזוהים עם הימין או להתנחלויות, דומה לזה הנתרם לארגוני זכויות אדם המזוהים עם השמאל, ומסתכם בכ-50 מיליון דולר לכל צד. ששון מציין כי מדובר בנתון מפתיע, אולם מדגיש כי המחקר לא התייחס להעברות כספים ב"צינורות שחורים", שאותם לא ניתן לזהות, כיוון שאינם מופיעים במסמכים הרשמיים. ששון הוסיף כי בידי החוקרים "אין את ההיסטוריה המלאה של סך ההעברות להתנחלויות".

בין הארגונים המזוהים עם השמאל, נחשבת "הקרן החדשה לישראל" לגוף המוביל בגיוס הכספים בארה"ב. מהמחקר עולה כי הקרן גייסה 20-30 מיליון דולר בשנה ב-12 השנים האחרונות, תוך שהיא שומרת על יציבות. יצוין כי גם הדו"חות הכספיים שפרסמה הקרן החדשה לישראל ביחס לשנים 2009-2010 מצביעים על היקף תרומות של כ-30 מיליון דולר לשנה. באגף הימני נזהרו החוקרים משיוך הישיבות לתנועות פוליטיות. "יש ישיבות בעלות מוניטין צנטרלי, כמו לדוגמה ישיבת הר עציון, שבמקרה ממוקמת מעבר לקו הירוק", אומר ששון, "אבל מצד שני, החינוך הדתי בהחלט כוללת מוסדות רבים בעלי נטייה ימנית".

נתון מעניין אחר הוא הגידול המשמעותי שחל בכמות ארגוני הידידות הפועלים למען ישראל, מ-150 ארגונים לאורך שנות ה-90, לכ-280 ארגוני בעשור שעבר. לדברי ששון, הסיבה המרכזית לעלייה בהיקף בתרומות אינה קשורה בהכרח בעלייה ב"רמת הציוניות" של יהודי ארה"ב, אלא בגידול כמות מגייסי הכספים ומקצועיותם. בנוסף, מאז שנות השבעים חל היפוך באופן העברת התרומות לישראל. אם זו נעשתה בעבר באמצעות המגבית היהודית או הג'וינט, בשנות ה-2000 החלו לצמוח עמותות המגייסות כספים באופן ישיר וכיום חולשות על כ-90% מהתרומות מיהודי ארה"ב לישראל.

חרף ירידה של 10%-25% בהיקף התרומות בשנים 2009-2008, שנות המשבר הכלכלי בארה"ב, בשנתיים האחרונות שב היקף התרומות לטפס. "על פי נתונים חלקיים שיש בידינו לגבי 2010, אנו רואים עלייה מובהקת בכמות התרומות", אומר ששון. "הואיל וחלק מהארגונים החדשים לא הגישו עדיין את דו"חותיהם הכספיים, לא ניתן עדיין לאמוד באופן חד-משמעי את גודלה של העלייה, אבל אני מאמין שהשנה נגיע לשיא, כפי שהיה ב-2007". מהמחקר עולה עוד כי בשנת 2010 באו לישראל כ-250 אלף יהודים אמריקאים (נתון דומה לזה של שנת 1993). לעומת זאת, מספר המשתתפים בפרויקט "תגלית" קפץ פי שבעה מאז 2000.

חלק אחר של המחקר מתייחס לזיקתם של יהודי ארה"ב לישראל, וחלק אחר בדק את עמדותיהם הפוליטיות ביחס לסוגיות מדיניות מרכזיות. בסקר שנערך ב-2010 בקרב יותר מ- 1,000 יהודים-אמריקאים, נמצא כי כ-70% מהיהודים האמריקאים חשים "קרבה" או "קרבה גדולה" לישראל. תחושת הקרבה הגדולה ביותר לישראל היא בקרב יהודים מעל גיל 60. 42% מהם הצהירו כי הם "קרובים מאוד" לישראל. הנתון הנמוך ביותר התקבל בקרב בני 30-44, רק 20% מהם הצהירו על קרבה גדולה לישראל.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

השאלות המדיניות נגעו לסוגיית ההתנחלויות והאפשרות לחלוקת ירושלים. כ-30% מקרב הנשאלים השיבו כי יש לפרק חלק מההתנחלויות בגדה המערבית, 28% הצהירו כי הם מתנגדים לכל סוג של פינוי ו-16% השיבו כי צריך לפרק את כל ההתנחלויות. בשאלה "האם ישראל צריכה להתפשר בירושלים?", ענו 51% בשלילה, לעומת 29% שענו בחיוב. 20% השיבו שאינם יודעים.

"יש שינויים קטנים מסקר לסקר, אך התמונה הכללית זהה. רוב יהודי ארה"ב מביעים דעות פוליטיות הנוטות למרכז", מסכם ששון. "הסקר נועד להראות שהיהודים האמריקאים לא מתרחקים מישראל ועדיין קשורים אליה ברמה מאד גבוהה". הנתונים המלאים יפורסמו בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ