יומיים לפריימריז |

לבני נגד הסטטוס קוו; מופז רוצה לשנות את שיטת הממשל

בנאומים אחרונים לפני ההצבעה, איימה לבני מ"גשם הזלעפות" אם לא תוחלף הממשלה ומופז הבטיח להוביל את המחאה החברתית בקיץ הבא

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

יממה וחצי לפני פתיחת הקלפיות בפריימריז במפלגת קדימה, המועמדים נשאו אתמול את אחד הנאומים האחרונים שלהם בפני קהל ותקשורת. כאורחי השדולה הפלורליסטית בקהילת התנועה המסורתית, הגיעו ציפי לבני ושאול מופז לדון בענייני דת ומדינה, והרשו לעצמם לגלוש גם לתחומים נוספים. בעוד מופז נשא נאום קצר יחסית והתמקד בצורך בשינוי שיטת הממשל, בחוק טל ובמחאה החברתית, לבני האריכה בדבריה והיתה נחרצת בהרבה בנוגע להתמודדות האזרחים עם עתידה של המדינה והמרקם החברתי שהולך ונפרד לחלקים שונים.

"סטטוס קוו זה לא ערך", אמרה לבני, "יש דברים שהיו תקפים עם הקמת המדינה וצריך לדון עליהם מחדש. כשאומרים אחדות, המשמעות היא שצריך הסכמות של כולם בשביל לקבל החלטה, כלומר מדובר במתן זכות וטו לקבוצות קטנות שהשתלטו על סדר היום ולא מאפשרות לרוב הציוני במדינה לקבל את ההחלטות שהוא רוצה. יש לנו פרק זמן קצר של כמה שנים כדי לקבל את ההחלטות האלה. המלה הסכמה הפכה להיות תחליף לאימפוטנציה וחוסר רצון לקבלת החלטות פוליטיות".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

לבני הביאה כדוגמה לחסרונו של הדיון את הפשרה בנושא ההתנחלות מגרון, אותה פסל אתמול בג"ץ. "אני חושבת שזה לא מוסרי לקחת את האנשים האלה, שצריך למרבה הצער לעקור אותם, לטעת אותם בגבעה סמוכה ויכול להיות שכתוצאה מהכרעה מדינית שיהיה צריך לקבל, אולי יצטרכו לעקור אותם שוב. במקום להגיד להם שזה לא נעים אבל בואו תחזרו הביתה לתוך הארץ. הדיון הזה לא מתקיים. נדרשת מנהיגות שמקיימת דיון".

בהמשך אמרה יו"ר האופוזיציה כי לא קיימת יותר אידיאולוגיה: "הבחירות במדינה הפכו להליכה לקלפי כדי לקבוע איך אחר כך מחלקים את התיקים בין כולם. אין אידיאולוגיה ואין מחלוקות". היא קראה למתפקדי השדולה להצביע לה ביום שלישי: "מי שלא יוצא מהבית ביום שלישי כי יהיה טפטוף שייקח על עצמו את זרם הזלעפות שיהיה על המדינה אם לא נחליף את הממשלה הזאת".

ח"כ שאול מופז עסק בעיקר בעניין שינוי שיטת הממשל, בחוק טל ובמחאה החברתית. מופז פתח את דבריו בכך שישראל היא מעצמה צבאית ביטחונית, אך חלשה בתחום החברתי. "יש פה פערים גדולים מאוד שאני חוויתי על בשרי, הדגל שאנחנו חייבים להניף הוא סדר חברתי חדש למדינה".

לדברי מופז, הבעיה היא שהמדינה מחולקת לקבוצות סקטוריאליות. "חייבים להחזיר את הממלכתיות לישראל, שלכולם יהיה חוק אחד. אנחנו בנויים משבטים-שבטים וכל שבט מיישם את החוקים שמתאימים לו לנוחיותו, ומשום כך אנחנו לא חברה חזקה".

מופז הוסיף כי בכוונתו להוביל את קדימה לעמוד בראש המחאה החברתית בקיץ הקרוב: "בקיץ הזה אזרחי המדינה ייצאו שוב לרחובות ויהיה להם מה לומר על הדרת נשים, על שוויוניות וחלוקת הנטל, על ההתייקרויות במשק הישראלי ויהיה להם גם מה לומר לקראת הבחירות הבאות".

מופז אמר שכדי להגיע לממלכתיות יש לשנות את שיטת הממשל במדינה, לקבוע שראש המפלגה הגדולה הוא זה שירכיב את הממשלה, וכן לקבוע רוב מיוחד שיידרש על מנת להפיל את הממשלה. "שינוי שיטת הממשל תלוי בשלושה, ארבעה אנשים בלבד - ראשי המפלגות הגדולות במדינת ישראל. אם הם ייכנסו לחדר ויחליטו שהם מובילים את שינוי שיטת הממשל ולא נותנים למפלגות סקטוריאליות לסחוט את המדינה - הדבר אפשרי".

מופז קרא לעצור את הסחף שבמסגרתו רבים לא עובדים ולא משרתים בצבא, אך אמר שיש לעשות זאת בהסכמה. "הכמיהה לעבודה, גם בקרב ערביי ישראל וגם בקרב החרדים, הולכת וגדלה", אמר יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "החרדים מבינים שאם לא יתחילו ללמוד לימודי ליבה ולא ישרתו בצבא, הם ימשיכו לחיות בעוני. המדינה ממשיכה לשלם להם מנימוקים פוליטיים. צריך שמישהו יקום, ידבר איתם ויתקדם איתם בתהליך שיש בו הסכמות אבל יש בו גם החלטות". בסיום דבריו קרא מופז לבסס ולהעמיק את השלום עם המדינות השכנות, ואמר כי שינוי חברתי לא יתרחש ללא מהלך מדיני במקביל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ