מצ'עמם |

חברי קדימה בוחרים היום יו"ר

אדישות וחוסר עניין אפיינו את הפריימריז, עם שני מתמודדים לא מלהיבים שדקלמו קלישאות; אבל מה שבטוח, המפלגה תהיה חלק מהממשלה הבאה

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

תייר מזדמן, לו היה נוחת בארצנו ונחשף לסיקור התקשורתי של הבחירות לראשות קדימה, היה מתקשה להאמין שמדובר במפלגה הגדולה בכנסת. מפלגה שמשלה, מפלגה שנולדה לשלטון, מפלגה שיש לה יומרות לחזור לשלטון. אדישות, חוסר עניין ומשיכת כתף קולקטיבית אפיינו את הפריימריז האלה. שני מתמודדים לא מלהיבים דקלמו לנו קלישאות. האחת דיברה עצמה לדעת. השני ירד לבונקר. מה מבדיל בין ציפי לבני לשאול מופז בשאלות מדיניות, ביטחוניות, חברתיות, כלכליות, חוקתיות? מי יודע. בינינו, לא הרבה. ובכל מקרה, זה כנראה לא מאוד חשוב. אפילו מנה הגונה של השמצות ועלבונות הם לא סיפקו לנו.

ההליך היה אולי מצ'עמם, אבל לתוצאותיו עשויות להיות השלכות דרמטיות על המפה הפוליטית בישראל; אם אחרי הפריימריז קדימה תתאושש, תחזור לעצמה ותחצה מחדש את הקידומת 2, במובן של למעלה מ-20 מנדטים, הבוחר הישראלי יוכל להשתעשע במחשבה שיש כאן חלופה שלטונית, או, לפחות, שותפה קואליציונית חזקה ובעלת השפעה בממשלת הליכוד הבאה. אם גם בחירת המנהיג, או המנהיגה, לא תזריק חמצן לעורקיה של המפלגה שבשנה האחרונה איבדה בסקרים מחצית מכוחה והפכה ללא רלוונטית, לסוג של בדיחה פוליטית שחורה ולצל חיוור ועלוב של עצמה - הרי שהבחירות הבאות יתנהלו לא על הסוגיה מי יהיה ראש הממשלה, אלא איזו, מבין המפלגות הבינוניות והקטנות, בנימין נתניהו יבחר לשלב בממשלתו השלישית.

לבני? מופז? ספרו לנו בפייסבוק מי לדעתכם ינצח בפריימריז היום

איור: עמוס בידרמן

  שלא יהיה ספק: בין אם בראשות מופז או בראשות לבני, קדימה תהיה חלק מהממשלה הבאה. שלוש השנים באופוזיציה הספיקו לה, די והותר. טראומה כזו ניתן לרפא רק בשררה.

  המטה של ציפי לבני יצא אתמול בסיסמה חדשה: "תבואו, ננצח. בלי ציפי לבני, אין קדימה". מאז המשפט המיוחס ללואי ה-14: "המדינה זה אני", לא הייתה כסיסמה המגלומנית הזו. מפלגת העבודה שרדה אחרי רצח רבין, ואחרי עזיבת פרס. הליכוד עדיין אתנו, אחרי מות בגין ופרישת שרון. אף אחד מהמנהיגים הדגולים הללו לא רץ לבחירות באמירה שבלעדיו אין מפלגה. רק קיומה של קדימה תלוי באדם אחד, מוכשר וכליל המעלות ככל שיהיה?

  יש בסיסמה הזו איום סמוי: שאם לבני לא תנצח, היא לא תישאר בקדימה, (כי קדימה בראשות מופז, איננה קדימה). יש בסיסמה הזו גם מסר חבוי: שלבני אינה רואה בקדימה מפלגה אמיתית, בעלת שורשים וגזע הנטועים בחברה הישראלית. בכך אולי היא צודקת.

  אם לבני תשוב ותיבחר הלילה היא תרשום לזכותה ניצחון מזהיר: נגד כל הסיכויים, נגד הזרמים התת-קרקעיים החזקים במפלגה, נגד קבלני הקולות, הפוקדים הגדולים והפעילים המרכזיים, ונגד תחושת האכזבה שמבטאים רבים מתומכיה ומצביעיה בעבר.

  אם מופז ינצח, בזכות כל הגורמים שהוזכרו למעלה, הוא יהיה המנהיג הרביעי של קדימה מאז שזו הוקמה על ידי שרון, בנובמבר 2005. לשם השוואה, לליכוד היו, בכל 64 שנות קיומו, ארבעה מנהיגים.

  לבני, אם תיבחר, מבטיחה להחזיר את הבוחרים שנטשו את מפלגתה בשלוש השנים שבהן היא הנהיגה אותה. מופז מבטיח להפיח בקדימה רוח חדשה, לעצב לה תעודת זהות שונה מזו שלא היתה לה, לדבריו, עד היום. תעודת זהות זה חשוב, אבל קדימה לא זקוקה לתעודת זהות. קודם כל, היא זקוקה לזהות.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ