מופז ולבני |

היריבות הגדולה מגיעה לנקודת הכרעה

ב-10:00 נפתחות הקלפיות ברחבי הארץ וכ-95 אלף מתפקדי קדימה ילכו להצביע. ההערכות הן כי שיעור הצבעה נמוך יפעל לטובת מחנה מופז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי שלוש שנים וחצי של מאבק פנימי, שהידרדר לאיבה גלויה, כיפופי ידיים והשמצות, המאבק על ראשות קדימה מגיע לנקודת ההכרעה היום ב-10:00 ייפתחו כ-200 קלפיות ביותר מ-100 מוקדים ברחבי הארץ, ו-95 אלף מתפקדי קדימה יבחרו את מי שיעמוד בראשות המפלגה בבחירות הבאות. המאבק הצמוד בין ציפי לבני, יו"ר המפלגה מאז ספטמבר 2008, לשאול מופז נכנס לישורת אחרונה. מחר בבוקר יתפרסמו התוצאות, שיראו אם הפוקדים הגדולים של מופז סיפקו את הסחורה או שמא המצביעים החופשיים התייצבו בהמוניהם כדי לתמוך בלבני.

מופז מתח אתמול ביקורת חריפה על לבני. "קדימה החליטה ללכת לבחירות כי לבני נכשלה נקודה. אין שאלה", אמר בראיון לחדשות 2. "המציאות של קדימה משברית, אחת הקשות. אני רואה במשבר הזדמנות לחדש לצאת עם אג'נדה מסודרת. כל קול שיתנו מחר ללבני יחזק את שלטונו של נתניהו. אני מאמין שהדרך של קדימה בשנים האחרונות, שלא הניפה את הדגלים הנכונים ולא יצאה אל הציבור - היא שהביאה את קדימה למקום שהיא נמצאת בו".

לבני אמרה בתגובה ל"הארץ" כי "זה נורא נחמד לפגוע בקדימה דרך יריבויות פנימיות ודרישות לפריימריז אחרי חצי שנה, לטעון שהכל לא בסדר, להגיש הצעות חוק שקשה לעכל ולהתפתות לביבי ואז להגיד ‘אופס, קדימה נופלת'". לבני הסבירה כי כרגע חלק מהמנדטים של קדימה עברו בסקרים ליריב החדש, יאיר לפיד, והבטיחה להחזיר אותם: "אני רואה עכשיו את תחילת הגל שהיה במערכת הבחירות כשנכנסתי לדרייב של הקמפיין, אני רואה שאנחנו חוזרים. תמיד באופוזיציה יש שחיקה. אם קדימה תהיה ליכוד ב' היא תיגמר".

על הטענה כי תעזוב את קדימה אם תפסיד אמרה: "הסיפור זה לא אני. היום הבחירות הן פרסונאליות - מצביעים לביבי או לציפי או ליאיר או לשלי או לליברמן. למישהו יהיה חשוב אם אני יושבת שם? בתור מה? בתור קישוט? קדימה תהיה חזקה אם אעמוד בראשה עם הדרך שלי". היא מתחה ביקורת על תוכניתו המדינית של מופז, והדגישה כי "ההבדל ביננו זה שאני יזמתי יחד עם אולמרט מהלך מדיני שמופז לא תמך בו בזמן אמת. החיים זה לא תוכנית טלוויזיה, זה להיות בממשלה ולהצביע בעד או נגד. כשהיינו צריכים את מופז בזמן הקובע, הוא לא תמך. אם מחר אני ראש ממשלה, באותו היום ייכנסו איתי למשא ומתן".

המחלוקות של לבני ומופז. לחצו להגדלה

מניסיון העבר בבחירות פנימיות, שיעור ההצבעה צפוי לעמוד על 40%-50%. ההערכה היא כי נתון נמוך יעבוד לטובת מופז, ואילו לבני תצא נשכרת משיעורי הצבעה גבוהים. אחד החששות הוא שמזג האוויר, ובפרט הגשמים המקומיים שצפויים לרדת, ירחיק את ציבור המצביעים, ועל כן ייתכן שיהיה צורך בדרבון נוסף מצד המטות. גם שביתת הרכבות לא תסייע. הקלפיות אמנם ממוקמות קרוב לבתי המצביעים, אולם שביתה עלולה לשבש את סדר היום הרגיל, לגרום לפקקים ולהשפיע על היקף המתפקדים.

בימים האחרונים עוסקים המועמדים וחברי הכנסת התומכים בהם בעבודת מטה אינטנסיבית ובטלפונים לפעילים ולמתלבטים. הפעילות במטה לבני מרוכזת ברחוב שונצינו בתל אביב ובמטה של מופז ברחוב אלטלף ביהוד. סביב הטלפונים יושבים חברי הכנסת והפעילים עם רשימות ארוכות של חברי קדימה ומקום להערות - מגיע או לא, צריך הסעה, נדרש שכנוע נוסף ועוד. בשני הצדדים מוצאים שתוצאות השיחות מעודדות, אך לא מן הנמנע כי חלק מהמשיבים מעדיפים להגיד לפוליטיקאים את שהם רוצים לשמוע.

אחד הח"כים סיפר כי חלק מהמתפקדים מנצלים את ההזדמנות כדי לבקש תמיכה ועזרה. "הרגע ביקשה ממני מישהי לסדר לה עבודה בעתיד. אמרתי לה שאני לא יכול להבטיח. לפני חצי שעה אמר לי גמלאי שחי על קצבת זקנה ואין לו פנסיה, שהוא מודאג ושנעזור לו. במגזר הלא יהודי התופעה רחבה בהרבה ויש המון פניות לסדר משהו למישהו", אמר.

יום הבחירות עצמו הוא מבצע לוגיסטי מסובך, שבו נבחנים אנשי השטח ביכולת להביא לקלפיות את המצביעים ולהפוך את ההערכות למציאות. חלק משמעותי מתקציב הבחירות נשמר עבור יום זה, שכרוך בפעילות, טלפונים, המרצות והסעות. פוליטיקאי מנוסה אמר שאחרי הכל, אי אפשר לדעת מה יהיו התוצאות: "זה פריימריז. נכון שיש טלפונים ורשימות, אבל אין לדעת מי בסוף באמת יבוא להצביע".

מעבר לזהות המנצח בבחירות, השאלה הגדולה היא מה יקרה לקדימה ביום שאחרי - האם תישאר מאוחדת, תתפלג או שמא רק המפסיד יפרוש. מופז אמר כי יישאר במפלגה בכל מקרה, בעוד שלבני סירבה להתחייב על כך. לפי גורמים פוליטיים במטה לבני, היא לא דנה עמם באפשרות שתפסיד, ובשלב הנוכחי הם גם לא שואלים. גם כשהתבקשה להתייחס לנקודה בראיונות עיתונאיים סירבה לתת תשובה קונקרטית. ואולם, ההערכות גורסות כי היא לא תהיה מעוניינת להישאר במפלגה בהנהגת מופז, אך יחד עם זאת לא תעזוב את החיים הפוליטיים.

על אף הצהרותיו של מופז, רבים מתקשים להאמין כי יישאר בקדימה תחת הנהגתה. גורם במפלגה אמר השבוע כי "אם מופז יפסיד, הוא יפצל את המפלגה בתוך יומיים ויילכו אתו הרבה יותר משבעה חברי כנסת".

ח"כ ממטה לבני מתח ביקורת את התנהלותו של מופז: "הוא לא מדבר בכלל, כמעט לא מופיע. זאת גישה שלקוחה מבית המדרש של שרון - לא מדברים, לא טועים. לא כי אין לו מה להגיד, אלא כי כביכול רוצים להסתיר אותו. היא, לעומת זאת, מדברת בשביל כל התקופה שבה לא דיברה מספיק".

בקדימה כ-95 אלף מתפקדים בעלי זכות הצבעה. בניגוד למפלגות אחרות, מתפקדי קדימה לא צריכים לשלם דמי חברות שנתיים כדי לקבל זכות הצבעה, ורשימת המתפקדים כוללת גם חברים שהצטרפו ב-2006 ומאז לא גילו עניין במפלגה. מרכז השליטה של הבחירות ממוקם בחולון ונתוני ההצבעה יזרמו ממנו בסוף היום. המרכז יאויש במוקדנים שיסייעו לפתרון תקלות ויעזרו למצביעים עם שאלות בנוגע לאתרי ההצבעה. הקלפיות יהיו פתוחות במשך 12 שעות - מעשר בבוקר ועד עשר בערב.

הקלפיות יינעלו באזיקון מיוחד ומקודד. כל מצביע יקבל מעטפה ויבחר מאחורי הפרגוד באחד משני הפתקים. לאחר ההצבעה יתבקשו לחתום בספר הבוחרים. לפי הוראות ועדת הבחירות, עובדי הקלפי לא יכולים להיות חברי קדימה או כאלה שבני משפחתם מדרגה ראשונה חברים במפלגה.

הספירה תתבצע באתרי ההצבעה כשעל התהליך יפקחו עורכי דין שאינם קשורים למי מהצדדים. כל אחד מהמועמדים רשאי להציב משקיף בקלפי, הן במהלך היום והן בספירה. עורך הדין הממונה על כל אתר יעביר לוועדת הבחירות את התוצאות. באתרים הגדולים יותר יפקחו על התהליך כמה עורכי דין. לאחר הספירה יוכנסו המעטפות, הפתקים ועותק מפרוטוקול הקלפי למעטפה אטומה אשר ניתנת לפתיחה רק פעם אחת.

הקלפיות יועמסו כשהן חתומות ונעולות על גבי כלי רכב של החברה המארגנת ויועברו לחולון לבדיקת יו"ר ועדת הבחירות השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין. לאחר מכן יועברו למשמורת. אחרי שיו"ר ועדת הבחירות תאשר את התוצאות הן יימסרו במטה המפלגה בפתח תקוה. הואיל ולא מדובר בהצבעה ממוחשבת, ובהתחשב בצפי כי הקרב יהיה צמוד, התוצאות צפויות להתקבל רק לפנות בוקר.

למנצח יהיה זמן קצר בלבד לשמוח. לפניו עבודה מאומצת של שיקום המפלגה ותדמיתה בעיני הציבור. ההתרחשויות הנוכחיות בקדימה זכו לעניין מועט בקרב אזרחי ישראל, על המנצח מוטלת המלאכה לדאוג שהדבר ישתנה עד למועד הבחירות הכלליות לכנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ