קדימה בוחרת יו"ר |

עד כה הצביעו 33% מבעלי זכות הבחירה

שני המתמודדים על ראשות קדימה הצביעו והביעו ביטחון בניצחונם; מטה לבני מאשים: מטה מופז שלח הודעות טקסט שקריות כדי לבלבל את הבוחרים

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

יו"ר קדימה, ציפי לבני, ויריבה בפריימריז על ראשות התנועה, ח"כ שאול מופז, הצביעו הבוקר (שלישי) עם פתיחת ההצבעה שתכריע מי יהיה יו"ר האופוזיציה הבא. כל 197 הקלפיות, הפזורות ב-104 אתרי הצבעה ברחבי הארץ נפתחו כסדרן בשעה 10:00 וההצבעה תימשך עד לשעה 22:00. ההערכה היא כי זהות המנצח תיוודע רק בשעות הקטנות של הלילה.

במטה לבני בראשון לציון הביעו דאגה לנוכח אחוזי ההצבעה הנמוכים עד כה, שעומדים על 33.13% נכון לשעה 20:00. כ-80 טלפנים במטה של יו"ר האופוזיציה ביצעו למעלה מעשרת אלפים שיחות טלפון למצביעים.

גם אנשי מופז הביעו דאגה נוכח אחוז ההצבעה הנמוך. "לכו להצביע", אמר מופז בבית טלכלל בתל אביב בו טלפנים ממריצים את קהל מצביעיו. "אני מאוד בטוח בעצמי", אמר, "אני חש אהדה מאוד גדולה, על אף שאחוז ההצבעה הוא נמוך. התחושה שלי היא היא שאחוז התמיכה בי גדל ככל שחולף הזמן". מטה מופז אף הנחה את כלי התקשורת שלא להגיע למטהו ביהוד לאחר השעה 22:00, אלא להגיע ישירות למטה המרכזי של המפלגה בפתח תקווה.

לדברי מופז, "התומכים שלי במצב רוח טוב, אבל אחוז ההצבעה הוא נמוך". בתגובה לטענות לבני על נסיונות של אנשי מופז להטעות אל תומכיה בהודעות כזב כדי שלא יגיעו להצבעה אמר מופז: "אני מציע לא להכנס לנגטיב. אני פוזיטיבי. אני מאמין באזרחי ישראל". מופז לא פסל שיתוף פעולה עתידי עם לבני והמחנה התומך בה, אם ינצח בבחירות. "כל שיתוף פעולה הוא אפשרי ומעשי בתנאי שיהיה לטובת עם ישראל".

המחלוקות של לבני ומופז. לחצו להגדלה

בקדימה דיווחו כי הבחירות מתנהלות כסדרן, להוציא אירוע אלים שהתרחש בקלפי בטייבה, שבעקבותיו הוצבו שני שוטרים כדי לשמור על הסדר במקום.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עוד טרם נפתחו הקלפיות התלוננו במטה לבני כי אמש העביר מטה מופז למתפקדי קדימה הודעות טקסט שקריות  בהן נכתב: "תזכורת: ביום רביעי, 28 במרץ (מחר), מגיעים לקלפי, מצביעים ומנצחים עם ציפי לבני". מטה לבני הגיש תלונה ליו"ר ועדת הבחירות של קדימה, השופטת בדימוס, עדנה בקנשטיין, שהורתה על הגשת תלונה למשטרה וציינה כי: "על פניו זהו מעשה שנועד להטות את הבחירות בדרך מרמה". במטה מופז לא הגיבו להאשמות, לטענתם מכיוון שהם לא מבינים את הקשר שלהם לדברים.

מופז הגיע להצביע בקלפי בכפר סבא באיחור של שעה מהמועד בו הזמין את אמצעי התקשורת, אחרי שביקר בקבר הוריו. הוא הגיע כשהוא מלווה באשתו וכן בעשרות פעילים שקראו קריאות תמיכה. לאחר שהצביע אמר מופז כי "הבחירות בקדימה הן על עתידה, דמותה וערכיה של המדינה. אני קורא לכולם להצביע, להשפיע וליצור מציאות חדשה במפה הפוליטית של ישראל". לדבריו, "בסוף היום הזה קדימה תצא לדרך חדשה כאלטרנטיבה שלטונית לממשלתו הרעה של נתניהו".

במחנה שמנגד, גם יו"ר התנועה, ציפי לבני, הגיעה להצביע בקלפי בצפון תל אביב מלווה בעשרות תומכים שעודדו אותה. לבני אמרה עם הגעתה לקלפי כי הבחירות היום הן מאבק בין שתי קדימות שונות ולא רק בינה לבין מופז. "קדימה בראשותי היא אלטרנטיבה לראש הממשלה, מפלגה גדולה חזקה עם אידיאולוגיה שיכולה לייצג את הציבור הלא מיוצג בישראל", אמרה. היא הוסיפה כי "אני מהפוליטיקאים שלא משנים את עמדתם. כשאמרתי לא לסחטנות, שאול מופז הלך לחרדים והסביר להם שהוא לא ייתן לי להקים ממשלה בלעדיהם". לדבריה, "עבור מופז "הבחירות האלו הן מועד ב' של הבחירות הקודמות. הוא לא קיבל אז את התוצאות וקיטר ביום שאחרי".

כמו מופז, גם לבני יצאה בקריאה לחברי המפלגה לבוא ולהצביע שלוש שעות לפני פתיחת הקלפיות. בהודעה מוקלטת שנשלחה לחברי קדימה אומרת לבני כי "היום הבחירות ב"קדימה" – בואו להצביע! זה חשוב, זה עבורנו - בואו נחזיר ביחד את התקווה לעם הזה. מגיע לנו ולילדים שלנו יותר. אל תוותרו, אל תשלימו עם מה שקורה - תבואו, ננצח!".

בהכנת הידיעה השתתף יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ