מהרמטכ"לות לצמרת הפוליטית | פרופיל של שאול מופז

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

שאול מופז, בן 64, הוא חבר כנסת מטעם קדימה המשמש יו"ר ועדת חוץ וביטחון. מופז פרש מתפקידו כרמטכ"ל צה"ל לאחר קריירה צבאית ארוכה, בה שימש בין השאר מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד אוגדת איו"ש, אלוף פיקוד דרום וראש אג"ם.

ב-2002, כמה חודשים לאחר שחרורו מצה"ל, מינה אותו אריק שרון לתפקיד שר הביטחון, לאחר פירוק ממשלת האחדות. מופז הצטרף לליכוד והתמודד על מקום בפריימריז, אך לא נכנס לכנסת, בשל הצינון שמוטל על אנשי צבא בכירים. מופז המשיך לכהן כשר ביטחון בממשלת שרון הבאה, בין השנים 2006-2003 וליווה כשר ביטחון את תהליך ההתנתקות שהוביל שרון.

ב-2006, כשפרש שרון מהליכוד והקים את מפלגת קדימה, הוא קרא למופז להצטרף אליו. מופז סירב ואמר בין השאר כי "בית לא עוזבים, וזאת למרות שלדבריו הוצע לו לשמש מס' 2 במפלגה. עוד אמר מופז כי "החבירה של שרון לשורה של אנשי שמאל התומכים בהסכמי אוסלו ובחזרה לקווי 67 היא מסוכנת... הם עלולים לגרור אותו למחוזות מסוכנים ביותר מבחינה מדינית וביטחונית". ואולם ימים ספורים לאחר מכן חזר בו והצטרף לקדימה, לאחר פרסום סקרים שניבאו לו הפסד במרוץ על ראשות הליכוד, ולאחר ששינה דעתו וטען כי הליכוד נהפך למפלגת ימין קיצוני. מופז הוצב במקום השמיני ברשימת קדימה, ואחרי הבחירות והקמת הממשלה מונה לשר התחבורה ולסגן ראש הממשלה.

ב-2008 התמודד על ראשות קדימה מול לבני, והפסיד כאמור בהפרש של 431 קולות. שעת סגירת הקלפיות בפריימריז הוארכה, וטרם סגירתן פורסמו סקרים המחמיאים ללבני. במטה מופז המליצו על ערעור על התוצאות, אך הוא בחר שלא לעשות כן.

למערכה הנוכחית הגיע מופז כמועמד בעל הסיכויים הטובים יותר לנצח. תמכו בו חברי הכנסת מאיר שטרית, רוחמה אברהם, אבי דיכטר, זאב בילסקי, יעקב אדרי, רונית, תירוש, יוחנן פלסנר, שי חרמש, ישראל חסון, עתניאל שנלר, יוליה שמאלוב ברקוביץ, ואבי דואן.

מופז הביע ביטחון בניצחונו לאורך הקמפיין, וסיסמת הבחירות שלו אף מבטיחה כי ייבחר לראשות הממשלה. זמן קצר לפני הודעת לבני על מועד הפריימריז הצהיר מופז כי "חברת הכנסת לבני סיימה את תפקידה כיו"ר. התנהלותה היתה חלשה, מגומגמת וחסרת מנהיגות. אני אחזיר את קדימה למקומה הטבעי וכאלטרנטיבה לפוליטיקה. המסע להחלפת נתניהו החל היום. אני קורא לכל החברים והתומכים, לכל הבוחרים של קדימה ושל המדינה, להצטרף אלי למסע הזה למען העתיד שלכם ושל כל אזרחי המדינה". בתחילת השבוע אמר מופז כי מחאת הקיץ תשוב, וכי בכוונתו להוביל אותה "ביום שאני אהיה ראש הממשלה, ואני אהיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ