כפסע מראשות הממשלה | פרופיל ציפי לבני

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ציפי לבני, בת 54, היא יו"ר מפלגת קדימה וראש האופוזיציה. בשנת 1996, לאחר ששירתה במוסד ועסקה בעריכת דין, נכשלה לבני בניסיונה להיכנס לכנסת, ומונתה על ידי רה"מ נתניהו ליו"ר רשות החברות הממשלתיות. כעבור שלוש שנים הגיעה למקום ה-18 ברשימה, והתמקמה עם מפלגתה בספסלי האופוזיציה. כחברת כנסת מיעטה לבני לעסוק בחקיקה. בין החוקים שבהם היתה מעורבת, בלטו אלה שביקשו להקשות על הממשלה בביצוע פשרה טריטוריאלית במסגרת הסכם מדיני.

לאחר ניצחונו של אריאל שרון בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001, מילאה כמה תפקידי שר, בהם שרת החקלאות. לאחר בחירות 2003 מונתה לשרה לקליטת עלייה ולשרת הבינוי והשיכון. לאחר פרישת "שינוי", מונתה לשרת המשפטים במקביל לתפקידה כשרת הקליטה. באותן שנים הפכה ציפי לבני לאישיות פוליטית בולטת, בעלת תדמית של ניקיון כפיים ועמידה לצד שלטון החוק, בייחוד על רקע פרשיות השחיתות שבהן נחשדו בכירים בליכוד. בתקופת ההתנתקות מגוש קטיף, שימשה גשר בין הממשלה למתנחלים, והתבלטה ביחס האנושי והענייני שבו התייחסה לסוגייה הרגישה.

כאשר שרון הקים את "קדימה" בסוף 2005, היתה לבני מראשוני המצטרפים למהלך. לקראת בחירות 2006 היא הוצבה במקום השלישי ברשימה, ולאחריהן מונתה לשרת החוץ ולמשנה לראש הממשלה אהוד אולמרט. בתום מלחמת לבנון השנייה ניהלה את המו"מ על החלטת מועצת הביטחון 1701 שסיימה את הלחימה. למרות שההחלטה אושרה באו"ם, הורה אולמרט על מבצע קרקעי אחרון בדרום לבנון. "מה נאמר למשפחות?", שאלה אותו לבני באותן שעות. כשרת חוץ היתה אחראית גם לחלק מהמו"מ עם הפלסטינים, כשהיא תומכת בפשרה טריטוריאלית בשטחים.

לאחר פרסום מסקנות הביניים של דו"ח וינוגרד ב-2007, קראה לבני לאולמרט להתפטר, אך נותרה בממשלה. בפריימריז על ראשות קדימה ב-2008, ניצחה לבני את שאול מופז ב-431 קולות בלבד, למרות שהסקרים ניבאו לה ניצחון מוחץ. לאחר מכן נכשלה בניסיונה להקים ממשלה מבלי ללכת לבחירות, בשל קשיים שהערימו המפלגות החרדיות. בבחירות 2009 הובילה לבני את קדימה להיות המפלגה הגדולה ביותר עם 28 מנדטים, כשהיא מאחדת מאחוריה מצביעי מרכז-שמאל, אולם גוש הימין ניצח והפך לראש ממשלה את נתניהו - שהותיר את קדימה באופוזיציה. כיו"ר האופוזיציה, לא הצליחה לבני להציג אלטרנטיבה שלטונית מהותית לממשלה.

חברי הכנסת של המפלגה התפלגו בין הצדדים כשבלבני תומכים נחמן שי, אורית זוארץ, רחל אדטו, יואל חסון, שלמה מולא, רוברט טיבייב, רוני בר און, מרינה סולודקין, מגלי והבה, ודורון אביטל. בנוסף תומכים בה חברי המפלגה שאינם חברי כנסת - חיים רמון וצחי הנגבי.

לבני טענה כי היא תהיה האלטרנטיבה היחידה מול נתניהו. בשבוע שעבר אמרה בכנס נשים כי "לשים פתק מופז בקלפי - זה לשים פתק לביבי לעוד ארבע שנים. אין מה להסתיר את זה. זה ההבדל בין מי שרוצה להיות שר מבלי שאכפת לו מי ראש הממשלה ומה המדיניות לבין מי שנלחם על העקרונות וההבטחות שהציבור מצפה מאיתנו לשמור עליהם. אנחנו לא רוצים להיות סרח עודף בממשלת נתניהו". השבוע קראה למתפקדי קדימה להגיע להצביע עבורה: "זה קרב חיינו. זה קרב על איך יראו החיים שלנו כאן. האם הקואליציה הרעה של נתניהו ושותפיו הטבעיים תמשיך עוד ארבע שנים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ