אחרי ההפסד: ממתינים לראות אם לבני תפרוש

לפי הערכות, האיבה בין מופז ללבני תמנע שיתוף הפעולה ביניהם, אך לאור התבוסה, היא תתקשה לפרק את קדימה. בינתיים היא מתעקשת: רק רוצה לנוח

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

במטה של ציפי לבני מלקקים את הפצעים לאחר התבוסה אמש, שבה זכתה ב-14,516 מהקולות, לעומת 23,987 שקיבל שאול מופז. גורם במטה תלה את התוצאה במגזר הערבי: ביישובים אלה זכה מופז לפער עצום. בפקיעין למשל ניצח מופז עם יתרון 146:10, בתל שבע: 190:11 למופז, כפר קרע: 145:25 למופז. בדיר אל אסד, המקום שבו ניטש קרב על שירותיו של הפוקד אחמד דבח, ניצח מופז עם 1,126 מהקולות, לעומת 135 ללבני. ברבים מהיישובים, מספר המתפקדים עולה משמעותית על מספר הקולות שקיבלה קדימה בבחירות.

השאלה הגדולה בשלב זה היא מה תעשה לבני. לאחר ההפסד היא לא הודיעה מה בדעתה לעשות, ורק אמרה כי בכוונתה לנוח. לצד הערכות כי תפרוש, מתעקשים אחרים כי היא עדיין לא החליטה - וכי נכון לרגע זה מה שהיא מעוניינת לעשות - בעיקר לנוח. לאחר שנודע לה על ההפסד, היא יצאה לביתה, ומאתמול לא ניתן לקבל את תגובתה הרשמית.

"ציפי, מקומך איתנו", אמר מופז לקול תשואות הקהל הלילה, והוסיף: "מהערב הזה יש קדימה אחת ומאוחדת על דרכה של המדינה, נשמתה ערכיה וצדקת דרכה. מהערב הזה אנו יוצאים שלובי זרועות. ללא קשר למחנה אליו השתייכנו, שותפים מלאים למאמץ של קדימה". אולם לפי ההערכות, האיבה בין לבני למופז עלולה למנוע שיתוף פעולה ביניהם. בתשובה לשאלה מדוע אינה מוכנה להתחייב כי תישאר אמרה לבני ל"הארץ" בתחילת השבוע כי "אם אני לא היו"ר, למישהו יהיה חשוב אם אני יושבת שם? בתור מה? בתור קישוט?".

ציפי לבני, אתמולצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

חברי כנסת רבים שתומכים בלבני הגיעו אמש לחגוג עם מופז את ניצחונו. צחי הנגבי היה הראשון והגיע למטה המפלגה מוקדם יחסית. לאחר מכן הצטרפו אליו יואל חסון, ששימש ראש צוות התגובות של לבני, נחמן שי, שלמה מולא ורחל אדטו. מופז קרא בנאום הניצחון שלו לפעילי לבני להצטרף אליו ולחברי הכנסת שתמכו בו ולעמוד עמם על במת הכבוד.

ללבני כמה אפשרויות - פרישה כללית מהחיים הפוליטיים, מעבר למפלגה אחרת על ידי הצטרפות למפלגה קיימת, או חבירה לאנשים אחרים בעלי שאיפות פוליטיות - למשל יאיר לפיד. אפשרות אחרונה היא פילוג המפלגה על ידי גיוס ח"כים נוספים למהלך כזה. ההפסד המוחץ מצמצם מעט בשלב זה את האפשרויות של לבני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ