מופז: אני אוביל את המחאה בקיץ

בראיון ל"הארץ", אומר יו"ר קדימה הנבחר: "נתניהו עושה מניפולציה פוליטית בנושא האיראני. ארה"ב היא שצריכה להוביל את המערכה"

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

ביום למחרת, אחרי שעות שינה ספורות, שאול מופז עלה לירושלים לטקס השגרתי: זר על קברו של חוזה המדינה, פתק בכותל, פגישה עם הרב רבינוביץ' וחזרה לתל אביב. בתחילת השבוע הבא נקבעה לו פגישה עם נשיא המדינה שמעון פרס. או-טו-טו הוא ראש האופוזיציה הפרלמנטרית במדינת ישראל, והתפקיד מחייב. מעתה כל ראשי המדינות ושרי החוץ שיבקרו כאן ייוועדו גם אתו. בשעות אלה ממש מכינים הדיפלומטים הזרים בישראל את תיק מופז, לעיונם של המנהיגים. הוא יזכה לאבטחה מוגברת, לרכב שרד משוריין, ללשכה מרווחת ולצוות מורחב. את ראשות ועדת חוץ וביטחון הוא לא ימהר לעזוב. יש לו שם איזה עניין חשוב, וסודי, לסיים.

כעשר שנים הוא בפוליטיקה, מרביתן כשר ביטחון ושר תחבורה. תחילה בליכוד, אחר כך בקדימה. הדימוי שלו, בחוגים רחבים בציבור, הוא שלילי: גנרל, ימני, חף מאידיאולוגיה, זגזגן, תאב שררה. "הציבור צריך להכיר אותי", הוא אמר אתמול, בראיון טלפוני ל"הארץ", "זה עניין של זמן".

כשהציבור יכיר אותי, הוא ילמד לעכל אותי".

הוא יודע בדיוק מה יעשה בכל אחד מהשבועות והחודשים הבאים. צוות מטעמו הכין את מאה הימים הראשונים שלו בראשות קדימה. הוא מחכה למחאה החברתית שלהערכתו תתפרץ שוב בקיץ הקרוב ותיסוב בעיקר על סוגיית חוסר השוויון בנשיאה בנטל. כלומר, אי-גיוס חרדים לצבא.

"אני התנגדתי בזמנו לחוק טל ואני אוביל את המחאה הזו. אני אייצג את הציבור השפוי, הדמוקרטי, הליברלי. רוב העם בישראל יראה בי ובקדימה החדשה, כתובת", אמר מופז. "המחאה לא דעכה לחלוטין. היא עדיין מבעבעת לה".

את עמדתו בסוגית האיום הגרעיני האיראני הוא השמיע לא פעם. כעת, כיו"ר קדימה וכראש האופוזיציה, היא תזכה להד רחב יותר: "נתניהו עושה מניפולציה פוליטית בסוגיה האיראנית. זהו איום קיומי, אבל האמריקאים הם שצריכים להוביל את המערכה הזו. האופציה הצבאית היא אחרונה, והיא עדיין רחוקה. עלינו לשמור על האופציה הזו בידינו, אבל גם אותה, האמריקאים הם שצריכים להוביל".

בקרוב ייפגש עם בנימין נתניהו, לשיחת עדכון של ראש ממשלה וראש אופוזיציה. "בפגישה הזו לא אציע לו לקבוע מועד מוסכם לבחירות", אמר מופז. "מועד הבחירות זה עניין יותר מורכב מלסכם בפגישה אחת".

מופז יעשה הרבה על מנת שציפי לבני תישאר בקדימה. הוא מכיר בערכה האלקטורלי. אם היא תבקש לשריין אותה כמספר 2 שלו, כפי שהוא שוריין כשלה, הוא ישמח. אם יהיו לה בקשות נוספות, הוא ישקול אותן בחיוב, אבל, כפי שהוא אמר אתמול: "לכל אחד יש תחליף".

הראיון המלא עם מופז מחר ב-"השבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ