קדימה של מופז |

כשמר ביטחון הופך למר מחאה

אחרי 36 שנות שירות בצה"ל וקריירה פוליטית שנבנתה סביב ניסיונו הרב בביטחון, מגיע שאול מופז אל הנהגת מפלגת קדימה כשהוא נדרש למצב את עצמו מחדש - כמנהיג חברתי

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

שאול מופז רשם בבחירות המקדימות בקדימה ניצחון משכנע ומשמעותי שלא הותיר שום מקום לספק על המתרחש בתוך המפלגה. אולם הקרב האמיתי של יושב הראש החדש - מיצוב אלטרנטיבה לראש הממשלה בנימין נתניהו - מתחיל רק עכשיו. מהנאומים הלא רבים שנשא בקמפיין ובנאום הניצחון שלו עולה כי יו"ר קדימה הטרי ינסה לקדם אג'נדה חברתית חזקה, המחוברת למסרים שהציבה המחאה לפני כחצי שנה. בתחילת השבוע הצהיר מופז כי יעמוד בראש המחאה לכשתשוב בקיץ הקרוב, וכי ישראל היא מעצמה ביטחונית, אך חלשה מבחינה חברתית.

מופז יודע שהמחאה החברתית היא אחד העניינים שיעמדו במרכז הבחירות הקרובות. במטהו עבדו בתקופה האחרונה על תוכניות מגירה וטיוטות בסיועו של היועץ אייל ארד, ואלה יובאו לדיונים פנימיים בקדימה. מופז מנסה לצרף אליו גם דמויות המזוהות עם המחאה. לפני כשבועיים, בשיא הקמפיין, הוא ניגש ליו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, בעת ששהה במזנון הכנסת ולחץ את ידו. "כשאני נבחר, אתה הראשון שאני רוצה לצרף", אמר מופז לשמולי, ממובילי מחאת הקיץ ומי שנחשב מאז להבטחה פוליטית שתוכל למשוך מנדטים רבים. סדר היום החברתי שמתכוון לקדם מופז עלה גם בנאום הניצחון שלו אתמול, בו סיפר על ילדותו כעולה חדש, על ההזדמנות השווה שקיבל ושהוא רוצה להבטיח לכולם. "אנחנו נשנה את המשוואה ונחזיר את התקווה לאזרחי ישראל", אמר, "נבטיח שהזכויות לקורת גג, להשכלה, לחיים בכבוד, למשפחה, להתבגרות ולזקנה יהיו בנות השגה לכל. קדימה תחזיר את הכבוד למעמד העובד".

אולם הצהרות לחוד ומציאות לחוד. אחת הבעיות העיקריות של מופז היא הצפיפות בשכונה הפוליטית שאליה הוא נכנס, כיוון שזו נכבשה במידה רבה על ידי אחרים. על מנת לזכות בקולות של מצביעים המאוכזבים ממצב הדיור, יוקר המחיה וחוסר השוויון בנטל ומעוניינים לבחור במפלגת מרכז, יצטרך יו"ר קדימה להתמודד מול יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', שניכסה לעצמה את התחום הכלכלי ומול יאיר לפיד שסיסמת הקמפיין שלו היא "איפה הכסף?".

מופז אתמול בביקור בכותל המערביצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הדעות במערכת הפוליטית על השפעת "עידן מופז" - חלוקות. בעוד שבשמאל מאמינים כי הדבר יביא לחיזוק כוחם, בימין עוטים ארשת של שוויון נפש ומעדיפים להצביע על נתוני ההצבעה הנמוכים. "אם הוא לא יצליח לחצות בסקר הראשון את הרף של 15 מנדטים, אז הוא בבעיה", אמר בתקווה בכיר בליכוד. אחרים בימין טוענים כי בחירת מופז עלולה להחליש את הליכוד שכן, להבדיל מלבני, מופז עשוי למשוך מצביעים גם מהצד הימני של המפה. "מופז לא נוגס בנו, ולבני כן", אומר פעיל באחת ממפלגות השמאל, "הוא קורץ הרבה יותר למצביעי הליכוד ואפילו למצביעי ליברמן. לבני בעצם יצרה איזה עיוות במערכת הפוליטית כשמשכה קולות מהשמאל. עכשיו, המצב יחזור להיות הגיוני". אגב, בסקר ראשון שפרסם אמש ערוץ 10 זוכה קדימה בראשות מופז ל-15 מנדטים.

שאלה אחרת היא מידת מחויבותו האמיתית של יו"ר קדימה לסוגיות החברתיות. מופז, יליד איראן שעלה לארץ בגיל 9, אמנם גדל בעוני וטבע לפני שנים כי הביטוי "אצלנו בבית חתכו את הלחם עבה ומרחו דק", אולם במערכת הפוליטית יש מי שסבור שהצהרותיו חלולות בלבד. "מופז עשר שנים בפוליטיקה והוא לא עשה בהן שום דבר חברתי, רק עסק בתחום הביטחוני", אמר פעיל במערכת ל"הארץ". חיזוק לדברים הללו עולה גם מדו"ח שפרסם בשבוע שעבר המשמר החברתי בכנסת, ארגון הבוחן את פעילות הח"כים. מופז מדורג שם חמישי מהסוף מבין 29 הח"כים של קדימה. גם חברי הכנסת שתמכו בו, מדורגים על פי הדו"ח במקומות נמוכים יותר מאלו שתמכו בציפי לבני.

אתמול הניח מופז זר על קברו של הרצל, ולאחר מכן עלה לכותל המערבי יחד עם שני בניו. ראש הממשלה נתניהו התקשר לברכו והשניים קבעו להיפגש לשיחות העדכון שמתקיימות בין ראש הממשלה לראש האופוזיציה. גם שר הפנים ויו"ר ש"ס, אלי ישי, בירך את מופז וקרא לו להצטרף לממשלת חירום ו"לתרום מניסיונו הרב, בעת הזו שמדינת ישראל עומדת בפני הכרעות גורליות". בימים הקרובים צפוי מופז להיפגש עם נשיא המדינה שמעון פרס כדי להתמנות ליו"ר האופוזיציה, תפקיד שיעניק לו את הזכות לנאום אחרי ראש הממשלה וכן שכר ותנאי לשכה משופרים.

אחד השינויים הראשונים שעתיד מופז לבצע, הוא החלפת המנגנון המזוהה עם לבני בראשות קדימה. מקורות בסביבת מופז העריכו שרוב האנשים שנמצאים בתפקידי המפתח במפלגה לא יישארו בתפקידיהם. על המלאכה הופקד ח"כ אבי דואן, עובד סוציאלי במקצועו שהושבע רק לפני כחודשיים, עם פרישתו של אלי אפללו. דואן צפוי בין היתר לקדם שינויים מערכתיים ולצלול לדו"חות הכלכליים של קדימה ולגבש תוכנית לצמצום גירעון המפלגה. יו"ר מועצת קדימה, חיים רמון, לא צפוי להישאר בתפקידו.

סוגיה נוספת היא כיצד ישתלבו חברי הכנסת שתמכו בלבני בהנהגתו של מופז. חלק מהם שוחחו עם מופז לאורך הקמפיין והבהירו כי יקבלו את מנהיגותו. חברי הכנסת יואל חסון, נחמן שי ורחל אדטו אף באו אתמול לנאום הניצחון. אולם, מופז זקוק לניצחון עצום בבחירות בשביל לשחזר את כמות המנדטים שיש לקדימה כיום. בכל תרחיש אחר פשוט לא יהיה מקום לכולם ברשימה, וזאת עוד לפני צירופם של מועמדים חדשים, כמו דן חלוץ, שתמך במופז.

שר הביטחון איציק מרדכי (מימין) ורה"מ נתניהו בקדנציה הראשונה שלו מעניק את דרגות הרמטכ"ל לשאול מופז, 1998צילום: ארכיון דובר צה"ל

מעניין מאוד הוא מצבם של צחי הנגבי, מתומכי לבני, שהיה מהראשונים לבוא לבית קדימה, ויו"ר הסיעה דליה איציק שגילתה דומיננטיות לאורך ליל הכתרתו של מופז, למרות שלא תמכה באיש מהמועמדים. "צחי מתהפך כמו חביתה. איציק והאחרים הם כמו חמניה - מסתובבים לאיפה שזורחת השמש", אמר מקור במפלגה.

כל עוד אין צורך בהכרעות כואבות, יוכל מופז להציג תמונה אחידה של משפחה מאושרת, אך ברגע שתתחיל התחרות על תפקידים, אנשי לבני צפויים להידחק לשורות האחוריות. לרובם אין לאן ללכת. מופז יידרש להכריע אם קדימה תמשיך להחזיק בוועדת חוץ וביטחון או שמא תיקח לידיה את ועדת כלכלה, אותה היא זכאית לקבל במושב הקיץ הקרוב. אין ספק שבחירה בוועדת הכלכלה מתאימה יותר להובלת סדר יום חברתי, אך לצד ההעדפה העקרונית מדובר במידה רבה גם בהחלטה פרסונלית. בחירה בוועדת חוץ וביטחון פירושה, ככל הנראה, מינוי מכובד לאבי דיכטר ואילו בוועדת הכלכלה המועמד הטבעי יותר הוא מאיר שטרית.

ההחלטות הניצבות לפתחו של מופז צפויות לעלות כבר בעתיד הקרוב, אולם כרגע העיניים מכוונות דווקא אל לבני. מופז קרא לה להישאר במפלגה ודואן אמר כי היא תוכל לשמש כמספר 2, אולם לבני טרם הודיעה על כוונותיה. לאחר ההפסד הודתה יושבת הראש היוצאת לפעיליה, מסרה הצהרה קצרה לתקשורת והסתגרה בביתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ