מחירי הדלק |

המזוכיזם והפופוליזם של שטייניץ

שטייניץ אמר אמש שמה שחשוב עכשיו זה לשמור על התקציב והגירעון, אבל בהורדת המס על הדלק הוא עושה בדיוק את ההפך

נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר

לנוכח האירועים אתמול, מתגנב החשד ללב שיובל שטייניץ, שר האוצר, הוא בעצם מזוכיסט. אחרת קשה להבין מדוע בא ל"פגוש את העיתונות" ואמר דברים שבתוך שעתיים הפכו לביזיון אחד גדול.

שטייניץ הסביר בלהט מדוע אסור להוריד את המס על הדלק. הוא אמר שאזרחי ישראל יעדיפו לשלם מעט יותר על הדלק מאשר להיות מודאגים מתוכנית הגרעין האיראנית. הוא חזר ואמר שהמס על הדלק אצלנו הוא מהנמוכים, ואף הכריז שצריך לשמור על מסגרת הגירעון והתקציב. ומה קרה?

שעתיים מאוחר יותר כל דבריו התפוררו לרסיסים, כאשר נתניהו החליט להיות אהוב הציבור והוריד את המס על הדלק ב-15 אגורות.

גם הנגיד סטנלי פישר וגם כל הבכירים בלשכת נתניהו ובמשרד האוצר התנגדו למהלך.

זו לא הפעם הראשונה שזה קורה לשטייניץ. זה קרה לו בכמה מקרים בעבר, וגם לפני חודש כאשר נתניהו עשה ממנו צחוק בדיוק באותה בדרך, כאשר החליט מעל ראשו ובניגוד להמלצותיו להוריד את מחיר הדלק ב-10 אגורות. נראה כאילו ביזוי פומבי של שטייניץ הפך לתחביב מהנה אצל ביבי.

שטייניץ אמר לנתניהו שזה לא נכון להוריד את מחיר הדלק, ושאף מדינה באירופה לא עשתה צעד כזה. מדובר גם בצעד שהוא לא בר קיימא, כי מה יקרה אם הסנקציות יתהדקו, ומחיר הנפט יעלה עוד? שטייניץ אמר לנתניהו שלא צריך להיכנע ללחצים, כי זה יזמין את הלחצים הבאים, ולא יכול להיות שכמה חברי כנסת ינהלו את הממשלה.

אבל נתניהו חישב כל הזמן מה יקרה לפופולריות שלו, איך הציבור יתפוס אותו, האם יאהבו אותו או לא, ומה יגיד שאול מופז.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

כי שיטת העבודה של נתניהו היא להוציא את היד מהחלון, לחוש לאן נושבת הרוח, ולפי זה להחליט. ברגע שכמה ח"כים מהליכוד מפחידים אותו, ויש קצת איומים של אנשי המחאה, ומופז אומר שהוא חומס את הציבור - זה מספיק לו כדי לאבד את הביטחון העצמי ולשכוח את כל העקרונות הכלכליים שהוא מאמין בהם. הוא אפילו לא מבין שגם נשלם את המחיר הכלכלי וגם הוא לא ישיג את אהבת הציבור, כי עכשיו כולם יגידו שצריך להוריד עוד, כי 8 שקלים לליטר זה גזל, ועליו להמשיך ולבטל את המס כולו.

נתניהו הרס במו ידיו את העיקרון שהיה קדוש עד לאחרונה, שמחיר הדלק נקבע בשוק העולמי והוא לא נתון ללחצים ומניפולציות. עכשיו המחיר יהיה תמיד בוויכוח אין-סופי עם הציבור, שתמיד יהיה מאוכזב. ואם יש לנו מנהיג שמנהל מדיניות של זיגזג, שאין לו כושר עמידה, שהוא קובע את מהלכיו לפי דעת הקהל, מדוע שנסמוך עליו בעניין איראן?

שטייניץ אמר ב"פגוש את העיתונות" שמה שחשוב עכשיו זה לשמור על התקציב והגירעון, אבל המהלך האחרון עושה בדיוק את ההפך, וזה חוסר אחריות משווע. כי מול הפחתת המס על הדלק ב-15 אגורות, הודיע ראש הממשלה ושר האוצר שהם יקצצו את כח האדם ותקציבי השכר במשרדי הממשלה ב-2%. מדובר בפיקציה ברורה. מי ייתן להם לפטר עובד אחד אפילו? מי ייתן להם להוריד שכר או שעות נוספות? ואם יגידו שהם מקטינים את מצבת כח האדם ולא מקבלים עובדים מול אלה שיפרשו, גם זו אחיזת עיניים, כי יש ועדת חריגים ותמיד בסיכומה של כל תוכנית כזו (והיו כמוה רבות בעבר) כח האדם בממשלה רק הלך וגדל. אז אולי יקצצו במספר העובדים המופרז במשרד ראש הממשלה?

הציבור צריך לדעת שכבר עכשיו הגירעון לשנת 2012 גבוה בהרבה מהמתוכנן, וזאת עקב ירידה חריפה בגביית מסים וחריגות מסוכנות בצד ההוצאות. אז במקום להביא תוכנית קיצוצים, נתניהו ושטייניץ גורמים עכשיו לתוספת לגירעון. זה חוסר אחריות מהמדרגה הראשונה.

וכל זה קורה עוד בטרם הכריז נתניהו על הקדמת הבחירות. אז תארו לעצמכם להיכן נגיע כאשר יהיה תאריך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ