פסחא שמח?

הפגנת הכמרים נגד הכיבוש היא אות נוסף לעצבנות הגוברת בשטחים. כ-60% מהפלסטינים פוחדים מישראל, אך שיעור דומה מעוניין בפתרון של שתי מדינות

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר

הקהילה הנוצרית המידלדלת בשטחים ובמזרח ירושלים נחשבת לגורם מתון יחסית. מעטים מבניה ובנותיה חוטאים באלימות. משום כך, תהלוכת כפות התמרים שצעדה מהר הזיתים לעיר העתיקה יכולה לשמש מדד למצב רוחם של הפלסטינים לנוכח הקיפאון במו"מ בין ישראל להנהגה ברמאללה ובמו"מ לפיוס בין ההנהגה ברמאללה להנהגה בעזה. לראשונה הפרו אנשי כמורה את תנאי הרשיון וגיוונו את האירוע הדתי בכרזות פוליטיות בגנות הגבלת חופש הפולחן בירושלים. הם מחו על כך ששלטונות הכיבוש הישראלי מקמצים בהיתרים המאפשרים לתושבי השטחים הנוצרים להתפלל בכנסיית הקבר.

לקראת חג הפסחא שיחול ביום ראשון הבא, גילתה ישראל מעט יותר נדיבות, אך גם השנה לא כל מאמין נוצרי בשכם יזכה לעבור את דרך היסורים של המחסומים כדי לבקר בוויה דולורוזה. ראשיהן של 80 כנסיות בשטחים חתמו על מכתב מחאה נגד שגריר ישראל בוושינגטון, מיכאל אורן, שבמאמר שהתפרסם ב"וול סטריט ג'ורנל" טען שהמוסלמים מתנכלים לקהילה הנוצרית. הם כתבו שהניסיון של אורן לגלגל על המוסלמים את האחריות למצבה הקשה של הקהילה הנוצרית הוא "מניפולציה של העובדות, המכוונת לחפות על הנזק שהכיבוש הישראלי מסב למאמינים הנוצרים".

דו"ח חדש של האיחוד האירופי מצטט מנהיגים נוצרים בשטחים ובמזרח ירושלים, שטוענים כי הפקעת רכוש, הגבלות בנייה, בעיות מיסוי והקושי של כוהני דת להשיג היתרי תושבות הם הסיבות העיקריות לדלדול המתמיד של הקהילה הנוצרית ולאובדן צביונה הנוצרי של העיר העתיקה. הם לא ציינו את מנהגם של מתנחלים קיצונים להטיל את רוקם למראה איש דת נוצרי.

איור: עמוס בידרמן

אות נוסף לעצבנות הגוברת בשטחים הגיע בשבוע שעבר מכינוס הפסגה הערבית בבגדאד. הנשיא מחמוד עבאס לא ייחד הפעם תשומת לב מיוחדת לדיון על יוזמת השלום הערבית (שאושרה פה אחד). הוא עסק בעיקר בקידום תוכנית חירום כלכלית לקראת אפשרות שישראל תקפיא את העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית - פעולת תגמול על ועדת החקירה לעניין ההתנחלויות של האו"ם. כדי לשחרר אותה מהתלות בישראל, הליגה הערבית התחייבה להפקיד בקופתה 100 מיליון דולר לחודש (הניסיון מלמד שאצל הסעודים ושכניהם, הבטחות לחוד והעברות לחוד).

רוצים אך פוחדים

סקר שערך ד"ר חליל שקאקי בדצמבר 2011 בחברה הפלסטינית מאשר את החשש הגובר בקרב גורמי הביטחון הישראליים - וגם הפלסטיניים - שדי בניצוץ כדי להבעיר מחדש את השטחים. הסקר מצא, כי 60.2% מהפלסטינים מאמינים שישראל שואפת להשתלט על השטחים ולגרשם מאדמתם. 21.8% סבורים, שישראל תספח את השטחים ותמנע מהם את זכויותיהם האזרחיות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

החדשות הטובות הן, שכמעט 60% מהפלסטינים מעוניינים בהסדר המבוסס על היוזמה הערבית (או הסעודית) לסיום הסכסוך והקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'. סקר של מכון דחף בפיקוחה של ד"ר מינה צמח, שנערך בפברואר בקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל, מראה, שגם הישראלים נגועים בחרדה מפני השכנים ובה בעת מעוניינים לנהל עמם מו"מ על הסכם גירושין וחלוקת נכסים: 70% מהיהודים הישראלים מאמינים שהפלסטינים רוצים בחיסול ישראל, אך כמעט אותו שיעור תומך בפתרון של שתי מדינות, או בפדרציה של שתי מדינות ריבוניות.

הסקרים הללו צורפו למכתב שנשלח בימים אלה לראש הממשלה ולשרים, בקריאה לנקוט יוזמה מדינית, כדי להבטיח שישראל לא תאבד את צביונה היהודי והדמוקרטי. את הפנייה יזמה קבוצת "המכנה המשותף" שהוקמה על ידי הפרופסורים דוד הראל ויונה רוזנפלד, ד"ר ברוך עובדיה, ד"ר שי בן יוסף (תושב התנחלות עפרה), רות רוזנפלד ואבנר הרמתי. לצדם חתומים על המכתב פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון בנגב, ופרופ' עליזה שנהר, נשיאת מכללת עמק יזרעאל, הפרופסורים שמעון אולמן, מאיר חת, מנחם פיש, איתמר פרוקצ'יה ונפתלי רוטנברג, וכן מיכאל בן יאיר, מי שהיה היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד טליה ששון, השגריר לשעבר אילן ברוך ואיש העסקים קובי הוברמן.

"מסקרים שנערכו בחודשים האחרונים... עולה, שרוב משמעותי של הישראלים והפלסטינים רוצים בסיום הסכסוך ומצפים ממנהיגיהם להוביל לכך", כותבים חברי הקבוצה. "בשני הצדדים יש הבנה, כי שוויון זכויות אזרחיות ומדיניות הוא תנאי להשגת הסכמים בני קיימא. עם זאת, בקרב שני העמים יש חששות וחשדות כבדים בקשר לכוונות של אלה כלפי אלה. פעולה מכוונת של מנהיגי שני העמים להפגת חששות אלה היא מרכיב קריטי ביצירת מציאות של שלום".

הם מציעים לדרג המדיני לפעול ליצירת תנאים לבניית מרקם יחסים של שיתוף פעולה בין ישראל לעמי האזור, כדי להבטיח את יציבות ההסכמים ולהגביר את האמון בין העמים. להסכמות הללו, לדבריהם, יכולה להיות תרומה משמעותית מאוד להפחתת הסכנה האיראנית. המכתב נחתם במלים אלה: "חיוני שאזרחי ישראל, העשויים להיתבע לסכן את חייהם להגנה על המדינה, יהיו משוכנעים שהנהגתם עושה כל שאפשר, כדי למנוע שפיכות דמים ולהבטיח שלום לדורות הבאים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ