הפינוי בחברון מבשר את בוא הבחירות

שרי הליכוד גדשו את "בית המכפלה" והחלו מתיישרים לימין. בפעם האחרונה שסר חינו של נתניהו בקרב המתנחלים, הוא הפסיד את השלטון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הכותרות הראשיות של עיתוני אתמול אמנם גרסו אחרת, אבל המהומה הפוליטית סביב פינוי הבית בחברון מלמדת שחברי הקואליציה מריחים בחירות באוויר. בזמן שבנימין נתניהו מצהיר כי אינו מתכוון להקדים את הבחירות, ממשלתו מאבדת שליטה: שרים וח"כים מהליכוד (הרבה מעבר לחבורת חוטובלי-דנון מהשוליים הימניים) גדשו את הבית בביקורי הזדהות עם המתנחלים, שר הביטחון הפעיל את היס"מ כדי למהר ולפנות את הפולשים לפני ליל הסדר ואילו שרי הליכוד השתלחו בברק, מפחיתים מטעמי נוחות את חלקו של נתניהו בהחלטה על הפינוי.

הפינוי אתמול התקבל בהפתעה הן אצל המתנחלים והן בקרב שרים בכירים בליכוד. שלשום בערב, בישיבת צוות השרים לענייני התיישבות, הציג ברק את עמדתו בדבר הצורך בפינוי מהיר, משני שיקולים: שלטון החוק (המתנחלים איישו את הבית בלא "היתר עסקה" הנדרש מהמינהל האזרחי) והחשש להסלמה במצב הביטחוני בחברון. השרים בוגי יעלון ובני בגין, שלא קנו את הטיעון הביטחוני, הציעו להגיע לפשרה עם המתנחלים: יושבי הבית יפנו אותו מרצון, תמורת הבטחה שצה"ל יתפוס אותו בינתיים עד לבירור חוקיות הליך הרכישה. ברק התנגד. אין צורך לבקש טובות ממי שעוברים על החוק, טען.

יעלון התרשם שההכרעה נדחתה, מה גם שהפרקליטות הודיעה כי ניתן לפנות את המתנחלים מהבית בתוך 30 יום מכניסתם, עד 25 באפריל. אבל אתמול בבוקר הודיע ברק לנתניהו שהחליט על פינוי מיידי. הוא נימק את הכרעתו בחשש מזרימת תגבור לדיירים בימי חול המועד. עד למפגש מתוכנן מראש של ברק עם הכתבים הצבאיים, באחת וחצי בצהריים, כבר הושלם פינוי הבזק של מעט הנשים והילדים ששהו בבית.

פינוי בית המכפלה בחברוןצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נתניהו מיהר להבהיר את מחויבותו לשלטון החוק, אך באותה נשימה הצהיר על כוונתו "להלבין" שלושה מאחזים ותיקים (בעצם עתיקים, משנות ה-90) באמצעות חיבורם להתנחלויות שכנות. יהיה מעניין לראות כיצד יגיב על כך ממשל אובמה. אם התוכנית אכן תצא לפועל בהעלמת עין אמריקאית, עשוי הדבר להעיד על הסיכוי להתגבשות הסכמות שקטות בין וושינגטון וירושלים בשאלות אחרות, ובראשן אופן הטיפול בבעיית איראן.

שרי הליכוד, מיעלון ועד לימור לבנת, תקפו את צעדי ברק. יעלון ייחס לברק מניפולציה, שהפילה בפח גם את ראש הממשלה. סביבת שר הביטחון האשימה את השר לעניינים אסטרטגיים ב"התנהגות הגובלת במוזרות". בהשוואה לכמה מקודמותיה, ממשלת נתניהו התנהלה עד לאחרונה בהרמוניה יחסית בין בכיריה. זה נגמר כנראה.

הוויכוח על יחס הממשלה למתנחלים הוא אישי בחלקו. ברק ויעלון מתעבים זה את זה. השניים ניצבים משני צדי המתרס בכל סוגיה, מיש"ע ועד איראן. יעלון משוכנע שברק מצית שריפות במתכוון, בכל מקום שבו הוא, בגין ונתניהו מנסים לכבותן. לדעתו, ברק יוזם התנגשויות עם המתנחלים לצרכיו ומעלה את הפרופיל הציבורי שלו, כשרוממות שלטון החוק בגרונו. ברק חושד שפחד הפייגלינים משפיע על שיקול דעתם של בכירי הליכוד. כשהפריימריז מתקרבים, ראשי המפלגה מתיישרים לימין הקיצוני.

הצרה היא שהמצב המשפטי המורכב בשטח עוד יוליד מחלוקות מרובות. לא מדובר רק בעתיד הבית בחברון. על הפרק עומד פינוי בתי דירות גדולים בשכונת האולפנה בבית אל, שמשרד הביטחון התחייב בבג"ץ לבצעו עד 1 במאי. ראש הממשלה הורה למצוא פתרון שימנע את הריסת הבתים, אבל מחכות לו באותה סביבה בעיות בוערות נוספות ובראשן עתיד מגרון והמאחז הסמוך גבעת אסף. נתניהו מוטרד כעת מהתחדשות המחאה החברתית, מקשיי התקציב ומחוק טל, אולם ייתכן שהבעיה הפוליטית מספר אחת שלו נמצאת ביש"ע. דווקא הוא מכולם בוודאי זוכר שבסיבוב הקודם, ב-1999, איבד את הקואליציה שלו לאחר שסר חינו בעיני המתנחלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ