מהמשכן למסעדה - לאן פרשו הח"כים

לא אחת הם תוהים אם לנסות לשוב לחיים הפוליטיים, ועמם גם לאור הזרקורים. בינתיים, חברי הכנסת לשעבר עוסקים במסעדנות, בהתנדבות ובתחביבים ארוכי שנים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הם שימשו בתפקידי מפתח כשרים וחכי"ם, השפיעו על סדר היום הציבורי והופיעו ללא הרף בכלי תקשורת. יום אחד הם פרשו מהכנסת, נטשו את הזירה הפוליטית ונעלמו באחת מן העין הציבורית. כמה מחברי הכנסת לשעבר מגדירים את השינוי בחייהם כיציאה מעבדות לחרות. אחרים כבר מתכננים את הקאמבק.

שאול יהלום

שאול יהלום, כיהן כח"כ מטעם המפד"ל בשנים 1992-2006 והיה שר התחבורה בממשלת נתניהו הראשונה. נחשב לאחד מחברי הכנסת הפעלתניים וקידם שורה ארוכה של הצעות חוק חברתיות. כיום, הוא נושא בשורה ארוכה של תפקידים, ומשמש בין היתר מבקר מסעדות של שבועון דתי לאומי, "מצב הרוח", שבראשו הוא עומד. במקביל הוא יו"ר קרן הפנסיה הוותיקה גלעד, יו"ר הוצאת הספרים "מורשת" וחבר בדירקטוריון של כמה חברות.

"פרשתי מהפוליטיקה לחלוטין. אני עוסק היום בעניינים אחרים. זה מספק אותי", מספר יהלום. "אני חושב שלכל אדם יש תחליף והוא צריך לפנות את מקומו ולפרוש בשיא. אני לא מאותם יחידי סגולה כמו שמעון פרס".

>> שאול יהלום נפצע בינוני לאחר שהחליק באמבטיה

פסח גרופר

פסח גרופר, יליד 1924, מתגורר בעתלית. כיהן כראש המועצה המקומית בעתלית ואז כח"כ מטעם הליכוד בארבע כנסות, מ-1974 עד 1992. היה שר החקלאות בממשלת שמיר. לאחר פרישתו מהכנסת נבחר לנשיא התאחדות האיכרים. ב-2003, לרגל יום הולדתו ה-80, הודיע על פרישתו מהחיים הציבוריים. בשנות ה-80 נודע, בין היתר, בזכות ניסיונותיו להקים תחנת רכבת בעתלית לאחר שסיפר כי בנסיעותיו ברכבת הוא מבקש מנהג הקטר שיאט בכניסה ליישוב כדי שיוכל לקפוץ ממנה תוך כדי נסיעה.

"אני לא עוסק יותר בפוליטיקה. זהו. בגילי, 80 ומשהו, עשיתי מספיק. אני כבר לא חבר מפלגה ולא שום דבר. אלה לא התקופות שהיו. אני חי בעתלית, יש לי משפחה, השנים עוברות", סיפר גרופר.

מה עם עושים היום? לחצו להגדלה

הרב יוסף בא-גד

הרב יוסף בא-גד, יליד 1932, כיהן כח"כ מטעם סיעת מולדת, בשנים 1992-1996. הרב בא-גד, "אלוף הגימיקים", נודע באמצעי ההמחשה המקוריים שבהם השתמש כדי להעביר את מסריו. באחד המקרים, באוגוסט 1995, בעת נאום של שר החוץ שמעון פרס, בא-גד התיישב על רצפת הכנסת וסירב להתפנות בניסיון להמחיש את תחושות המתנחלים המפונים.

"ייסדתי את ישיבת נחלים לפני 57 שנים. פרשתי באחרונה מראשות הישיבה וכיום אני רק נשיא הישיבה מלמעלה. יש לי לשכה שם. במקביל התנדבתי לחברה קדישא פתח תקווה". בא-גד לא פוסל את האפשרות שישוב לכנסת כח"כ מן המניין. "אני כל שבוע מבקר בכנסת, כשאני נוסע לבקר את הילדים שלי בירושלים. האם אחזור לכהן בכנסת ביום מן הימים? זה בידי שמים".

>> בא-גד עובר על חוקי הצנזורה בכנסת | הרב, הח"כ הסורר וראש הישיבה בא גד, הושעה מתפקידו בנחלים | דו"ח רשם העמותות: "הרב יוסף בא-גד נטל מיליוני שקלים מכספי ישיבת נחלים"

איזה עוד ח"כ מעלה בכם תחושת נוסטלגיה? ספרו לנו בפייסבוק

יעקב בן יזרי

יעקב בן יזרי כיהן כשר הבריאות בממשלת אולמרט, וכח"כ מטעם מפלגת הגמלאים (גיל) בשנים 2006-2009. הוא נולד במרוקו והיגר לישראל ב-1949, בהיותו בן 22.

בן יזרי לא מתגעגע לעשייה בכנסת. "אל תשכח שאתה מדבר עם בן אדם שעוד מעט יהיה בן 85. במושב הכנסת עברו עלי שלוש שנים קשות מאוד. אני לא מתלונן, חס ושלום. אני פעיל במערכת של שיקום המשפחות השכולות. רעייתי, שאיתה חייתי 70 שנה, נפטרה ואני שלוש שנים אלמן. תוסיף לזה את העובדה ששכלתי בעבר את הבן שלי. כל זה משפיע על הבריאות".

>> יעקב בן יזרי התמוטט במהלך כנס בחיפה

יחיאל חזן

חבר הכנסת לשעבר, יחיאל חזן, כיהן בכנסת בשנים 2003-2006 מטעם סיעת הליכוד. בעיקר זכורה הרשעתו בעבירות של זיוף, מרמה והפרת אמונים בפרשת ההצבעות הכפולות במליאת הכנסת. חזן הורשע לאחר שהצביע על תקציב המדינה בשמו ובשמה של חברת הכנסת לשעבר, ענבל גבריאלי, שנעדרה מן ההצבעה. עד היום הוא משוכנע בחפותו וטוען שתפרו לו תיק, משום שהתנגד לתוכנית ההתנתקות.

חזן סירב להתראיין לכתבה. את העיתונאים שפונים אליו הוא מפנה לדובר ששכר. "נשארתי בפעילות ציבורית, ללא שכר, לטובת עם ישראל", הסכים לומר אתמול.

>> ביהמ"ש העליון דחה בקשת יחיאל חזן למשפט חוזר בפרשת "ההצבעות הכפולות"

תמר גוז'נסקי

תמר גוז'נסקי כיהנה כח"כ מטעם חד"ש בשנים 1990-2003 ופרשה לאחר שחוקת המפלגה אסרה עליה להתמודד פעם נוספת. מאז פרישתה ועד היום היא פעילה במפלגה הקומוניסטית ובחד"ש. "אני גם מנסה להקדיש יותר זמן לכתיבה. מה ייצא מזה, אני עוד לא יודעת".

אין בכוונתה לשוב אל ספסלי הכנסת. "החיים הם כמו נהר. המים לא זורמים לאחור. לא צריך לקבל את זה כגזירה". היא נטלה חלק בהפגנות המחאה בקיץ האחרון, וקיבלה בהבנה את העובדה שבחלוף השנים, התקשורת לא מיהרה לשמוע מה יש לה לומר בעניין. "אני חושבת שכל דור צריך את המנהיגים שלו. אני שייכת לדור אחר".

הפרופ' יורם לס

הפרופ' יורם לס התפרסם בציבור הרחב לראשונה כשהנחה עם יעל דן את המגזין המדעי של הערוץ הראשון, "תצפית". בהמשך מונה למנכ"ל משרד הבריאות ונבחר לכנסת מטעם העבודה ב-1992, בעת כהונת ממשלת רבין. מאז פרישתו מהחיים הפוליטיים, לס חזר ללמד את מקצועות הרפואה באוניברסיטה ובמקביל הקים שורה של מיזמים בתחום הפטנטים. "יש לי אופי של ממציא. עזבתי את הפוליטיקה ב-96', אני לא כל כך מתאים לזה. אין לי כוח להתעסק עם שטויות".

"לפני 12 שנה הקמתי סטארט-אפ שפיתח מסך טלפון שכשמזיזים אותו, זזים דברים גם על המסך. היום זה קיים כמעט בכל מכשיר טלפון. אז, אף אחד לא הבין אותי. הרעיון היה בסדר, אבל התזמון גרוע", הוא מספר. כיום לס עומד בראש חברה המפתחת מסנני מים, המבוססים על מסנני דיאליזה משומשים.

מלי פולישוק-בלוך

חברת כנסת מטעם שינוי בשנים 2003-2006. היתה פעילה במפלגה במשך 30 שנה. מאז התפרקות שינוי, פולישוק מתמידה בפעילות ציבורית אינטנסיבית ולא פוסלת את האפשרות שתתמודד מחדש לכנסת, הפעם כחברת מפלגת העבודה. "אחרי שהרסו את שינוי הקמתי תנועה חדשה, ‘דרך אחרת'. במסגרת הזאת רצתי לראשות עיריית רעננה, ונבחרתי לחברת מועצת העיר".

"שש שנים לא הייתי שייכת לאף מפלגה. לפני שנה קיבלתי החלטה לחזור לפעילות פוליטית והצטרפתי לעבודה", סיפרה פולישוק. לדבריה, "פונים אליי בלי סוף אנשים ומבקשים שאחזור לכנסת. אני יודעת כמה הועלתי ואני בהחלט שוקלת בחיוב". פולישוק מכהנת היום גם כיו"ר איגוד נבחרות הציבור ברשויות המקומיות ומקדמת חקיקה להרחבת סמכויותיהם של חברי מועצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ