הצעת נאמן להסדרת יחסי הכנסת והעליון

65 ח"כים יוכלו להחיות חוק שנפסל בבג"ץ

שר המשפטים הפיץ טיוטת הצעת חוק המשנה את יחסי הכוחות בין ביהמ"ש לכנסת: בג"ץ יקבל סמכות לפסול חוקים - אך הכנסת תוכל להפוך את ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים203

הכנסת תוכל לחוקק מחדש ברוב של 65 ח"כים חוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון - כך קובע תזכיר חוק יסוד: החקיקה, שמקדם שר המשפטים יעקב נאמן. משרד המשפטים פרסם בסוף השבוע טיוטה ראשונית של החוק - שגרסאות שונות שלו פורסמו בעבר ונגנזו - אשר אמור להסדיר לראשונה את יחסי הכוחות בין הכנסת לבית המשפט העליון. נאמן לא עדכן את נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, בפרטי ההצעה.

חוק היסוד מבקש להסדיר את ההיררכיה בין רובדי החקיקה בישראל, נושא שהיום מעוגן בעיקר בתקנון הכנסת. הצעת החוק מעניקה לראשונה לכנסת סמכויות של אסיפה מכוננת הרשאית לכונן חוקה, במקביל לחקיקת חוקים רגילים. בצד אלה, טמון בהצעה מוקש שבשל מחלוקות פוליטיות ומשפטיות עמוקות ארוכות שנים, לא הביא עד היום לחקיקתו של חוק היסוד: יכולתו של בית המשפט העליון לפסול חקיקה של הכנסת שעומדת בסתירה לחוק יסוד, ויכולתה של הכנסת להתגבר על פסילת החוק ולהחיותו מחדש כחוק "עוקף בג"ץ".

הצעת נאמן מעניקה לכנסת מנגנון גמיש ונוח להתגבר על פסילת חוק מצד בית המשפט העליון. הכנסת תהיה רשאית לחוקק את החוק מחדש ברוב של 65 חברי כנסת, ולהאריך את תוקפו לחמש שנים בכל פעם, ללא כל מגבלה של זמן.

שר המשפטים יעקב נאמןצילום: אוליבייה פיטוסי

ההצעה במתכונת זו, אותה מבקש נאמן לקדם כבר במושב הקיץ הקרוב של הכנסת, שונה מהותית ברכיביה מההצעה שגיבשה ועדה ציבורית בראשותו מ-2004. הוועדה המליצה לקבוע כי הרוב הדרוש להחייאת חוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון הוא 70 ח"כים לפחות, ובכל מקרה רק לתקופה קצובה של 5 שנים. עקרונות ההצעה אז זכו לתמיכה מצדו של נשיא בית המשפט העליון דאז, אהרן ברק.

בדצמבר האחרון חשף נאמן את כוונתו להחיות את הצעת חוק יסוד: החקיקה, כשבלבו הסמכות לעקוף את בג"ץ. נאמן השיב להצעות לסדר של חברי כנסת בעקבות נאום הנשיאה דאז, דורית ביניש, בכנס משפטי בים המלח, בו הזהירה מהסכנה הכרוכה בהתקפות החריפות מצד פוליטיקאים על בית המשפט העליון ושופטיו.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

רק העליון יוסמך לפסול חוקים

"הכנסת נמנעת במשך כל השנים מלקבוע חוק יסוד: החקיקה", אמר נאמן. "אם יש טענות לציבור בנושא הזה, הן לרשות המחוקקת, שהיא הגוף המוסמך לחוקק חוק יסוד שקובע את אמות המידה והגבולות והקריטריונים מתי ובאלו נסיבות שבית משפט פוסק שחוק איננו מידתי, איננו חוקתי, הכנסת תתערב. אני חושב שהגיעה העת להגיע להסכמה רחבה, על מנת שיהיה ברור ביותר מה קורה כאשר בית משפט פוסק שחוק איננו תקף".

להגדלה לחצו כאן

על פי התזכיר, הצעת חוק יסוד תוגש רק בידי הממשלה או ועדת החוקה של הכנסת, בשונה מהמצב היום בו גם חבר כנסת בודד יכול לגבש הצעה לחוק יסוד. בנוסף מוצע כי על חוק יסוד לעבור הליך חקיקה של ארבע קריאות, כאשר הקריאה הרביעית תהיה בישיבת כנסת מיוחדת. בקריאה השלישית יידרש רוב רגיל של חברי הכנסת ואילו בקריאה הרביעית רוב של 65 חברי כנסת. בתקופת המעבר, שהכנסת תחליט על מועד סיומה, די יהיה ברוב של 61 חברי כנסת בלבד כדי להעביר חוק יסוד בקריאה רביעית.

חוק היסוד קובע לראשונה גם את סמכותו של בית המשפט העליון להפעיל ביקורת שיפוטית ולפסול חוקים של הכנסת. על פי התזכיר, כל ערכאה שיפוטית אחרת שיתעורר בפניה ספק באשר לתוקפו של חוק, והדבר נחוץ להכרעה בסוגיה שבפניה, תפנה את השאלה לבית המשפט העליון.

דיון בחוקתיות ובתקפות של חוק יהיה חייב להיעשות בהרכב של תשעה שופטים לפחות. תחילה ישב בית המשפט העליון בהרכב של שלושה שופטים ויחליט אם קיים ספק של ממש באשר לתוקפו של חוק, ואם ההכרעה בכך הכרחית לפסיקה בעניין שבפני הרשות השיפוטית שהפנתה את השאלה. אם הרכב השלושה ישיב על שאלות אלה בחיוב, יתכנס הרכב של תשעה שופטים בבית המשפט העליון ויכריע באשר לבטלות החוק.

תזכיר החוק הופץ בסוף השבוע לקבלת תגובות מצד כלל הציבור עד תחילת החודש הבא. לאחר מכן צפוי משרד המשפטים לגבש את התזכיר להצעת חוק ולהביא אותו לאישור ועדת השרים לחקיקה ומשם לכנסת.

נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניסצילום: אמיל סלמן

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, לא היה שותף לתזכיר טרם הופץ בסוף השבוע על ידי משרד המשפטים. נאמן לא עדכן את גרוניס בפרטי התזכיר ובכוונה להפיץ אותו. דוברת הנהלת בתי המשפט מסרה בתגובה כי "עמדת הנשיא גרוניס בנושא זה תובא בזמן ובמקום המתאים".

נאמן מתקרב לפרידמן

הצעת החוק של נאמן מקנה לכנסת כלים אפקטיביים יותר להתגבר על הביקורת השיפוטית מאשר ההצעה שגיבש הוא עצמו בעבר (ראו טבלה). כאמור, הצעת ועדת נאמן מ-2004 דרשה רוב של 70 חברי כנסת כדי לחוקק חוק עוקף בג"ץ. קודמו של נאמן, דניאל פרידמן, ביקש לקדם הצעה שדורשת רוב קטן יותר של 61 קולות, ובתנאי שההפרש בין המתנגדים לתומכים יהיה מינימום חמישה קולות.

היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, יצא נגד ההצעה של פרידמן והתריע כי ההצעה בעייתית ו"מעוררת קשיים". לדעתו, אין די ברוב של 61 חברי כנסת כדי לאשרר חוק שבוטל על ידי בית המשפט העליון. "מדובר בחקיקה חריגה המבקשת להכשיר פגיעה בזכויות אדם שבית המשפט העליון, ברוב מיוחד, קבע שאינה חוקתית. החלטה חריגה כזו מחייבת הסכמה רחבה בכנסת".

השר מיכאל איתן, שעמד בעבר בראש ועדת חוקה שדנה בגיבוש חוקה בהסכמה רחבה, הביע אתמול התנגדות לחקיקת חוק יסוד: החקיקה, כחוק יסוד נפרד וקרא לפעול לכינון חוקה. לדבריו, יש לחוקק את החוק לא כטלאי, אלא כחלק מחוקה שלמה. איתן הביע ספק שהחוק יעבור, שכן "כל המתנגדים לחוקה יתנגדו למהלך הזה".

עם זאת, הביע איתן תמיכה בסעיף המאפשר לכנסת לחוקק חוק שבית המשפט העליון ביטל. לדבריו, משום שההתגברות על החוק שבוטל הינה זמנית, הרי שבכל מקרה הדבר יחייב את המפלגות להתייצב בבחירות ולהסביר לבוחרים את עמדתם ביחס לחוק שבוטל. "העובדה שמשך הזמן מאפשר למפלגות לעבור את מבחן דעת הקהל לאחר ליבון וויכוח על החוק תאפשר לקבל החלטה לא מתלהמת. הסעיף הזה הוא ראוי ומהווה התגלמות של הדמוקרטיה".

להגדלה לחצו כאן

לדברי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, תזכיר חוק יסוד: החקיקה הינו בעל חשיבות רבה בכך שהוא מכריע מפורשות בכמה שאלות, השנויות במחלוקת משפטית וציבורית זה שנים: הוא קובע את מעמדם העליון של חוקי היסוד ואת סמכות בית המשפט העליון להכריז, כי חוק מסוים אינו תקף בשל כך שהוא סותר חוק יסוד.

"יחד עם זאת", הוסיף יקיר, "הוא מבקש להכניס הוראה פסולה, המעניקה לכנסת כוח לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בית המשפט ברוב קטן יחסית של 65 ח"כים ולתקופה של חמש שנים, שיכולה להיות מוארכת שוב ושוב ללא הגבלה. בכך מוענק לרוב בכנסת הכוח לפגוע בזכויות האדם בכלל ובזכויות המיעוט בפרט בניגוד לתפיסה המקובלת של חוקה, לפיה זכויות האדם מוגנות מפני כוחו השרירותי והעריץ של הרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ