ריבלין: אקדם ההצעה להכשיר חוקים שבג"ץ פסל

"זאת חקיקת חוק מחויבת המציאות", אמר ריבלין על הצעת החוק של נאמן להסדרת היחסים בין הכנסת לבית המשפט העליון. שר הביטחון: מתנגד נחרצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין הודיע היום (ראשון) כי הוא מתכוון לקדם כבר בכנס הקיץ הקרוב את תזכיר חוק יסוד: החקיקה, שמקדם שר המשפטים יעקב נאמן. "זאת חקיקת חוק מחוייבת המציאות", אמר ריבלין שהוסיף כי הוא מתכוון להיפגש עם נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס כדי לדון ביוזמה. על פי ההצעה, הכנסת תוכל לחוקק מחדש ברוב של 65 ח"כים חוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון. בסוף השבוע פורסמה טיוטה ראשונית של החוק - שגרסאות שונות שלו פורסמו בעבר ונגנזו. החוק אמור להסדיר לראשונה את יחסי הכוחות בין הכנסת לבית המשפט העליון.

לדברי ריבלין, "הכנסת ובית המשפט העליון מצויים כבר 20 שנה על מסלול התנגשות כרוני, כאשר הכנסת זולגת לתחומה של הרשות השופטת בתגובה לאקטיביזם שיפוטי. אילו היינו מחוקקים את החוק כבר אז, היינו חוסכים את חילופי המהלומות בין הכנסת ובית המשפט על רקע המהפכה החוקתית, שהקורבן היחיד שלהן הוא הדמוקרטיה הישראלית".

ריבלין הוסיף כי "עלינו להסכים היום באיחור של 20 שנה על נוסחה שתגדיר היטב את גבולות הגזרה של כל רשות. זהו אינטרס הדדי של שתי הרשויות. המחלוקת העיקרית נוגעת למספר חברי הכנסת הדרוש על מנת לחוקק מחדש חוק שבוטל".

יו"ר הכנסת ריבלין באודיטוריום הכנסתצילום: דוברות הכנסת

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ההתנגדות להצעתו של נאמן שעליה פורסם הבוקר ב"הארץ" חצתה מפלגות. שר הביטחון אהוד ברק הודיע כי הוא מתנגד באופן נחרץ להצעת החוק וכי הוא יפעל למניעתה. מלשכת שר הביטחון נמסר כי "מדובר בחוק עוקף בג"ץ שאיננו הפתרון הנכון למחלוקות שעל הפרק. השר ברק מסתייג מהיוזמה וקובע כי יש לקיים הידברות פתוחה בין הממשלה לרשויות המשפט כדי להגיע לדרכי פעולה מוסכמות שיבטיחו את יכולת התפקוד של הממשלה והכנסת, לצד הבטחת עצמאות בית המשפט ועליונות שלטון החוק בכל מצב".

יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין הביע התנגדות להצעת החוק שתסדיר את סמכויות בג"ץ מול הכנסת, ומתעתד למשוך את הצעת החוק לוועדת הכנסת ולעצור אותה שם. "להצעה הנוכחית אין סיכוי כי יש לה התנגדות רבה בליכוד וגם במקומות אחרים", אמר לוין. "אני מתכוון למשוך את החוק הזה לוועדת הכנסת ולעצור אותו שם עד שלא יהיו הבנות, אין בכוונתי לתת לו להתקדם ללא מפריע", הבהיר.

לוין הסביר כי הצעת החוק הנוכחית לא משנה את המצב הקיים אלא מנציחה אותו, וכי הוא היה מעוניין לראות הצעת חוק דרמטית באופן משמעותי: "אי אפשר להפריד בין תהליך החקיקה ומתן סמכות לפסילת חוקיםל בין האופן שבו נבחרים השופטים. אם רוצים לעגן זכות של שופטים לפסול חוקים צריך לעגן את הלך הבחירה כך שהוא יהיה יותר שקוף והבחירה תהיה יותר מייצגת".

עוד מתנגד לוין לקביעה כי חוקי היסוד ייחשבו לכאלה שעברו בארבע הצבעות וברוב מיוחד של 65 ח"כים. "הניסיון לשריין את כל חוקי היסוד הוא אנטי דמוקרטי ושערורייתי. אם רוצים לשריין את כל חוקי היסוד בדיעבד צריך להביא כל אחד מהם לקריאה רביעית ולראות אם הוא מקבל רוב של 65 חכים", הסביר.

עוד אמר כי אם הכנסת נדרשת לרוב מיוחד על מנת לקבל חוק שנפסל בבג"ץ, גם שופטי בג"צ צריכים לפסול חוקים רק ברוב מיוחד של 7-8 שופטים מתוך הרכב של תשעה. "לא יכול להיות שהם יפסלו חוקים ברוב של חמישה מול ארבעה ואנחנו נצטרך 65 ח"כים. זאת הצעה אנטי דמוקרטית שמנציחה את המחטף החקיקתי שנעשה על ידי ברק בזמנו ואתנגד לה בכל כוחי כל עוד לא תשונה על פי הפרמטרים שדיברתי עליהם". בנוסף מעריך לוין כי גם יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט דוד רותם, יתנגד להצעה. רותם לא מסר עמדתו בעניין. לוין הוסיף כי אמר לנאמן מה עמדתו בנושא כבר לפני זמן רב, וכי הוא חושב שיש לתקן את החוק אך לא כך: "באופן עקרוני אני בעד חוק יסוד חקיקה, רק לא במתכונת הזו", הסביר.

יושבת ראש מרצ חברת הכנסת זהבה גלאון הודיעה כי היא יוזמת דיון מיוחד בפגרה לדון בהצעתו של שר המשפטים. גלאון אמרה הבוקר כי "נאמן התרשל בקריאת ההגדה, ולא הבין כנראה את משמעותו של חג החירות כשהציע את ההצעה המתיימרת להגן על חירויות האדם, אך בעצם מפריטה אותן. בית המשפט העליון פוסל חוקים והחלטות של הכנסת שפוגעים בזכויות האדם. הצעתו של שר המשפטים מבקשת לתת כוח בלתי מוגבל לרוב הדורסני בכנסת לאפשר פגיעות אלו, ועל כן את ההצעה הזו חייבים לחסל בעודה באיבה".

ח"כ נחמן שי (קדימה) אמר כי מדובר "בעוד תעלול מבית היוצר של משרד המשפטים ושר המשפטים. מאחורי מסכה זו או אחרת מסתתרת מדיניות המיועדת לפגוע באחת מאבני היסוד של הדמוקרטיה בישראל - בית המשפט העליון. רעיון נואל זה ראוי כי ייגנז מיד בטרם ירעיל את הזירה הציבורית בישראל".

גם חברו לסיעה, ח"כ יוחנן פלסנר, הביא את מחאתו להצעה. "דווקא בעת שאנו חוגגים את חג החירות, שר המשפטים מקדם חוק שיאפשר פגיעה קשה בחירויות הפרט בישראל. על פי חוק נאמן, רוב קולות בכנסת יוכל לדרוס זכויות של אזרחים ומיעוטים ויכולת ההתערבות של בג"צ תנוטרל בפועל. בנוסף, החוק בולם כל אפשרות ריאלית לכינונה של חוקה בישראל שתעגן את זכויות הפרט ואת אופיה היהודי-דמוקרטי של המדינה".

חוק היסוד אותו מנסה שר המשפטים לקדם, מבקש להסדיר את ההיררכיה בין רובדי החקיקה בישראל, נושא שהיום מעוגן בעיקר בתקנון הכנסת. הצעת החוק מעניקה לראשונה לכנסת סמכויות של אסיפה מכוננת הרשאית לכונן חוקה, במקביל לחקיקת חוקים רגילים. בצד אלה, טמון בהצעה מוקש שבשל מחלוקות פוליטיות ומשפטיות עמוקות ארוכות שנים, לא הביא עד היום לחקיקתו של חוק היסוד: יכולתו של בית המשפט העליון לפסול חקיקה של הכנסת שעומדת בסתירה לחוק יסוד, ויכולתה של הכנסת להתגבר על פסילת החוק ולהחיותו מחדש כחוק "עוקף בג"ץ".

הצעת נאמן מעניקה לכנסת מנגנון גמיש ונוח להתגבר על פסילת חוק מצד בית המשפט העליון. הכנסת תהיה רשאית לחוקק את החוק מחדש ברוב של 65 חברי כנסת, ולהאריך את תוקפו לחמש שנים בכל פעם, ללא כל מגבלה של זמן.

ההצעה במתכונת זו, אותה מבקש נאמן לקדם כבר במושב הקיץ הקרוב של הכנסת, שונה מהותית ברכיביה מההצעה שגיבשה ועדה ציבורית בראשותו מ-2004. הוועדה המליצה לקבוע כי הרוב הדרוש להחייאת חוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון הוא 70 ח"כים לפחות, ובכל מקרה רק לתקופה קצובה של 5 שנים. עקרונות ההצעה אז זכו לתמיכה מצדו של נשיא בית המשפט העליון דאז, אהרן ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ