היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, מתנגד לתזכיר חוק יסוד: החקיקה - במתכונת שמקדמים שר המשפטים יעקב נאמן ויו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין. עו"ד ינון הזהיר לפני כמה חודשים מפני אפשרות שבה ניתן יהיה לאשר בכנסת חוקים שנפסלו בבג"ץ.

בכנס שהתקיים בדצמבר לציון 20 שנה לחקיקת חוקי היסוד בדבר זכויות האדם אמר ינון כי "החשש שלי הוא כי בהיעדר מסורת ותרבות שלטונית מושרשת של כיבוד הדדי בין הרשויות, התחרות למי תהיה המילה האחרונה תגבר על הריסון המתבקש".

עוד אמר אז כי "צריך להיזהר עד מאוד מיצירת מצב שבו ללא מאמץ חריג ויוצא דופן חוקים שהוכרזו כבלתי חוקתיים על ידי בית המשפט העליון ימצאו את עצמם שוכנים כבוד בספר החוקים, על כל ההשלכות שיש לכך הן על אמון הציבור בחקיקה בכנסת והן על דימויה של ישראל בעולם כמי שמרשה לעצמה ביודעין להותיר על כנם חוקים שבית המשפט העליון שלה, לא ערכאות בינלאומיות, קבע שאינם חוקתיים".

מוקדם יותר היום אמר ריבלין כי הוא מתכוון לקדם בכנס הקיץ הקרוב את החוק. "זאת חקיקה מחוייבת המציאות", אמר ריבלין וציין כי ידון עם נשיא העליון אשר גרוניס בנושא. בסוף השבוע פורסמה טיוטה ראשונית של החוק - שגרסאות שונות שלו פורסמו בעבר ונגנזו. החוק אמור להסדיר לראשונה את יחסי הכוחות בין הכנסת לבית המשפט העליון.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי ריבלין, "הכנסת ובית המשפט העליון מצויים כבר 20 שנה על מסלול התנגשות כרוני, כאשר הכנסת זולגת לתחומה של הרשות השופטת בתגובה לאקטיביזם שיפוטי. אילו היינו מחוקקים את החוק כבר אז, היינו חוסכים את חילופי המהלומות בין הכנסת ובית המשפט על רקע המהפכה החוקתית, שהקורבן היחיד שלהן הוא הדמוקרטיה הישראלית".

ההתנגדות להצעתו של נאמן שעליה פורסם הבוקר ב"הארץ" חצתה מפלגות. שר הביטחון אהוד ברק הודיע כי הוא מתנגד באופן נחרץ להצעת החוק וכי הוא יפעל למניעתה. מלשכתו של ברק נמסר כי "מדובר בחוק עוקף בג"ץ שאיננו הפתרון הנכון למחלוקות שעל הפרק. השר ברק מסתייג מהיוזמה וקובע כי יש לקיים הידברות פתוחה בין הממשלה לרשויות המשפט כדי להגיע לדרכי פעולה מוסכמות שיבטיחו את יכולת התפקוד של הממשלה והכנסת, לצד הבטחת עצמאות בית המשפט ועליונות שלטון החוק בכל מצב".

יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין הביע התנגדות להצעת החוק שתסדיר את סמכויות בג"ץ מול הכנסת, ומתעתד למשוך את הצעת החוק לוועדת הכנסת ולעצור אותה שם. "להצעה הנוכחית אין סיכוי כי יש לה התנגדות רבה בליכוד וגם במקומות אחרים", אמר לוין. "אני מתכוון למשוך את החוק הזה לוועדת הכנסת ולעצור אותו שם עד שלא יהיו הבנות, אין בכוונתי לתת לו להתקדם ללא מפריע", הבהיר.

חוק היסוד אותו מנסה שר המשפטים לקדם, מבקש להסדיר את ההיררכיה בין רובדי החקיקה בישראל, נושא שהיום מעוגן בעיקר בתקנון הכנסת. הצעת החוק מעניקה לראשונה לכנסת סמכויות של אסיפה מכוננת הרשאית לכונן חוקה, במקביל לחקיקת חוקים רגילים. בצד אלה, טמון בהצעה מוקש שבשל מחלוקות פוליטיות ומשפטיות עמוקות ארוכות שנים, לא הביא עד היום לחקיקתו של חוק היסוד: יכולתו של בית המשפט העליון לפסול חקיקה של הכנסת שעומדת בסתירה לחוק יסוד, ויכולתה של הכנסת להתגבר על פסילת החוק ולהחיותו מחדש כחוק "עוקף בג"ץ".

הצעת נאמן מעניקה לכנסת מנגנון גמיש ונוח להתגבר על פסילת חוק מצד בית המשפט העליון. הכנסת תהיה רשאית לחוקק את החוק מחדש ברוב של 65 חברי כנסת, ולהאריך את תוקפו לחמש שנים בכל פעם, ללא כל מגבלה של זמן.

ההצעה במתכונת זו, אותה מבקש נאמן לקדם כבר במושב הקיץ הקרוב של הכנסת, שונה מהותית ברכיביה מההצעה שגיבשה ועדה ציבורית בראשותו מ-2004. הוועדה המליצה לקבוע כי הרוב הדרוש להחייאת חוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון הוא 70 ח"כים לפחות, ובכל מקרה רק לתקופה קצובה של 5 שנים. עקרונות ההצעה אז זכו לתמיכה מצדו של נשיא בית המשפט העליון דאז, אהרן ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ