ביבי ומיט: ידידות שהחלה לפני 36 שנה

ראש הממשלה והמועמד הרפובליקאי המסתמן לנשיאות עבדו יחד בחברת ייעוץ בארה"ב במשך שנה

ניו יורק טיימס
מייקל בארבארו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מייקל בארבארו

שני גברים צעירים שאין ביניהם הרבה מן המשותף: הראשון הוא מורמוני עשיר ממישיגן, השני יהודי מהמעמד הבינוני בישראל.

אבל ב-1976, חייהם של מיט רומני ובנימין נתניהו הצטלבו, לזמן קצר אך לתמיד, במשרד בקומה ה-16 של חברת הייעוץ "בוסטון קונסולטינג גרופ" (BCG) שגייסה את שניהם כיועצים לשורותיה. בתקופה המכוננת של הקריירות שלהם הם אמדו זה את ערכו של זה בפגישות סיעור המוחות השבועיות, סופגים את אותה נקודת מבט אנליטית על העולם.

אותו ניסיון משותף שחלקו לפני קרוב לארבעה עשורים הוביל לקשרי ידידות חמים, שרק מעטים מבחוץ יודעים עליהם. כיום, התווספו לקשר הזה אינטריגות פוליטיות מסועפות. נתניהו, ראש ממשלת ישראל, מכין את הקרקע להתקפה צבאית נגד איראן. רומני, שצפוי להיות מועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות, תוקף את ממשל אובמה על שאינו תומך בנתניהו בצורה ברורה יותר.

פירות היחסים בין נתניהו לרומני - שטופחו בארוחות בבוסטון, ניו יורק וירושלים, והתחזקו הודות לרשת של חברים משותפים ותפישת עולם שמרנית המשותפת לשניהם - הבשילו כעבור שנים לחילופי עצות כנות בסוגיות כמו פוליטיקה, כלכלה והמזרח התיכון.

"אנחנו כמעט יכולים לשוחח בסימני קיצור", הודה רומני בראיון עמו. "יש לנו ניסיון משותף, נקודת מבט ויסודות דומים".

כשרומני היה מושל מסצ'וסטס ייעץ לו נתניהו עצות רבות כיצד לצמצם את גודל הממשלה. כשנתניהו הריץ קמפיין לניתוק קשרים עסקיים בין קרנות פנסיה אמריקאיות לבין עסקים איראניים, היה זה רומני שייעץ לו עם איזה בכירים אמריקאים להיפגש. כשרומני התמודד לראשונה על הנשיאות, שאל אותו נתניהו בחוש של ראיית הנולד אם הוא חושב שניוט גינגריץ' יצטרף יום אחד למרוץ. רק לפני כמה שבועות, ב"יום שלישי הגדול" של הבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקאית, תדרך נתניהו אישית את רומני בטלפון על המצב באיראן.

נתניהו עצמו ייחס את "התקשורת הזורמת" בין השניים למה שהוא מכנה "מחנה הטירונות האינטלקטואלי המחמיר של BCG". "למרות הרקע המאוד שונה של שנינו", מסר נתניהו באמצעות עוזרו, "התחושה שלי היא שאנחנו מיישמים שיטות דומות בניתוח בעיות ובפתרונן".

הקשרים בין רומני לנתניהו בולטים במיוחד משום שיש מעט מאוד תקדימים למקרה שבו שני פוליטיקאים בדרג שלהם חולקים היסטוריה משותפת, שהחלה עוד לפני כניסתם לממשל. ההיסטוריה הזאת יכולה להשפיע על קבלת ההחלטות בתקופה בה ארה"ב תתמודד עם שאלות גורליות, כמו אם לתקוף את המתקנים הגרעיניים של איראן או לתמוך בישראל אם תצא להתקפה כזאת.

רומני רמז כי לא יקבל שום החלטות מדיניות משמעותיות הקשורות לישראל מבלי להתייעץ קודם לכן עם נתניהו - רמה של היענות שעשויה לגרום להרמת גבות לנוכח המוניטין המקטב של נתניהו, גם אם הוא מושך את הנוצרים הניאו-שמרנים והאוונגליסטים המגוננים בלהט על ישראל.

בחילופי דברים חושפניים בעימות שנערך בדצמבר, מתח רומני ביקורת על גינגריץ' משום שהעיר הערה מזלזלת על הפלסטינים. לדברי רומני, "לפני שהייתי מתבטא כך, הייתי מטלפן לחברי נתניהו ואומר: ‘זה יהיה מועיל אם אגיד דבר כזה? מה היית רוצה שאעשה?".

מרטין אינדיק, שגריר ארה"ב בישראל בתקופת ממשל קלינטון, אמר כי בין אם הדבר מכוון או לא, התבטאותו של רומני מעידה על כך שהוא מתכוון להעביר את האחריות למדיניות המזרח התיכון לידי ישראל. ואז הוסיף אינדיק: "זה, כמובן, יהיה בלתי ראוי".

נתניהו מתעקש שהוא ניטרלי בעמדתו לגבי הבחירות בנשיאות, אך לכל היותר יש לו יחסים טעונים עם אובמה. במשך שנים הניע במיומנות קבוצות יהודיות רבות ורפובליקאים בקונגרס, שלחצו על ממשל אובמה לנקוט עמדה התקפית יותר נגד איראן. "היחסים האישיים (בינו לרומני) יעניקו לנתניהו גישה לבית הלבן כפי שאין לו כרגע בממשל אובמה", אומר אינדיק. "ראש הממשלה בהחלט רואה בכך יתרון משמעותי".

העובדה שהשניים נפגשו היא מוזרה כשלעצמה. בשנות השבעים בחרו שניהם ללמוד בבתי ספר לעסקים בבוסטון: רומני למד בהרווארד ואילו נתניהו ב"מכון לטכנולוגיה של מסצ'וסטס". לאחר שסיימו את הלימודים, כמעט הראשונים בכיתה, הם יכלו לבחור משרות בחברות הגדולות ובעלות המוניטין הבולט ביותר בארה"ב.

"בוסטון קונסולטינג גרופ" לא היתה זה ולא זה. מייסדה נחשב לאיש מבריק אך יוצא דופן; התיאוריות הבלתי שגרתיות שלו - כמו מדידת הצלחת החברה על פי הנתח שלה בשוק, או מיון עסקים לקטגוריות כמו "פרות חולבות מזומנים" או "כלבים" - נתפשו אז מחוץ למגמות הייעוץ בזרם המרכזי של התאגידים. רומני נזכר שהסטודנטים בבית הספר לעסקים בהרווארד נהגו לצחוק על מודעות גיוס העובדים של החברה. "'בוסטון קונסולטינג' נראתה לפעמים כמו חברה במצור", אמר.

גם בחברה שבה הועסקו מאה בוגרי תואר שני הצליחו רומני ונתניהו להתבלט, הן בשל כישוריהם, אך לא פחות בשל הרקע שלהם. אביו של רומני, מושל מישיגן לשעבר, התמודד על המועמדות לנשיאות במפלגה הרפובליקאית כמה שנים קודם לכן. לנתניהו היה רקע אקזוטי בתור בוגר סיירת מטכ"ל. "לשניהם היתה הילה סביבם", אומר אלן וייל, שעבד בחברה מ-1975 עד 1989.

אף על פי שמעולם לא עבדו יחד בפרויקט משותף, רומני ונתניהו, שניהם תחרותיים מטבעם, הותירו רושם עז זה על זה - ונראה כי מאז הוא רק גבר. רומני, שלא ניתן לחשוד בו בחוסר ביטחון עצמי, עדיין זוכר את תחושת הקנאה שחש כשראה את נתניהו נותן את הטון בפגישות של ימי שני, אז הציגו היועצים את עבודתם והשיבו לשאלות העמיתים. הפגישות האלה היו ידועות בשל השאלות הצולבות שהורעפו על המציגים. "הוא היה אישיות חזקה עם נקודת מבט ברורה", אמר רומני. "שאפתי לאותו סוג של נקודת מבט".

רומני עבד בחברה מ-1975 עד 1977; נתניהו עבד בה מ-1976 עד 1978. אולם חודש אחרי שנתניהו הגיע לחברה הוא חזר לישראל להקים קרן לזכרו של אחיו יוני, שנהרג ב"מבצע אנטבה". יועץ שלו סיפר כי נתניהו היה בא ועוזב את משרדי החברה במשך תקופה של שנתיים. רומני עזב בינתיים את החברה והשניים חידשו את היחסים ב-2003, כשרומני הפך למושל מסצ'וסטס. נתניהו ביקר אותו, להוט להחליף סיפורים על חיי הממשל.

נתניהו סיפר לרומני כיצד, ברוח המורשת של רונלד רייגן ומרגרט תאצ'ר, הוא קרא תיגר כשר אוצר על העובדים המאוגדים נגד השליטה על הפנסיה שלהם, קיצץ מסים והפריט את החברות הממשלתיות, תוך שהוא מפחית את תפקידה של הממשלה במגזר הפרטי. רומני זוכר שנתניהו סיפר לו זיכרון אהוב מהטירונות, על חייל שניסה להתחרות בחבריו כשהוא מרכיב על כתפיו בחור שמן. באופן טבעי, הבחור הפסיד. "הממשלה", נזכר רומני שנתניהו אמר לו, "היא הבחור השמן על הכתפיים שלך". כמושל, אומר רומני, הוא נהג לחזור על הסיפור הזה בפני ראשי המחלקות השונות בממשלו, מזכיר להם שעבודתם כרגולטורים הוא "ללכוד את ‘הרעים', אבל גם לעודד את ‘הטובים' להפוך את העסקים למצליחים יותר במדינה שלנו".

כמה שנים קודם לכן סעד רומני עם נתניהו בבית פרטי ברובע היהודי בירושלים. השניים שוחחו במשך שעות על כלכלות המדינות. כשנתניהו סיפר לרומני על רצונו לשכנע קרנות פנסיה אמריקאיות לנתק את קשריהן עם עסקים איראניים, רומני הציע את עזרתו. לפני שעזב את ישראל קבע רומני כמה פגישות לנתניהו עם בכירים בממשל בארה"ב. "מיד ראיתי את התבונה בחשיבה שלו", אמר. כשחזר למסצ'וסטס, שלח רומני מכתבים למחוקקים וביקש את סיועם.

גם אם נתניהו, תלמיד להוט של הפוליטיקה האמריקאית, ניסה להימנע מכל רמיזה להעדפה במערכת הבחירות הנוכחית לנשיאות בארה"ב, חברים אומרים שהוא עוקב בתשומת לב אחרי הצלחותיו הפוליטיות של רומני.

ראש הממשלה ממשיך לשמור על ערוצי התקשרות עם רומני. כשהגיע תורו של גינגריץ' להוביל בסקרים, נתניהו נבהל לאחר שנחשף כי מקורבו שלדון אדלסון, תורם לגינגריץ'. לשכת נתניהו מיהרה לשגר מסר ליועץ בכיר של רומני, דן סנור, כי ראש הממשלה לא שיחק שום תפקיד בהחלטת אדלסון לתמוך ביריבו של רומני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ