השייח ראאד סלאח חזר ארצה, נחקר ושוחרר

לאחר שנעצר בממלכה בטענה שהוא מסכן את הביטחון הלאומי נאבק שם מנהיג התנועה האיסלאמית על חפותו במשך 10 חודשים; מאות הגיעו לקבל את פניו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, חזר הערב (שני) לארץ לאחר שהות של כעשרה חודשים בבריטניה שם ניהל מאבק משפטי ארוך מול משרד הפנים ושלטונות ההגירה. הטיסה של סלאח הופנתה לטרמינל 1 (הישן), כנראה מסיבות ביטחוניות, ומאות מתומכיו מחכים לו שם. על פי עדויות מהמקום, השייח הגיח אל הטרמינל, התומכים קראו לעברו קריאות עידוד ואז אנשי ביטחון לקחו אותו לפתע לחדר צדדי. לאחר חקירה קצרה הוא שוחרר, והתומכים שחיכו לו קיבלו אותו בנשיקות, חיבוקים וקריאות "אללה אכבר".

סלאח עזב את אדמת בריטניה כאדם חופשי ולא בגלל שהוצא נגדו צו גירוש, זאת לאחר שזכה בערעור שהגיש נגד החלטת שרת הפנים הבריטית, תרזה מיי, לגרשו בטענה שהוא מהווה סכנה לציבור. בשבוע שעבר קיבל בית הדין הגבוה לערעורים בענייני הגירה את ערעורו של סלאח וקבע כי ההחלטה לעצור אותו ולהוציא נגדו צו גירוש היתה שגויה ובלתי הכרחית.

סלאח, בן 53, נעצר בחודש יוני 2011 בבריטניה, לאחר שהגיע לאי כדי לשאת הרצאות, להיפגש עם חברי פרלמנט ולדון עמם במצב אזרחיה הערבים של ישראל ובמעמד ירושלים ומתחם אל-אקצה בעיר העתיקה. סלאח עבר את ביקורת הגבולות בשדה התעופה היתרו עם דרכונו הישראלי וללא שום תקלות למרות שבאותה עת כבר עמד נגדו צו מעצר.

כעבור שלושה ימים הוא נעצר, לפי מקורביו לאחר שחזר למלון בלונדון ממפגש עם הקהילה המוסלמית בעיר לייסטר. לדברי המקורבים, השוטרים הבריטים אמרו לו כי הוא מסכן את הביטחון הלאומי ומטיף להסתה. סלאח שהה במתקן כליאה למשך כשבועיים ושוחרר בערבות ובתנאים מגבילים קלים.

ראאד סלאח לאחר נחיתתו בארץ, הערבצילום: דניאל בר און

התנועה האיסלאמית וסלאח בתוכה האשימו את השלטונות הבריטיים בכך שנכנעו ללחץ הלובי הציוני בבריטניה שפעל לסכל את ביקורו בממלכה.

אחרי ששוחרר בתנאים מגבילים שהה סלאח בלונדון וניהל משם את מאבקו על חפותו, על אף שהיה רשאי לעזוב את המדינה. במהלך שהותו קיים סלאח פגישות רבות עם מנהיגי הקהילה הערבית והמוסלמית בבריטניה. התנועה האיסלאמית בישראל ארגנה משלחות שבאו לבקרו, אך באותה עת נמתחה ביקורת בארץ ואף בתנועה האיסלאמית על כך שסלאח מבכר להישאר בלונדון ולא לחזור לישראל. חבר הלשכה המדינית בתנועה האיסלאמית, עבד אל חכים מופיד, אמר כי הביקורת היתה לגיטימית אולם השייח ביקש שהמשפט יתנהל בנוכחותו ולא בהיעדרו.

"הוא איש של שלום"

אב בית הדין מרק אוקלטון קבע בהחלטתו כי שרת הפנים "הלכה שולל אחרי פקידים במשרדה. טעתה והוטעתה" בהחלטה שקיבלה בנוגע לסלאח, ובעיקר בנוגע לקביעה כי הוא מסוכן לציבור. במשרד הפנים הבריטי אמרו שהם לומדים את ההחלטה ולא מן הנמנע כי יגישו ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון בבריטניה.

השופט אוקלטון קבע עוד כי השרה מיי נימקה את צו המעצר ב"נימוקים חלשים מאוד ולא-רלוונטיים". לפי בית המשפט, סלאח נעצר בהתבסס על מידע מוקדם שהחשיד אותו ב"מסוכנות לציבור", אך המידע לא היה מבוסס, מפני שהוא הסתמך "על כמה שורות בפואמה שחיבר סלאח ב-2007".

מהפסיקה עלו גם כשלים משמעותיים ביכולתה של רשות ההגירה במשרד הפנים הבריטי לפקח על הגבולות האוויריים של המדינה: הפקחים החמיצו שש הזדמנויות לעצור את סלאח, שכן צו המעצר נשלח שוב ושוב לעמדה הלא נכונה במשרדי ההגירה - כך לדברי השופט.

טאיב עלי, אחד מפרקליטיו של סלאח, אמר לעיתונאים כי "שרת הפנים טועה טעות קשה לגבי מרשי...הוא איש של שלום, ומנהיג מכובד בעיני רבים שפועל ללא לאות למען בני עמו. בניסיונה להשתיק אותו ממשלת בריטניה מפנה עורף לעם הפלסטיני".

כמאתיים מתומכיו של סלאח הגיעו לטרמינל 1 בנתב"ג כדי לקבל את פניו, ומשם הוא יצא לעיר מולדתו אום אל פחם שם ייערך לו טקס קבלת פנים בבניין העירייה . ביום רביעי תקיים התנועה האסלאמית טקס קבלת פנים חגיגי נוסף לשייח', שלדברי גורמים בתנועה חוזר ארצה מחוזק.

בטקס קצר שנערך לו בנתב"ג נשא השייח ראאד סלאח דברים לפני תומכיו. הוא הודיע שמיד לאחר נחיתתו הוא קיבל לידיו צו האוסר עליו להיכנס לתחום העיר ירושלים. "(בבריטניה) התגלה לעיני הלחץ של הלובי הציוני ומי שתומך בו, שפעל למען הרחקתי וגירושי ואני התעקשתי שאני נכנס לבריטניה כאדם חופשי ואעזוב אתה רק כאדם חופשי, ולמרות כל האיסורים והצווים אני אומר שאל קודס והסוגייה הפלטינית יישארו בליבנו לעד" אמר סלאח.

סלאח הוסיף כי במהלך שהותו בבריטניה היו ניסיונות "להתמקח איתו" כלשונו, בלי שפירט במה מדובר. בין מקבלי פניו של מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית היתה גם אחותו דיאה, שאמרה: "אנחנו שמחים מאד ומודים לאללה על הניצחון הגדול של השייח, ידו של השייח על העליונה ותישאר כך ואני מודה לכל מי שתמך בו בעיקר בתקופה קשה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ