ישראל ביתנו יוזמת חוק לביטול המועצות הדתיות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ישראל ביתנו יוזמת לבטל את המועצות הדתיות הפועלות כיום בישראל ולהעביר את הטיפול בשירותי הדת לאוכלוסיה היהודית למועצות המקומיות. הצעת החוק, אותה הניח ח"כ רוברט אילטוב לקראת מושב הקיץ שייפתח בסוף החודש, קוראת לבטל כליל את קיומן של המועצות הדתיות במדינת ישראל.


על פי ההצעה, רק הסעיפים שעניינם שירותי קבורה יוותרו בחוק הקיים, ואלו יסופקו באמצעות חברות קבורה שתוקמנה על ידי הרשויות המקומיות. האחריות לאספקת שירותי הדת, אשר כיום מוטלת על המועצות הדתיות, תועבר אל הרשויות המקומיות, והן תוסמכנה לגבות אגרות למטרה זו.


ההצעה קובעת תקופת מעבר, אשר במהלכה ימשיכו המועצות הדתיות להוות אישיות משפטית כשרה לכל דבר ועניין, עד להקמת חברות קבורה חלופיות להן. 


כלל החובות והזכויות, המשפטיות והקנייניות, של המועצות הדתיות, יועברו לרשויות המקומיות. 


על פי ההצעה, שר הפנים יוסמך לקבוע הוראות בכל עניין הנוגע לשינויים הנובעים מביטול המועצות הדתיות, לרבות בעניינים של העברת קניינן של המועצות הדתיות לרשויות המקומיות, קביעת הרשות המקומית שתחליף כל מועצה דתית בכל הליך משפטי, קביעת הרשות המקומית שתדון בהליכים שהיו תלויים ועומדים ערב יום הביטול בפני המועצות הדתיות, והטיפול בעובדי המועצות הדתיות וגמלאיהן.


ביטול המועצות הדתיות היתה אחת ההבטחות של יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן בקמפיין הבחירות האחרון, לצד חוקים אחרים להפרדת דת ומדינה. 


בתחילת הקדנציה פעל ליברמן לקידום חלק מהחוקים, אולם נאלץ לדחות את העיסוק בהם עקב אילוצים קואליציוניים.

תגובות