משבר פוליטי ערב המועד האחרון לפינוי בבית אל

השרים יעלון וכץ האשימו את שר הביטחון ברק כי הוא פועל ממניעים פוליטייים והזהירו מפירוק הממשלה. ברק בתגובה: "פייגליניזם קשה"

יהונתן ליס
אופיר בר־זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
אופיר בר־זהר

עימות בין שר הביטחון, אהוד ברק, לשרים משה יעלון וישראל כץ על רקע הנחיית בג”ץ לפנות את שכונת האולפנה שבהתנחלות בית אל עד סוף החודש. יעלון תקף את ברק וטען כי הפינוי משרת אותו מבחינה פוליטית. הוא איים כי פינוי ההתנחלות יביא לפירוק הממשלה. ברק בתגובה האשים את כץ ויעלון ב”פייגליניזם קשה”.


לפני כשנה הורה בג”ץ למדינה לפנות את השכונה עד 1 במאי 2012. זאת, לאחר שהוכח כי הבתים נבנו על קרקע פלסטינית פרטית. ביום רביעי ביקש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מהפרקליטות לבדוק אם ניתן לבקש דחייה בפינוי, אולם לפי שעה טוענים בפרקליטות שבית המשפט לא יסכים להארכות נוספות. היום צפוי מפגן כוח בשכונה בהשתתפות חברי כנסת מהליכוד, מאות חברי מרכז, ראשי מועצות ופעילים מהליכוד.


“אמרנו שאסור להסיר את השכונה”, אמר יעלון באירוע שבתרבות בבאר שבע. “זו שכונה של 15 מבנים עם שש דירות בכל מבנה. אנשים נורמטיביים לחלוטין, ופתאום באים אליהם בטענות כי פלסטיני טוען שהאדמה היא שלו”. לדבריו, “אם זה יקרה, הממשלה תתפרק”. על ברק אמר יעלון: “יש לו אג’נדה פוליטית שונה מהממשלה. לצערי, הוא האחראי על ההתיישבות ביהודה ושומרון”.


השר ישראל כץ הצטרף לביקורת על שר הביטחון ואמר כי “אם ברק יפעל בניגוד לעמדת הממשלה - על ראש הממשלה לפטרו. הוא לקח את משרד הביטחון והפך אותו לכלי פוליטי על חשבון המתיישבים”.


בתגובה פרסמה לשכתו של ברק הודעה בה נאמר כי “כץ ויעלון לקו כנראה ב’פייגליניזם קשה’. פייגליניזם לא טוב למדינה, לביטחונה, לעתידה ולציבור בכלל”. בסביבת שר הביטחון אמרו כי הם “מקווים כי לטובת הציבור ונבחריו בכנסת - יסתבר כי ה’פייגליניזם’ אינו תופעה מדבקת”.


שר בממשלה הבהיר אתמול כי אם תפונה שכונת האולפנה, הממשלה תפורק בתוך ימים: “הבית היהודי יפרשו מיד, ויהיו עוד 5-6 ח”כים בליכוד שיצביעו איך שהם רוצים”. עם זאת, רבים בממשלה מעריכים כי העניין ייפתר בסופו של דבר מבלי שיהיה צורך בפינוי. שר החינוך, גדעון סער, אמר אתמול כי “הממשלה לא תלך להריסה של השכונה”.


ביהמ"ש הנחה לפנות בית פלסטיני בחברון


בית המשפט המחוזי בירושלים הורה השבוע לשש משפחות מתנחלים, שפלשו לבית פלסטיני סמוך להתנחלות תל רומיידה בחברון, לפנותו עד אמצע החודש הבא. זאת, לאחר שקבע כי מסמכי הרכישה שהציגו היו מזויפים.


הבית, השייך לזכריה בקרי, ננטש ב–2001 בעקבות הידרדרות המצב הביטחוני והגבלות התנועה שהוטלו בעיר. ב–2005 פלשו אליו המתנחלים בטענה שחברת “טל לבניה” שבבעלות משה זר, רכשה אותו כדת וכדין. כעבור ארבע שנים פנה בקרי לבית המשפט ודרש לקבל פסק דין הצהרתי, ולפיו הוא הבעלים של הבית. “טל לבניה” טענו כי בקרי העביר ייפוי כוח לאיש קש, אך לא הציגו מסמכים נוספים המעידים על הרכישה. בעניין העברת הבעלות קבע מומחה כי המסמך, שנחתם כביכול בידי ראש עיריית חברון - מזויף.


במשפט העיד גם משה זר, סוחר קרקעות ותיק ודמות מוכרת שחברת טל לבניה בבעלותו. לדבריו, לא היה לו נגיעה בעסקה והוא רק נתן לרוכשים להשתמש בחברה שלו. איש הקש לכאורה העיד במשפט וטען כי לא ביקר בחברון מאז 1999, כיוון שהוא מבוקש שם. לדבריו, לא פגש מעולם את בעלי הבית, והקשר שלו לעסקה הוא העמדת שמו תמורת 5,000 דולר.


בפסק הדין כתב השופט רם וינוגרד כי “גירסת טל לבניה ואיש הקש מופרכת מתוכה. מסקנה זו מבוססת על סימני שאלה, בהם אי מסירת פרטים מינימליים אודות תוכן העסקה, ובכלל זה מחיר הנכס, מועדי התשלום, מועד המסירה וזהות הרוכש האמיתי”. הוא הורה למשפחות לפנות את הנכס עד 15 במאי, ולשלם לנתבעים 20 אלף שקל עבור הוצאות משפט.

שכונת האולפנה בבית אל, החודש. שר החינוך גדעון סער העריך כי "הממשלה לא תלך להריסה של השכונה"צילום: אמיל סלמן


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ