משבר המאחזים מערער את ממשלת נתניהו

הפינוי הצפוי בעוד 9 ימים של גבעת האולפנה בבית אל הביא בסוף השבוע להחרפת העימות בין שרי הממשלה ולחילופי האשמות הדדיים

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

עתידה של שכונה אחת קטנה, שחוקיות קיומה מוטלת בספק, מוציא כעת מדעתה את ממשלת ישראל. תשעה ימים לפני מועד פינויה של גבעת האולפנה בבית אל, זימן סוף השבוע החולף שתי התפתחויות פוליטיות יוצאות דופן: המשנה לראש הממשלה, איש מפלגת השלטון, ספק־איים ספק הזהיר מפני פירוק הממשלה, אם תפונה גבעת האולפנה; בתגובה, שר הביטחון, איש סודו ושותפו הקרוב ביותר של ראש הממשלה, תקף בחריפות חסרת תקדים, ולא אופיינית, שניים משרי הליכוד, והדביק להם כינוי גנאי שאין מגונה ממנו: "פייגליניזם קשה".

אין אלה עניינים של מה בכך: השר משה (בוגי) יעלון, מספר 2 רק לראש הממשלה, מצא לנכון, באירוע שבת תרבות בבאר שבע, להתריע מפני פירוקה הקרוב של הממשלה. הוא אף נשמע כמי שהשלים עם רוע הגזירה. דבריו בוודאי היו כשמן בעצמותיהם של המתנחלים. אבל יעלון אינו פרשן. הוא גם אינו נמנה עם הח”כים יושבי הספסלים האחוריים בליכוד (שאפילו הם לא העזו להתנבא בלשון זו). הציפייה מפוליטיקאי במעמדו ובתפקידו, היא להתייצב לימין הממשלה ולשדר רוגע, ביטחון עצמי, יציבות ונחישות. על מי בעצם יעלון מאיים? על בנימין נתניהו? על שרה נתניהו? על עצמו?

גם תגובתו של ברק, שבחר להסתתר מאחורי הכינוי “גורמים בסביבת שר הביטחון”,מאותתת על הבאות: אם הוא החליט להסתער חזיתית על אחד מהשרים החזקים ביותר בוועידת הליכוד, ישראל כץ, סימן שהוא ויתר, לכל תכלית מעשית, על אופציית השריון ברשימת הליכוד לכנסת הבאה. אופציה שממילא היתה בעלת סיכוי קלוש ביותר. ברק נערך לריצה עצמאית בראש מפלגתו עצמאות, ואחריו המבול.

ההתקוטטות הבין מפלגתית על גורל היישובים הלא חוקיים בגדה המערבית, תהיה כרטיס הביקור העיקרי שלו במערכת הבחירות, שלאחריה הוא ישמח לחזור ולכהן כשר ביטחון בממשלת נתניהו השלישית - אם תקום.

שכונת גבעת האולפנה בבית אלצילום: אמיל סלמן

וכל זה היה כנראה רק הקדימון לקראת ישיבת שרי הליכוד הבוקר, שם מתחרים השרים בינם לבין עצמם מי יחבוט חזק יותר באהוד ברק (כאילו אין ראש ממשלה ששמו נתניהו), ולישיבת הממשלה אחריה, ובעיקר למפגן התמיכה שמתכננים ח”כים ושרים מן הליכוד לקיים בשכונה עצמה. מילא הח”כים שחייהם אינם חיים בלי הגימיקים האלה, אבל מה לשרי מפלגת השלטון לחפש במקום שבית המשפט העליון הכריז עליו שדינו הריסה ופינוי? הם אינם מבדילים בין תמיכה מנומקת, שקולה ולגיטימית בהמשך קיום השכונה, לבין תחרות ריצה פרועה שתכליתה לקרוץ למחנה המתנחלים החזק שבין חברי הליכוד. ערב חידוש כנס הקיץ של הכנסת, בעוד 8 ימים, לא רק אווירת שכונה יש לנו, אלא גם אווירת בחירות.

קשה לראות את נתניהו מצליח לקיים את הקואליציה שלו כגוף פרלמנטרי שפוי ומתפקד עד סוף יולי. ענייני היישובים, האולפנה ומגרון, החלופה לחוק טל, והקושי הגדול באישור התקציב בממשלה - כל אלה הן משוכות גבוהות מדי, כמעט בלתי אפשריות, לממשלה ישראלית בשנתה הרביעית.

Read this article in English: Discord over West Bank outpost threatening Netanyahu coalition

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ