מפלגת העבודה יוזמת חוק לפיזור הכנסת

גוברות ההערכות בכנסת שהבחירות יתקיימו עוד השנה. גורמים במערכת הפוליטית: נתניהו עצמו רוצה להקדים את הבחירות

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

מושב הקיץ של הכנסת ייפתח השבוע באווירת בחירות - יו"ר האופוזיציה שאול מופז קרא בשבת האחרונה להקדמת הבחירות לאוקטובר הקרוב ואילו מפלגות העבודה ומרצ יגישו השבוע הצעות חוק לפיזור הכנסת. מופז מסר אתמול אחרי הצהריים כי "יש לקיים את הבחירות הכלליות במועד הראשון האפשרי מיד לאחר החגים - ביום שלישי, 16 באוקטובר.

בקדימה העריכו כי נתניהו כבר קיבל את ההחלטה להקדים את הבחירות, וכי כעת עליהם להוביל את המהלך להפלת הממשלה. הודעת מופז באה לאחר שיו"ר העבודה שלי יחימוביץ' הצהירה כי תגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת עוד השבוע, וכך הודיעה אתמול גם יו"ר מרצ זהבה גלאון.

בליכוד העריכו כי הבחירות יתקיימו בין ספטמבר לנובמבר. לפי מקור במערכת הפוליטית נתניהו כבר החל בפגישות עם יועצים אסטרטגיים וכן עם אנשי סקרים. "המקורבים של ביבי בעד בחירות, הסביבה הקרובה של נתניהו דוחפת אותו להקדים אותן", אמר המקור. הליכה לבחירות על רקע המאבק על חוק טל יכולה לעבוד לטובת מפלגות רבות בקואליציה - המפלגות החרדיות יצטיירו כמי שהגנו על האינטרסים של קהל הבוחרים שלהן ואילו מפלגות כמו ישראל ביתנו או העצמאות יוכלו לקרוא לשוויון בנטל, ובכך גם להתחרות במסרים של יאיר לפיד.

שר החוץ אביגדור ליברמן הבהיר בראיון בפגוש את העיתונות כי מפלגתו תתעקש על עמדתה ותדרוש גיוס לכל, וכן כי מבחינת המפלגה, ההתחייבות לשלמות הקואליציה מוצתה בגלל אי-הסדרת עניין הגיור. "אנחנו מפלגת שלטון אחראית, עשינו הכל כדי לשמר את הקואליציה כמה שאפשר. מבחינתי, התאריך הכי טוב לבחירות זה המקורי. עם זאת, אנחנו לא בני ערובה", אמר ליברמן, בהזכירו את ההבטחה הקואליציונית להעביר חוק שיסדיר את נושא הגיור.

לאחר הודעת יחימוביץ' כי תגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת עלתה הטענה כי יו"ר העבודה מתואמת בעניין זה עם נתניהו, שכן אם ההצעה לא תעבור יהיה צריך לחכות חצי שנה עד להגשת הצעה נוספת בעניין. רבים במערכת הפוליטית גרסו כי יחימוביץ' לא היתה מסתכנת בצעד זה, אלמלא ידעה שמובטח לה רוב בהצבעה. יחימוביץ' הכחישה כל תיאום עם נתניהו וקראה בשבת למפלגות האופוזיציה לחבור אליה.

להגדלה לחצו כאן

יו"ר צוות התגובות במפלגה, אופיר אקוניס, הבהיר בתגובה כי הליכוד מעוניין בקיום הבחירות ב-2013, במלאות ארבע שנים מלאות לכהונת הכנסת. אקוניס אמר את הדברים באירוע שבתרבות בנס ציונה. "לאף אחת מהשותפות הקואליציונית אין מניע לפירוק הממשלה ולפיזור הכנסת", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ