בחירות באוויר |

גם הפעם כל הביטחוניסטים נגד נתניהו

כמו ב-99', נתניהו יבקש את אמון הציבור כשמולו מקהלה עוינת של בכירי מערכת הביטחון לשעבר; מהעבר השני, ליברמן עלה על מסלול ההתנגשות אתו

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

בנימין נתניהו כבר היה בסרט הזה. בבחירות 99' הוא התמודד לא רק מול אהוד ברק שהביס אותו והחליף אותו כראש ממשלה, אלא גם מול בכירי המערכת הביטחונית; שר הביטחון שפרש מממשלתו, יצחק מרדכי, הרמטכ"ל היוצא, אמנון ליפקין-שחק וראש השב"כ, עמי איילון - כ-ו-ל-ם קמו עליו, איש בסגנונו ולשיטתו, והכריזו מעל כל גג ומתחת לכל שיח רענן: על האיש הזה אסור לסמוך.

13 שנים אחרי כל בעלי התפקידים התחלפו חוץ מנתניהו שהוא ראש ממשלה בפעם השנייה וברק שעבר מן הצד התוקף למותקף, אבל המנגינה לעולם נשארת: גם בבחירות הקרובות - והן קרובות מתמיד - נתניהו יבקש את אמון הציבור כשמולו מקהלה מתואמת, עוינת, וחסרת רחמים של ביטחוניסטים לשעבר.

זו מורכבת מראשי המוסד, הצבא והשב"כ לשעבר: מאיר דגן, גבי אשכנזי ומשלשום גם יובל דיסקין.

נתניהו ודיסקיןצילום: מיכל פתאל

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

הופעתו של האחרון ב"פרלמנט" של גמלאי הממסד הביטחוני בכפר סבא, שצולמה במצלמת חובבים, הייתה כאילו מאולתרת, כאילו ספונטנית, כאילו בסגנון "מחוברים", עם צאטלע מהוה שנשלף מהכיס. אם הדברים שנאמרו שם על ידי מי שנחשב לראש שב"כ מעולה (כמו אבי דיכטר לפניו), לא היו כה קשים, בוטים ומטרידים היינו יכולים למות מצחוק. "המשיחים מאקירוב ומאסותא, מקיסריה ומרחוב עזה", הוא כינה את נתניהו וברק.

זה היה מיותר. מה לעזאזל הקשר בין נכסי נדל"ן, לתפקוד, ומדיניות? מאדם כדיסקין אפשר היה לצפות שיהיה יותר מנומק, ענייני, ורציונלי. ושיבחר לו במה הולמת יותר ממסעדת "פורום מג'די".

יהיה מי שיתהה לפשר העיתוי. מדוע שתק דיסקין שנה תמימה. שלא כמו בבדיחה על הילד והמרק, הוא בוודאי לא יטען שעד היום הכול היה בסדר. אולי גזר על עצמו צינון מרצון, ואולי היציאה שלו היא חלק ממערכת הבחירות שמתרגשת עלינו. דבריו של דיסקין יהדהדו בכנסת בימים הקרובים, כאשר שלושת ראשי מפלגות האופוזיציה, שלי יחימוביץ' מהעבודה, זהבה גלאון ממרצ ושאול מופז מקדימה יעלו הצעות חוק מקדמיות לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות. נתניהו יצטרך לקבל הכרעה קשה: האם להצטרף לחוקים ובמקביל לפתוח בדיונים על מועד מוסכם לבחירות (מן הסתם ספטמבר או אוקטובר השנה), או, לסכל את היוזמות, ובכך להבהיר כי הוא מעוניין שהבחירות יתקיימו רק בתחילת 2013.

כדי לממש את האופציה השנייה יזדקק נתניהו לשותפיו הקואליציוניים. אמש הוא גילה כי החשוב שבהם, יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כבר עלה בחדווה רבה על מסלול ההתנגשות הקרוי חוק טל החלופי. "ב-9 במאי, לאחר שנעלה את הצעת החוק שלנו לגיוס לכולם נדע מהו מועד הבחירות", הבטיח ליברמן לחדשות ערוץ 2. הוא גם הכריז כי תמו ימי המחויבות שלו לקואליציה. בלשון פשוטה, זו הברירה שליברמן מציב לנתניהו: או שתתמוך בנו בכנסת ובכך תשבור את הכלים עם שותפיך החרדים, או שתלך נגדי, ואז אני אהיה זה שיביא להקדמת הבחירות. זו הדילמה בפניה ניצב נתניהו בתחילת השבוע הזה. מצד אחד היא קשה. מצד שני היא קלה. עד היום בעניינים פוליטיים נתניהו לא נמנה עם היוזמים. הוא היה מהנגררים. זו ההזדמנות שלו לקחת את המושכות לידיו, להתייצב מחר בכנסת, ולהצהיר קבל עם ומליאה, בלשונו של אהוד ברק בחורף 2000: "רוצים בחירות? אני מוכן לבחירות!" (ולהתפלל שהתוצאה תהיה אחרת).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ