ראש הממשלה נועד עם המילואימניקים: ניזום בקרוב שירות אזרחי לערבים

הודעת לשכת רה"מ שתיארה את הפגישה לא התייחסה לגיוס חרדים; מנגד אמרה אחת מראשי "מאהל הפראיירים" כי הוא הבטיח חוק שיכלול גם אותם

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

אחרי ששר החוץ אביגדור ליברמן אמר אתמול (שבת) כי ההצבעה על חוק טל ב-9 במאי תהיה קריטית לעתיד הממשלה, מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו ויישר עמו קו לגבי נוסח החוק. לפי הודעה שפרסמה לשכת נתניהו, ראש הממשלה פגש היום את נציגי המילואימניקים והבטיח להם שהחוק שיציג בקרוב יכלול שירות אזרחי לערבים; בהודעה לא הוזכרה כוונה לגייס חרדים. בפתח ישיבת הממשלה הבוקר אמר ראש הממשלה כי נוסח החוק שהוא יציג כדי להחליף את חוק טל "יחלק בצורה הוגנת יותר את הנטל בין כל אזרחי ישראל יהודים וערבים כאחד. הבשילו התנאים לעשות זאת".

לפי ההודעה אמר נתניהו בפגישה עם נציגי המילואימניקים בועז נול, עידן מילר, יואב קיש, זוהרה ברגר-צור ויותם ברגר, כי בכוונתו לשנות את חלוקת הנטל בישראל. "מה שהיה הוא לא מה שיהיה", אמר נתניהו לפי הודעה שפרסמה לשכתו. "אני יודע שיש הרבה טרמפיסטים שהצביעו בעד ההארכה האוטומטית של חוק טל, אבל אני לא כזה. חוק טל יוחלף בחוק אחר – שוויוני יותר וצודק יותר – ואני זה שאביא אותו להצבעה בכנסת".

נתניהו הוסיף שהחוק החדש יכלול גם שירות אזרחי לערבים וטען כי הדבר ייעשה "מבלי לשסות ציבור אחד בציבור אחר". הוא הוסיף כי השינוי יהיה כרוך בהגדלה תקציבית וכי מדובר ביעד חשוב לביטחון המדינה.

"מחנה הפראיירים" בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

זוהרה ברגר-צור שהשתתפה בפגישה מטעם "הפורום לשיוויון בנטל" סיפרה כי הם דווקא קיבלו מנתניהו הבטחה לגבי גיוס חרדים. "ראש הממשלה התחייב לעשות שינוי על מנת שיהיה חוק שוויוני שיכיל גם את החרדים וגם את הערבים. אני עדיין חושבת שצריך לשמור עליו, כדי שלא יהיו קומבינות".

בראיון ל"הארץ" לרגל יום העצמאות אמר הרמטכ"ל, בני גנץ, כי לדעתו צה"ל מסוגל לקלוט לשורותיו עוד חיילים חרדים, אם יימצא הסדר גיוס אחר בעקבות פסילת חוק טל בידי בג"ץ. גנץ, שנשאל על השלכות פסילת החוק והפתרון הרצוי במקומו, אמר כי "זו שאלה של דרג מדיני להחליט. מה שאני מחפש זה שוויון בשירות".

גנץ הוסיף כי הוא מזהה רצון, הן של החרדים והן של החברה הישראלית, לשילובם בצה"ל ובמסלולי שירות לאומי, כדי "להיות חלק מהעניין". הוא ביקש גם להפחית את דאגות החרדים מפני שירות בניהם בצבא. "אני לא ארגון מיסיונרי. לא אוציא אף חייל חרדי משורות הצבא כחילוני", הדגיש.

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, היה ראשון החותמים על העצומה שהשיקו אנשי מאהל המילואימניקים בגן הוורדים, המכונה גם "מאהל הפראיירים" והוקם לפני כשבועיים. אחריו ביקרו במאהל אישי ציבור רבים, מהקואליציה והאופוזיציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ