אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (ראשון) הצעת חוק שתדרוש אישור של שרי הפנים והדתות על מנת להרוס או לשנות ייעוד של מבנה המשמש לצרכי דת. ההצעה הוגשה על ידי אברהם מיכאלי מש"ס וחתומים עליה חברי כנסת רבים ובהם ציפי חוטובלי, אורי מקלב, אמנון כהן, זאב אלקין, מיכאל בן ארי, אריה אלדד, נסים זאב ועוד.

שני השרים המכהנים שיידרשו לאשר את השינויים אם הצעת החוק תקבל את אישור הכנסת הם חברי ש"ס - שר הפנים אלי ישי ושר הדתות יעקב מרגי. הצעת חוק זהה הונחה בעבר על ידי חבר הכנסת חיים אמסלם מש"ס.

בדברי ההסבר להצעת החוק מצוין כי פעמים רבות משונה ייעודם של מבנים כאלה והדבר פוגע ברגשות הציבור. "אנו עדים למקרים רבים בהם מבנים ששימשו לצרכי דת במשך שנים רבות, כבתי כנסת, בתי מדרש, מקוואות או מסגדים וכנסיות, מקבלים צווי הריסה או שינוי ייעוד המבנה והסבת השימוש בו, אף אם יש בה כדי חילול קדושתו, או פגיעה ברגשות של ציבור מסוים".

עוד מסבירים כותבי ההצעה כי "לעתים הריסת המבנה או שינוי ייעודו עלולים אף לגרום תסיסה על רקע דתי או לאומי ופגיעה במרקם היחסים בין מגזרים שונים. על פי ההלכה היהודית, ישנה בעיה קשה לשנות את ייעודו של מבנה ששימש לדברים שבקדושה ולעשות בו שימוש של חול, לא כל שכן כשמדובר בהריסת המבנה".

בית הכנסת ביישוב גני טל שבגוש קטיףצילום: אי–פי

חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) אמר בתגובה כי מדובר "בהתרפסות של הממשלה בפני אדוני הארץ האמיתיים: החרדים והמתנחלים". לדברי הורוביץ, "בעוד הממשלה חונקת את הדיור הציבורי ומונעת דיור בר-השגה לצעירים, היא מגלה פעלתנות יתרה בכל הקשור למבני דת. כמעט בהיחבא, אושרה בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק של ש"ס, הקובעת איסור על שינוי ייעוד או הריסה של מבני דת". עוד ציין הורוביץ כי "כוונת ההצעה שקופה: הענקת חסינות לכל מבנה, במיוחד בשטחים, המוגדר כמבנה דת והענקת זכות וטו לשני שרי ש"ס – שר הפנים ושר הדתות – על כל הקשור ב'מבני דת'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ